Pionierski zabieg chirurgiczny w Chinach. Lekarze zdalnie usunęli żołądek

Chińscy lekarze, korzystający ze robota i technologii 5G, zdalnie usunęli żołądek osobie z nowotworem tego narządu. Technologia sprawdziła się doskonale, a pacjent szybko wrócił zdrowia.

Robot pomógł w walce z nowotworem

.Specjaliści z chińskiego Hebei Medical University przypominają, że rak żołądka to piąty pod względem powszechności nowotwór złośliwy i czwarta najczęstsza przyczyna śmierci związana z nowotworami. Pilnie potrzebne są więc innowacyjne rozwiązania, które pomogą lepiej sobie radzić z chorobą – podkreślają.

W pionierskim zabiegu, opisanym na łamach magazynu „Intelligent Surgery” (https://doi.org/10.1016/j.isurg.2024.01.004) chiński zespół przeprowadził zdalną operację usunięcia żołądka u 51-letniego pacjenta z nowotworem w drugim stadium.

Chirurgiczny robot sterowany był za pośrednictwem komórkowego połączenia 5G.

Chińscy lekarze zdalnie usunęli żołądek

.Wcześniejsze badania pokazały, że można prowadzić w ten sposób operacje urologiczne i ortopedyczne. Jednak w przypadku żołądka prowadzono dotąd tylko badania na zwierzętach i ciałach zmarłych.

Zespół odpowiedzialny za przełomowy zabieg informuje, że opóźnienie reakcji robota związane z zastosowaniem telekomunikacji było minimalne, a pacjent szybko wrócił do zdrowia, bez żadnych komplikacji.

„To pierwsze kliniczne testy tej technologii, które wstępnie pokazały jej skuteczność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że uzyskane w tym badaniu wyniki będą stanowiły mocne fundamenty pod przyszłe zastosowania telemedycyny w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka” – podkreśla kierujący zespołem prof. Qun Zhao. Kierowani przez jego lekarze zdalnie usunęli żołądek pacjenta.

Medycyna w erze nowych technologii

.Lekarze na świecie, tacy jak specjaliści z Chin, którzy zdalnie usunęli żołądek zagrożony nowotworem, z roku na rok osiągają coraz więcej. Używają do tego osiągnieć technologicznych, które mogą zrewolucjonizować to, jak postrzegamy ochronę zdrowia. Profesor Michał KLEIBER, redaktor naczelny Wszystko co Najważniejsze, były prezes PAN, a także minister nauki i informacji uważa, że już wkrótce czeka nas radykalna przemiana medycyny.

W swoim artykule pisze on, że do spraw służących poprawie systemu od dawna uznawanych za kluczowe, takich jak upowszechnianie wiedzy o zdrowiu i wspomaganie profilaktyki zdrowotnej, zaliczyć należy dzisiaj z pewnością także racjonalne wdrażanie nowych technologii, powstających na bazie interdyscyplinarnych badań naukowych. Wyzwania związane z wykorzystywaniem w diagnostyce i terapii pojawiających się nieustannie nowych technologii są olbrzymie, choć nie wolno zapominać o antynomiach, czyli zagrożeniach niesionych przez niedostatecznie przemyślane wdrażanie nowych rozwiązań. 

„SI w ochronie zdrowia oznacza wykorzystywanie zaawansowanego oprogramowania naśladującego poznawcze zdolności człowieka do analizy danych medycznych i sugerowanie na tej podstawie diagnozy i ewentualnych działań leczniczych. Innymi słowy, SI jest zdolnością komputerowych algorytmów do formułowania przydatnych dla lekarzy opinii w złożonych problemach medycznych. Zastosowania SI różnią się istotnie od tradycyjnych metod medycyny możliwością pozyskiwania wielkiej liczby informacji, ich przetwarzania i podejmowania na tej podstawie działań” – opisuje profesor.

Ważnym efektem stosowania SI w ochronie zdrowia jest też jego zdaniem możliwość dostarczania analiz opisujących relacje między diagnozą i zastosowaną terapią a najbardziej prawdopodobnym rezultatem leczenia. Dysponujemy dzisiaj terabajtami danych pochodzących z badań klinicznych, szeroko rozumianej praktyki medycznej, firm ubezpieczeniowych oraz aptek, dotyczących wszelkich dręczących ludzi dolegliwości.

„Lekarze korzystają oczywiście od zawsze z takich informacji, ale możliwości ich pełnej analizy przez najlepiej nawet przygotowanych badaczy są ze względu na ilość danych, ich złożoność i brak wypracowanej struktury z natury rzeczy bardzo ograniczone. W sukurs przychodzi sztuczna inteligencja” – pisze prof. Michał KLEIBER.

Niezwykle szybko poszerzają się też możliwości medycznych zastosowań robotów, które wspomagają chirurgów w przeprowadzaniu zabiegów, dokonując na bieżąco szczegółowej analizy obrazu pola operacyjnego. Chirurgia robotyczna jest małoinwazyjna i bardziej chroni przed infekcją. Dowodem postępu jest wykorzystywany także w Polsce robot da Vinci – wprowadzenie szybkich internetowych połączeń 5G umożliwi wkrótce zdalne przeprowadzanie operacji z udziałem specjalistów z nawet bardzo odległych szpitali. Niebawem spodziewać się możemy wykorzystywania nanorobotów wędrujących w organizmie pacjenta. 

Co więcej, prowadzone są również badania w zakresie interfejsów mózg-komputer, czyli implantów mózgowych. Pierwsze ważne osiągnięcia na tym polu są już stosowane. Należą do nich implanty ślimakowe i implanty siatkówkowe, zapewniające odpowiednio dobre słyszenie i dobry wzrok. Prowadzone są również prace nad implantami mózgowymi na przykład dla osób z urazami rdzenia kręgowego. 

„Nie ulega wątpliwości, że nowe technologie, wymienione wyżej i inne, mają w ochronie zdrowia olbrzymi potencjał. Trzeba jednak koniecznie pamiętać, że ich stosowanie nie jest wolne od poważnych dylematów etycznych czy wręcz niebezpieczeństw nieprzemyślanego wykorzystania. Główne wyzwania to ochrona prywatności danych pacjentów oraz problemy etyczne związane z zakresem komputerowego wspomagania lekarza w podejmowaniu ważnych decyzji o ludzkim zdrowiu, nie mówiąc już o ich samodzielnym podejmowaniu przez SI” – podsumowuje autor.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 lutego 2024