Piotr Patkowski prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytorskiego
Były wiceminister finansów Piotr Patkowski został powołany na stanowisko prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego – poinformowała PANA.
Piotr Patkowski prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytorskiego
.Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie PANA Piotr Patkowski został powołany na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego z dniem 11 listopada 2023 r. Według ustawy prezesa tej instytucji powołuje minister finansów.
Patkowski na tym stanowisku zastąpił Marcina Obronieckiego. Wcześniej, do 10 listopada, Patkowski pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, którą objął 16 kwietnia 2020 r. W tym okresie był także Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych.
Wcześniejsze dokonania
.Jak wynika z biogramu Patkowskiego, zamieszczonego na stronach PANA, od 2021 r. zasiadał w Komitecie Stabilności Finansowej. Był również uczestnikiem Zespołu Programowania Prac Rządu oraz wiceprzewodniczącym Rady Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Od stycznia 2020 r. do kwietnia 2020 r. pełnił funkcję rządowego Koordynatora Oceny Skutków Regulacji.
W biogramie podano także, że w latach 2018-2020 był dyrektorem Departamentu Oceny Skutków Regulacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wcześniej pracował w Biurze Prawnym Ministerstwa Energii i Ministerstwie Rozwoju. Swoje pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywał w Instytucie Sobieskiego. Był założycielem lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, członkiem Zarządu Głównego i Komisji Rewizyjnej.
Piotr Patkowski jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa zamówień publicznych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Posiada dyplom Executive Master of Business Administration.
Polska Agencja Nadzoru Audytowego sprawuje niezależny nadzór nad biegłymi rewidentami, firmami audytorskimi i samorządem zawodowym biegłych rewidentów. Dba o prawidłowe przeprowadzenie przez biegłych rewidentów badań sprawozdań finansowych oraz usług atestacyjnych innych niż badanie ustawowe i usług pokrewnych.
Piotr Patkowski na łamach „Wszystko co Najważniejsze”
.Piotr PATKOWSKI w czasopiśmie „Wszystko co Najważniejsze” wypowiada się na temat polskości, jej praw i symbolów. Oto kilka jego myśli:
„Europa zaczęła na potęgę odbudowywać swoje dziedzictwo i zamki w XIX w. Dziś są to znane symbole Niemiec czy Francji; zrekonstruowane zamki wcale nie przypominają wyglądu budowli ze średniowiecza. Każdy zamek na przestrzeni wieków był przebudowywany, więc twierdzenie, że nie można dokonać rekonstrukcji, bo budowla zatraci wartość historyczną albo że mamy ograniczoną wiedzę, jak wyglądał pierwowzór, jest bezzasadne. Francuzi i Niemcy zarabiają na milionach turystów, bo odbudowali swoje zamki. My też mamy do tego prawo”.
„Polska do dziś nie ma godnego muzeum upamiętniającego Powstanie Styczniowe. To jedno z najtragiczniejszych polskich powstań było ostatnim akordem świata I Rzeczypospolitej i zasługuje na właściwe upamiętnienie”.
„Leszek Kołakowski i Witold Gombrowicz [to] dwaj wybitni przedstawiciele polskiej inteligencji. Z jednej strony historia stalinowskiego, marksistowskiego filozofa, który z wiekiem zaczął odkrywać znaczenie wiary, a z drugiej krytyka polskości, którego całym życiem była właśnie ta polska kultura. Obaj niewątpliwie byli ludźmi wybitnymi, choć kontrowersyjnymi pod wieloma względami”.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB