Planeta do zamieszkania krążącą wokół „białego karła”

117 lat świetlnych od Ziemi może istnieć planeta nadająca się do zamieszkania – podaje Królewskie Towarzystwo Astronomiczne

.Planeta potencjalnie nadająca się do zamieszkania została odkryta podczas obserwacji białego karła WD1054-226. Odkryca dokonano za pomocą New Technology Telescope (NTT) znajdującego się w obserwatorium La Silla w Chile. Naukowcy dostrzegli 65 planetarnych odłamków wielkości Księżyca, poruszających się w regularny sposób. Oznacza to, że są one utrzymywane przez znajdującą się w pobliżu planetę. Znajduje się ona najprawdopodobniej w strefie sprzyjającej występowaniu na niej wody w stanie ciekłym, która nosi nazwę strefy Złotowłosej.

Jest to pierwszy przypadek wykrycia przez astronomów jakiegokolwiek ciała planetarnego w nadającej się do zamieszkania strefie białego karła komentuje prof. Jay Farihi z UCL.

Przybliżona odległość między planetą a białym karłem wynosi około 1,7 proc. dystansu między Ziemia i Słońcem. Strefa Złotowłosej w przypadku białego karła znajduje się bliżej jej powierzchni, niż w przypadku Słońca, bowiem wydziela ona mniej światła i ciepła.

Ponieważ za kilka miliardów lat nasze Słońce stanie się białym karłem, nasze badanie daje wgląd w przyszłość Układu Słonecznego, dodaje prof. Jay Farihi.

Naukowcy nie mogę na ten moment potwierdzić istnienia planety. Dowodu będą poszukiwane poprzez porównanie modeli komputerowych z dalszymi obserwacjami orbitujących szczątków. W tym samych dniach naukowcy podzielili się odkryciem planety Proxima Centauri d, która istnieje w sąsiedztwie czerwonego karła.

Źródło: NATURE

Warto przeczytać: 7 najważniejszych pytań nauki

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2022