Plenerowa wystawa rzeźb "Szlak baśni, marzeń i gwiazd"

Uroczyste otwarcie plenerowej wystawy rzeźb pod nazwą „Szlak baśni, marzeń i gwiazd” odbędzie się w najbliższy piątek – zapowiedział pszczyński magistrat. Ekspozycja przedstawia trzech kultowych bohaterów literatury dziecięcej: Czerwonego Kapturka, Pinokia oraz Kota w butach.

Baśni scalają pokolenia

.Otwarcie wystawy „Szlak baśni, marzeń i gwiazd” rozpocznie się 20 grudnia o godzinie 12.00, przy ul. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Jak poinformował magistrat, rzeźby o wysokości około dwóch metrów, umieszczone na kilkumetrowych postumentach, mają przypominać mieszkańcom i turystom o znaczeniu baśni jako elementu kultury scalającego pokolenia.

Instalacje, wykonane przez artystę Michała Batkiewicza, zostały stworzone z kolorowanych odlewów aluminiowych i zaprojektowane z myślą o ich monumentalnym charakterze.

Wystawa ma na celu nie tylko przywołanie wspomnień z dzieciństwa, ale także zwrócenie uwagi na uniwersalne wartości, które baśnie przekazują kolejnym pokoleniom. Postacie takie jak Pinokio – symbol prawdy i konsekwencji kłamstwa, Czerwony Kapturek – bohaterka znana z odwagi i ciekawości świata, czy Kot w butach – mistrz sprytu i determinacji, na stałe wpisały się w kanon europejskiej literatury i kultury.

„Szlak baśni, marzeń i gwiazd” to projekt, który wpisuje się w obchody 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz zbliżającego się objęcia przez Polskę prezydencji w Radzie UE.

Autorem rzeźb jest Michał Batkiewicz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który współpracował z prof. Marianem Koniecznym. Artysta znany jest z licznych monumentalnych realizacji, zarówno w Polsce, jak i na świecie, takich jak replika ołtarza Wita Stwosza dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago. Jego prace cechują się dbałością o detale i unikalnym stylem, który oddaje charakter baśniowych postaci.

Projekt został zrealizowany z inicjatywy Województwa Śląskiego oraz Instytucji Kultury Ars Cameralis, we współpracy z Urzędem Miejskim w Pszczynie.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 grudnia 2024