Pochód inauguracyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego wpisany na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Pochód inauguracyjny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie trafił na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego – ogłosiła uczelnia na briefingu prasowym. Tradycja tego orszaku profesorskiego sięga czasów średniowiecznych.

Orszak UJ zostanie uznany za dziedzictwo kulturowe

.”Chwalimy się na co dzień wspaniałymi budynkami, które przypominają historię uniwersytetu, ale ta historia jest związana z pewnymi zwyczajami i pochód inauguracyjny to jest jeden z najpiękniejszych zwyczajów, który wpisał się nie tylko w historię naszego uniwersytetu, naszego miasta, ale myślę, że całej Polski, a nawet Europy” – powiedział rektor UJ prof. Jacek Popiel. Dodał, że tradycją tą zachwycają się przedstawiciele innych uniwersytetów europejskich.

Rektor zauważył, że wpis dokonano w roku, w którym UJ świętuje 660. rocznicę powstania. Według prof. Popiela umieszczenie pochodu na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest gwarancją, że tradycja ta będzie kontynuowana.

Zastępca dyrektora Muzeum UJ dr Joanna Ślaga powiedziała PAP, że wpis jest nie tylko wyróżnieniem, ale i zobowiązaniem. Nowe wpisy na listę są weryfikowane przez pięć kolejnych lat. Uczelnia będzie też opracowywać wnikliwe prace naukowe nt. zwyczaju, ponieważ wciąż pojawiają się nowe świadectwa dokumentalne z nim związane.

„Będąc w gronie muzeów akademickich chcemy zbudować porozumienie z innymi jednostkami, mającymi podobne ceremoniały. Szczególnie chcemy skupić się na Krakowie, ponieważ tu kilka jednostek wywodzi się z Uniwersytetu Jagiellońskiego” – zapowiedziała z-ca dyrektora Muzeum UJ, które wnioskowało o wpisanie pochodu na listę.

Agata Mucha z Narodowego Instytutu Dziedzictwa wyraziła przekonanie, że wpis tradycji akademickiej nakłoni inne ośrodki akademickie, także w Europie, do wnioskowania o zamieszczenie ich zwyczajów na liście. „Myślę, że to początek drogi ukazywania dziedzictwa akademickiego Krakowa” – dodał Witold Górny z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Uniwersytet Jagielloński i jego pochód – historia tradycji która sięga XIX wieku

.Pochód inauguracyjny UJ odbywa się 1 października. Tradycja sięga średniowiecza, ale wówczas nie było pojęcia roku akademickiego, orszak nie był odrębnym wydarzeniem. Pierwszy odrębny uroczysty pochód inauguracyjny odbył się w 1886 r.

W orszaku idą w profesorowie wszystkich 16 wydziałów, ubrani w tradycyjne togi. Przemarsz rozpoczynają przedstawiciele najmłodszych wydziałów, a zamykają najstarszych – lekarskiego i prawniczego. Na końcu jest rektor, przed którym pedle (osoby, które pełni funkcję reprezentacyjną podczas ważnych uroczystości na uczelni wyższej) niosą najstarsze berła rektorskie w Europie.

Trasa wiedzie z najstarszego budynku uniwersyteckiego – Collegium Maius, ulicami św. Anny, Plantami, zatrzymuje się przy Collegium Novum, by złożyć wieńce przed Dębem Wolności i tablicami pamiątkowymi m.in. poświęconym ofiarom II wojny światowej. Potem ulicami Krakowa orszak zmierza do Auditorium Maximum, gdzie odbywa się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Na zakończenie swojego przemówienia rektor UJ wypowiada formułę: Quod felix, faustum, fortunatumque sit (oby wypadło dobrze, szczęśliwie i pomyślnie) w nowym, rozpoczętym, roku akademickim”.

Na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest 86 wpisów (wraz z pochodem). Wśród krakowskich tradycji, które na niej widnieją, są szopkarstwo, pochód Lajkonika, koronka klockowa. W dwóch ostatnich latach na listę trafiły z Małopolski: tkanie rękawic furmańskich przez Górali Czarnych, tradycja wyplatania koszów wikowych w Ciężkowicach, bobowska koronka klockowa, tradycje Barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników solnych kopalni w Bochni i Wieliczce, tradycje flisackie na Dunajcu.

Lista tworzona jest od 2014 r. według zasad przyjętych w związku z Konwencją UNESCO, ma charakter informacyjny. Prowadzi ją Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Warto studiować w stolicy Jagiellonów

.UJ nie jest jedynym uniwersytetem, który przyciąga studentów do Krakowa. Akademia Górniczo-Hutnicza również oferuje edukacje na najwyższym poziomie. Na łamach Wszystko co Najważniejsze pisze o tym prof. Jerzy LIS, rektor Akademii.

Autor zaznacza, że decydującymi kwestiami przy wyborze uczelni przez studentów zagranicznych są oczywiście te związane z poziomem kształcenia, a także dobre pozycje polskich uczelni w światowych rankingach takich jak: CWUR, QS, ARWU. Jeśli decydują się na studia w Polsce to z pewnością kluczowymi kwestiami wydają się przystępne ceny za studia i stosunkowo niskie koszty utrzymania w naszym kraju, w porównaniu do innych państw. Większość polskich uczelni, w tym Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie ma także bardzo dobre zaplecze naukowo-laboratoryjne i wykwalifikowaną kadrę profesorską, która może pochwalić się międzynarodowymi osiągnięciami.

„We współczesnych czasach konfliktów, wojen w różnych obszarach świata studenci i ich rodzice  doceniają także kwestię bezpieczeństwa studiowania w Polsce, a także w samym Krakowie, w którym panuje przyjazna wielokulturowa atmosfera” – dodaje profesor.

Ekspert zaznacza, ze ponadto świetnie usytuowane Miasteczko Studenckie AGH z szeroko rozwiniętą infrastrukturą, komfortowe domy studenckie – to wszystko pozwala studentom zagranicznym czuć się u nas jak w domu. Dla kandydatów ważne są także możliwości rozwoju. Duża ilość kół naukowych i organizacji studenckich w AGH z pewnością też wpływa na większe zainteresowanie naszą Uczelnią. 

„Istotną kwestią jest też przejrzysty i stosunkowo łatwy, wręcz intuicyjny, proces rekrutacji kandydatów zagranicznych: Centrum Rekrutacji, Dział Studentów Zagranicznych AGH dokładają maksymalnych starań by formalności związanych z procesem rekrutacji było jak najmniej, a pracownicy tych jednostek są w stałym kontakcie z kandydatami aż do momentu rozpoczęcia przez nich studiów” – prof. Jerzy LIS.

Zdaniem rektora, dla kandydatów, szczególnie tych zza naszej wschodniej granicy, w aktualnej sytuacji, bardzo często ta bliskość kulturowa i językowa są ważnymi i często decydującymi czynnikami w procesie wyboru studiów.

„Studenci zagraniczni przyjeżdżający do nas w ramach programów wymian mogą także liczyć na wsparcie  takich jednostek jak ESN czy Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH. Spotkania integracyjne, welcome dinner, pakiety powitalne tzw. welcome packs, wspólne wycieczki sprawiają, że wszyscy przebywający w murach AGH rozumieją bardzo szybko nasze hasło: wiedza, pasja, więź, z naciskiem na rodzinną atmosferę i przyjaźnie, które trwają latami” – przypomina rektor.

W zainteresowaniu młodzieży spoza Polski studiami na uczelni bardzo pomogło zaangażowanie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, która regularnie organizuje m.in. targi edukacyjne, spotkania w ambasadach. W ten sposób nawiązane został żywe kontakty z takimi krajami jak Indie, Uzbekistan czy Kazachstan. Autor dodaje, że w planach są również targi w Londynie, przeznaczone dla młodzieży o polskich korzeniach.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lutego 2024