Kolejne pociski balistyczne Korei Północnej nad Japonią

Kolejne pociski balistyczne Korei Północnej nad Japonią

Pyongyang wystrzelił dwa pociski balistyczne w kierunku Japonii. To nie jedyny taki incydent w ostatnich dniach.

Pociski balistyczne Korei Północnej nad Japonią

.Obydwa krótkodystansowe pociski wystrzelone z Korei Północnej uderzyły na Morzu Japońskim, około 400 km od wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii. Wystrzelony międzykontynentalny pocisk Hwasong-15 ICBM, który trafił w wody ok. 200 km od wyspy Oshima, został nazwany przez reżim „dobitnym dowodem” na „możliwości kontrataku atomowego”.

Incydenty mają miejsce po tym, jak Kim Yo Dzong, siostra Kim Dzong Una, zagroziła przemienieniem Pacyfiku w „tarczę strzelecką”. Media północnokoreańskie potwierdziły, że rakiety mogą przenosić ładunki jądrowe, zdolne do „obrócenia wszystkich pól powietrznych wroga w pył”. W grudniu Kim opisał wyrzutnię rakiet o kalibrze 600 mm jako „broń ofensywną”, wymierzoną przede wszystkim w Koreę Południową.

Sekretarz Biura Premiera Hirokazu Matsumo potępił działania Korei Północnej w basenie Morza Japońskiego.

„Wystrzał rakiet klasy ICBM pokazuje, że Korea Północna jest zdolna do ich praktycznego wykorzystania. Jej najnowsze działania są absolutnie nie do zaakceptowania i stanowią zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa naszego narodu, regionu oraz społeczności międzynarodowej” – skomentował Hirokazu Matsumo w czasie spotkania z prasą.

Premier Japonii Fumio Kishida zaapelował o spotkanie z komisją bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ma ona mieć miejsce w Nowym Yorku.

Tokio i Seul spodziewają się dalszych prowokacji w tym zakresie, nie wyłączając testów jądrowych. Obydwa kraje potwierdziły, że zamierzają ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi, aby ograniczyć zagrożenie. Media japońskie określają to jako “rzadki zwiastun” ocieplania się stosunków pomiędzy Japonią i Koreą Południową.

Działania Korei Północnej

Kim Yo Dzong, wpływowa siostra Kim Dzong Una, podkreśliła, że bezpośrednią przyczyną wystrzałów jest rosnące zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w działania militarne na terenie Półwyspu Koreańskiego. W piątek 17 lutego Japonia, Korea Południowa i Stany wspólnie przeprowadzały ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem bombowców B-1.

36-letnia Kim Yo Dzong, pierwsza wicedyrektor departamentu Propagandy i Agitacji Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei, jest wskazywana jako potencjalna następczyni Kima.

Luty i kwiecień są miesiącami, w których Korea Północna zazwyczaj dokonuje militarnych prowokacji. Spowodowane jest to nagromadzeniem symbolicznych świąt. 9 lutego Pyongyang świętował 75-lecie założenia Armii Ludowej, a 16 lutego – rocznicę urodzin Kim Dzong Ila.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 lutego 2023