Żyj dłużej, pracuj dłużej - Prezydent Macron planuje podniesienie wieku emerytalnego we Francji

podniesienie wieku emerytalnego we Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w środę, że wprowadzi reformę emerytalną, która ostatecznie uwzględni podniesienie wieku emerytalnego we Francji o trzy lata do 65 lat. W wywiadzie w telewizji France 2 Macron powiedział, że zmiany zaczną być stosowane w przyszłym roku.

.”Jest tylko jeden sposób, aby to zrobić, jeśli jesteśmy uczciwi. Skoro żyjemy dłużej, to trzeba dłużej pracować” – powiedział. Podniesienie wieku emerytalnego we Francji następowałby stopniowo, z 62 lat teraz do 65 lat do 2031 roku, dodał. Jednocześnie Emmanuel Macron powiedział, że jest „otwarty” na dyskusję ze związkami zawodowymi na temat wieku emerytalnego i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Takie środki miałyby zastosowanie do osób, które pracowały wystarczająco dużo, aby się zakwalifikować. Ci, którzy nie spełniają warunków, jak wiele kobiet, które przerywają karierę, by wychowywać dzieci, muszą obecnie pracować do 67 roku życia.

Wszyscy francuscy pracownicy otrzymują państwową emeryturę. Nie wprowadzenie tych zmian oznaczałoby, że rząd musiałby zmniejszyć wysokość emerytur – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Zapowiedzi Macrona pojawiają się po tym, jak jego centrowy sojusz Renaissance stracił większość parlamentarną w czerwcu, co znacznie utrudniło jego rządowi uchwalanie ustaw w niższej izbie parlamentu. Większość partii opozycyjnych, a także związki zawodowe pracowników, sprzeciwiają się zmianom emerytalnym.

Macron zaproponował w środę sojusz z ustawodawcami z partii republikańskiej, by uchwalić w parlamencie krajowe reformy, w tym zmiany emerytalne.

Na początku tygodnia jego rząd przetrwał trzy głosowania nad wotum nieufności, wywołane przez niektórych opozycyjnych ustawodawców z lewicy i skrajnej prawicy, którzy protestowali przeciwko wykorzystaniu specjalnego konstytucyjnego uprawnienia do przeforsowania ustaw budżetowych przez Zgromadzenie Narodowe.

.Proponowana reforma emerytalna wywołała ogólnokrajowe strajki i protesty pod koniec 2019 roku podczas pierwszej kadencji Macrona. Rząd zdecydował wówczas o zawieszeniu debaty z powodu pandemii COVID-19.

Macron został ponownie wybrany na drugą kadencję w kwietniu.

Oprac. MKr
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 października 2022