Podróż papieża Franciszka na Węgry podkreśla rolę centrum Europy

Papież Franciszek powiedział wiernym w niedzielę w czasie południowego spotkania w Watykanie, że jego rozpoczynająca się w piątek pielgrzymka na Węgry będzie wizytą w centrum Europy – kontynentu, na który nadal „napierają lodowate wichry wojny”.
.O swojej planowanej na 28 kwietnia podróży na Węgry papież Franciszek przypomniał w czasie niedzielnej modlitwy Regina Caeli na Placu św. Piotra. Zwracając się do około 30 tys. wiernych powiedział:
W przyszły piątek udam się na trzy dni do Budapesztu na Węgrzech w celu dopełnienia podróży z 2021 roku na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. To będzie także podróż do centrum Europy, na którą nadal napierają lodowate wichry wojny, a masowe przemieszczanie się tak wielu osób przypomina o pilnych kwestiach humanitarnych” – zaznaczył Franciszek.
Poprosił również, aby nie zapominać „o naszych ukraińskich braciach i siostrach, wciąż cierpiących z powodu tej wojny”.
Zwracając się do Węgrów powiedział:
„Wiem, że przygotowujecie z wielkim zaangażowaniem moją wizytę i z serca wam za to dziękuję. Wszystkich proszę o towarzyszenie mi modlitwą w tej podróży” – dodał.
Zaapelował o jak najszybsze zakończenie fali przemocy w Sudanie i powrót do dialogu w tym kraju. „Zachęcam wszystkich do modlitwy za naszych sudańskich braci i siostry” – powiedział Franciszek.
Mówił też o tym, że w sobotę w Paryżu odbyła się beatyfikacja pięciu męczenników – kapłanów zabitych podczas tzw. Komuny Paryskiej w 1871 roku.
Nawiązał również do obchodzonego w sobotę Światowego Dnia Ziemi. „Chciałbym, aby zaangażowanie na rzecz troski o stworzenie było zawsze połączone z faktyczną solidarnością z ubogimi” – oświadczył papież.
Franciszek jedzie na Węgry
.Według opublikowanego już programu papieskiej wizyty zaraz po przylocie na Węgry 28 kwietnia spotka się z panią prezydent kraju Katalin Novak, a następnie z premierem Viktorem Orbanem.
W dawnym klasztorze karmelitów, obecnie siedzibie premiera, wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa. Na zakończenie dnia odwiedzi bazylikę św. Stefana, gdzie spotka się z duchowieństwem.
W sobotę 29 kwietnia papież złoży prywatną wizytę w szpitalu pediatrycznym pw. błogosławionego László Batthyány-Strattmanna, gdzie spotka się z dziećmi.
Następnie uda się do kościoła św. Elżbiety Węgierskiej na spotkanie z ubogimi i uchodźcami.
Na popołudnie zapowiedziano spotkanie Franciszka z młodzieżą w obiekcie sportowym Papp László Budapest Sportaréna.
W niedzielę 30 kwietnia papież odprawi rano mszę na Placu Lajosa Kossutha, którą zakończy modlitwa Regina Coeli. Po południu Franciszek spotka się z przedstawicielami świata uniwersyteckiego i kultury na budapeszteńskim Uniwersytecie Katolickim. Do Watykanu powróci tego dnia wieczorem.
Węgry i podziały w Grupie Wyszehradzkiej
.Wizyta papieża Franciszka na Węgrzech ponownie zwróci oczy świata na centrum Europy. Choć w wielu kwestiach jest ono zjednoczone, wojna w Ukrainie uwidoczniła podziały i pęknięcia jakie są wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej.
Zdaniem publikującego na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Dalibora Rohaca, słowackiego analityka w American Enterprise Institute „węgierska polityka ustępstw i dopasowania oraz długotrwałe podkopywanie pozycji Ukrainy, napędzane głęboko zakorzenionymi motywami rewizjonistycznymi i rewanżystowskimi, całkowicie różnią się od stanowiska Warszawy, Pragi i Bratysławy”.
„W Europie Środkowej istnieją różne odmiany myśli konserwatywnej – od bardziej tradycyjnej, fuzjonistycznej, dominującej w Czechach, po wyraźnie katolicką, przeważającą w Polsce i na Słowacji. Na tym tle warto podkreślić, że konserwatyzm Viktora Orbána nie jest autentyczny i ogranicza się do głośnych kwestii związanych z wojną kulturową, takich jak imigracja czy gender” – zauważa słowacki politolog.
PAP/SylwiaWysocka/WszystkocoNajważniejsze/ad