Pokolenie Z charakteryzuje samotność, informują badacze

Pokolenie Z charakteryzuje samotność, informują badacze

Pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 r. Większości z nich towarzyszy poczucie osamotnienia, o czym informują badacze społeczni z MindGenic AI.

.Pokolenie Z to pierwsza generacja, która dorastała w całkowicie scyfryzowanym świecie. Badania wskazują, że mimo wysokiej dostępności komunikatorów internetowych (z których według danych Ministerstwa Cyfryzacji korzysta 3/4 internautów), ponad połowa generacji Z czuje osamotnienie.

Ponad połowa młodych Polaków często czuje się samotna w domu, niewiele mniejszy odsetek uważa, że rzadko może liczyć na wsparcie ze strony rodziców lub wcale. Problem może dotykać nawet ponad 5 mln młodych ludzi – najczęściej z dużych miast. W jego rozwiązaniu ma pomóc polska sztuczna inteligencja, tworzona przez pokolenie Z.

Jak wynika z pierwszego w Polsce badania samotności pokolenia Z, 60 proc. osób w wieku od 12 do 24 lat odczuwa samotność, a prawie 40 proc. rzadko ma poczucie więzi z innymi ludźmi. 

„Problem samotności bardzo długo stereotypowo kojarzył się przede wszystkim ze starszymi osobami. To podejście zmienił okres pandemii i przymusowej izolacji. Nie powstały jednak żadne aktualne analizy dotyczące samotności młodego pokolenia, urodzonego po 1995 r. Dlatego postanowiliśmy dokładniej przyjrzeć się temu zjawisku i uzyskaliśmy bardzo niepokojące wnioski – młodzi ludzie w przeważającej mierze zmagają się z poczuciem osamotnienia. Problem może dotyczyć nawet ponad 5 mln Zetek, a więc tylu, ile liczy populacja całego Mazowsza! Aż 56 proc. często odczuwa samotność w domu, blisko połowa deklaruje, że rzadko może liczyć tam na wsparcie” – powiedziała Joanna Trojak, współautor projektu.

Najbardziej samotne są „Zetki” z dużych miast 

.Problem poczucia samotności Zetek jest największy w miastach o liczbie mieszkańców między 200 tys. a 500 tys. i dotyczy aż połowy mieszkającej w nich młodzieży. W głównych aglomeracjach Polski odsetek osamotnionych młodych osób spada, chociaż nadal jest wysoka i wynosi 42 proc. Najczęściej samotni w domu czują się ludzie między 19. a 21. rokiem życia – zdarza się to niemal 78 proc. z nich, z czego 41 proc. deklaruje, że poczucie samotności w domu towarzyszy im bardzo często. Z kolei brak wsparcia ze strony rodziców najczęściej zauważalny jest w grupie 17- i 18-latków – 62 proc. wskazuje, że spotyka się z nim często lub bardzo często. 

Technologia pozwoli pokonać samotność?

.W rozwiązaniu tego problemu częściowo może pomóc technologia, która, poprzez social media, sama przyczyniła się do jego wywołania. Polscy naukowcy pracują nad chatbotem wyposażonym w sztuczną inteligencję, który ma wspierać młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów wynikających z samotności, niskiego poczucia akceptacji i nudy. „Użytkownicy będą mogli m.in. porozmawiać z nim na różne tematy i skorzystać z pomocy w poszukiwaniu rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Bot będzie również wskazywał zdrowe nawyki pozacyfrowe, podpowie, w jakich wydarzeniach warto wziąć udział, zachęci do aktywności w najbliższym środowisku oraz zwiększy świadomość na temat korzystania z zasobów internetu” – przekazała Joanna Trojak. Stworzenie chatbota jest pomysłem start-upu i projektu MindGenic AI.

Technologia i chatboty przyszłością młodych pokoleń

.Pod koniec 2022 r. na rynku rozpowszechniła się technologia ChatuGPT, czyli asystenta językowego stworzonego przez amerykański startup OpenAI.

„Sztuczna inteligencja […] jest ukoronowaniem rozwoju technologii, która od zawsze obiecywała wyzwolenie od trudu, odciążenie i zapewnienie spełnienia w życiu. Przy założeniu, że technologia ta pozostanie ogólnie dostępna, można powiedzieć, że będzie mieć działanie podobne do rewolweru na Dzikim Zachodzie, zwanym po upowszechnieniu »wielkim wyrównywaczem«” – pisał Jędrzej STĘPIEŃ na łamach Wszystko co Najważniejsze.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 stycznia 2023