Polacy opracują nowy typ amunicji

Nad opracowaniem konstrukcji nowego naboju oraz wytycznych dla rozwoju dostosowanej do niego broni pracują w ramach międzynarodowego konsorcjum Wojskowa Akademia Techniczna oraz Zakłady Metalowe Mesko S.A. Europejski projekt zbrojeniowy to nowe spojrzenie na system broni i zupełnie nowy typ amunicji strzeleckiej.
Jak powstaje nowy typ amunicji do indywidualnej broni strzeleckiej?
.„Standardową w NATO amunicją do podstawowej indywidualnej broni strzeleckiej jest od ponad 40 lat nabój 5,56×45 mm. Nowe spojrzenie na cały system broni i amunicji strzeleckiej jest konieczne, ponieważ działania bojowe zmieniły się chociażby w związku z masowym wykorzystywaniem indywidualnych osłon balistycznych, czyli kamizelek kuloodpornych” – objaśnia ideę projektu płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej (WML WAT).
Jak podaje rzeczniczka prasowa uczelni, Ewa Jankiewicz, w projekcie SAAT – Small Arm Ammunition Technologies powstają przyszłościowe technologie dla amunicji strzeleckiej. W pracach finansowanych przez Europejską Agencję Obrony (EDA) biorą udział firmy i instytucje naukowe z 9 państw europejskich, a budżet projektu wynosi 8,3 mln euro na 4 lata.
Dzięki badaniom ma powstać nowy typ amunicji do indywidualnej broni strzeleckiej. Opracowane zostaną nowe komponenty amunicji, takie jak prochowy ładunek miotający czy łuska.
Jak podkreśla płk dr inż. Kupidura cytowany na stronie uczelni, wykonawcy projektu dysponują zaawansowanymi narzędziami symulacyjnymi i stanowiskami badawczymi. WAT ma doświadczenie w opracowywaniu i wdrażaniu do produkcji amunicji strzeleckiej, m.in. kompletu amunicji 7,62×51 mm czy rodziny amunicji o ograniczonym rykoszetowaniu.
„Instytut Techniki WML WAT dysponuje unikatowymi stanowiskami badawczymi i aparaturą, przede wszystkim w laboratorium balistyki m.in. zestawem do wielokanałowej rentgenografii impulsowej, kamerami szybkimi, elektrooptycznymi i radiolokacyjnymi zestawami do pomiaru prędkości pocisków czy komorami manometrycznymi. Pozwalają one na prowadzenie badań z zakresu balistyki wewnętrznej, zewnętrznej i końcowej” – wyjaśnia ekspert.
Płk dr inż. Kupidura dodaje, że naukowcy WAT uczestniczą również w innych europejskich inicjatywach obronnych, m.in. opracowują nowe metody symulacji zjawisk balistyki wewnętrznej w projekcie RECBALL.
Obok koordynatora projektu FN Herstal z Belgii i przedstawicieli Polski, konsorcjum SAAT współtworzą firmy: Beretta (Włochy), CZUB (Czechy), Eurenco (Belgia i Szwecja), Fiocchi Munizioni (Włochy), Nammo (Norwegia i Szwecja), Nobel Sport (Francja), Swiss P Defence (Szwajcaria), a także organizacje badawcze: Armasuisse (Szwajcaria), DGA Techniques Terrestres (Francja), FFI (Norwegia), FOI (Szwecja), RMA (Królewska Akademia Wojskowa Belgii) i TNO (Holandia).
Sojusznicy zwiększają zintegrowaną obronę przeciwpowietrzną
.”Mówię tutaj o obronie w postaci nowych samolotów. Prowadzimy też wspólne ćwiczenia obrony powietrznej na dużą skalę, takie jak Ramstein Flag w Grecji w zeszłym miesiącu, w których uczestniczyło ponad 130 myśliwców i innych samolotów z dwunastu krajów NATO. W obliczu rosnących zagrożeń wzmacniamy więc naszą jedność, zdolności i decyzyjność. Panie Prezydencie, drogi Andrzeju, raz jeszcze dziękuję za Pańską przyjaźń, gościnność i zaangażowanie Polski na rzecz wzmacniania naszego Sojuszu Północnoatlantyckiego” – deklarował Mark RUTTE, sekretarz generalny NATO podczas otwarcia bazy w Redzikowie.
W jego ocenie Polska jest kluczowym dostawcą bezpieczeństwa dla Sojuszu, udziela znaczące wsparcie dla Ukrainy i jest też ważnym kontynuatorem do wspólnej obrony. „Chciałbym podziękować Panu i Polsce także za to, że tak mocno wspieracie Ukrainę. Polska była jednym z pierwszych sojuszników, którzy udzielili Ukrainie pomocy wojskowej” – zaznaczał.
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy i przeznaczyła 4 miliardy euro, jeżeli chodzi o pomoc militarną. Polska jest również gospodarzem Centrum Wspólnej Analizy, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Chciałbym podziękować Panu prezydentowi za jego osobiste przywództwo, a także żelazne wsparcie w tych wysiłkach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem relacji na temat Pańskiej ostatniej wizyty w Korei Południowej oraz spotkanie z prezydentem Yoonem.
„Putin współpracuje z Pekinem, Pjongjangiem i Teheranem, co pokazuje, że nasze bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne – jest globalne. Dlatego musimy zwiększyć współpracę z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku, w tym z Koreą Południową, Japonią, Australią i Nową Zelandią. Dziś rozmawialiśmy o tym jak wzmocnić nasze wsparcie dla Ukrainy i jak wypełnić decyzje, które złożyliśmy podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie. To oznacza wsparcie wojskowe o wartości 40 miliardów euro do końca roku 2024 dla Ukrainy, a także nową Kwaterę Dowodzenia NATO w Wiesbaden, która będzie koordynować pomoc i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. W tej chwili Sojusznicy, w tym Polska, intensywnie pracują, aby ta kwatera mogła jak najszybciej rozpocząć pełne działania operacyjne, co będzie kluczowe dla wzmocnienia obrony Ukrainy – zarówno teraz, jak i w perspektywie długoterminowej” – podkreślał.
Artykuł opublikowany na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mark-rutte-polska-jest-wzorem-dla-krajow-sojuszu-polnocnoatlantyckiego/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB