Policja o poranku u sprawczyni znieważenia Emmanuela Macrona na Facebooku

Na Facebooku nazwała prezydenta Emmanuela Macrona „śmieciem”. Kobieta z północnej Francji stanie przed sądem za znieważenie głowy państwa, grozi jej kara do 12 tys. euro.
.Kobieta, która znieważyła prezydenta Emmanuela Macrona została aresztowana w piątek i zatrzymana na przesłuchanie po tym, jak lokalny urząd administracyjny złożył skargę na jej post na Facebooku – poinformował Mehdi Benbouzid prokurator w Saint Omer na północy kraju.
Post na Facebooku, który stał się powodem oskarżenia, został napisany 21 marca, czyli w przeddzień zapowiadanego telewizyjnego wywiadu Macrona na temat reformy podwyższającej wiek emerytalny z 62 do 64 lat.
„Ten śmieć będzie przemawiał o godz. 13” – napisała kobieta. „To zawsze w telewizji widzimy tego śmiecia” – dodała.
Proces za znieważenie głowy państwa na Facebooku
.Jak podaje AFP, kobieta ma ponad 50 lat i przed kilku laty wspierała protest żółtych kamizelek, który odbił się na popularności Macrona. Kiedy policja zjawiła się u jej drzwi w piątek rano, była zaskoczona.
„Zapytałam ich, czy to żart, nigdy nie byłam aresztowana” – powiedziała kobieta lokalnej gazecie. „Nie jestem wrogiem publicznym numer jeden” – dodała.
Jej proces ma odbyć się w czerwcu.
Od kilku miesięcy w całej Francji regularnie odbywają się strajki i demonstracje przeciwko kontrowersyjnej reformie emerytalnej, którą rząd przyjął bez głosowania w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu francuskiego.
Francuskie społeczeństwo w poszukiwaniu trwałej jedności
.O francuskim społeczeństwie, podzielonym na grupy, z których każda ma swoje odrębne obyczaje, sposób życia, a nieraz nawet wizję świata na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisał francuski politolog Jérôme FOURQUET. W swoim tekście pod tytułem „Elity położyły już krzyżyk na dużej części kraju. Ludzie wyczuwają tę pogardę. Rośnie gniew” zaznacza, że „to, czego doświadcza dziś prezydent Macron, wpisuje się raczej w pojęcie kryzysu w sensie, w jakim rozumiał go Antonio Gramsci: „Kryzys to czas, w którym stary porządek świata zanika, a w którym nowy musi narzucić swoje prawa mimo oporu i sprzeczności. Ta faza przejściowa pełna jest błędów i niepokoju”.
PAP/Wszystko co Najważniejsze/ LK