
27 stycznia na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Kanclerz Olaf Scholz przypomniał o historycznej odpowiedzialności Niemiec za wymordowanie milionów Żydów w czasach narodowego socjalizmu. Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił uwagę na potrzebę pamięci o popełnionych zbrodniach.
Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier Piotr Gliński na temat pamięci o ofiarach Holokaustu
.Dnia 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. „Pamięć i prawda o Zagładzie Żydów musi trwać i być przestrogą dla każdego kolejnego pokolenia” – podkreślił w piątek prezydent Andrzej DUDA.
„W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu jesteśmy myślami z wszystkimi ofiarami tego bezprecedensowego niemieckiego ludobójstwa” – napisał wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr GLIŃSKI.
„Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, którego organizatorem jest polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dba o to, aby pamięć o wydarzeniach sprzed prawie 80 lat nie zginęła” – podkreślił wicepremier.
„Państwo polskie, MKiDN, finansuje lub współfinansuje konserwację oraz najważniejsze inwestycje na terenie muzeum, m.in. otwarte w 2019 r. Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powstające obecnie nowe Centrum Obsługi Odwiedzających, nową wystawę główną oraz nową wystawę polską pt. „Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”. Ta ostatnia będzie opowiadać także historię Oświęcimia w czasie II wojny światowej i pomocy niesionej więźniom KL Auschwitz z narażeniem życia przez Polaków mieszkających w pobliżu” – dodał szef resortu kultury, jednocześnie przypominając, że „w 2018 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Powiatem Oświęcimskim powołały także nowe Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej”.
Obchody w Niemczech
.„Cierpienia sześciu milionów niewinnie zamordowanych Żydów nie zostały zapomniane, podobnie jak cierpienia ocalałych” – napisał w piątek Olaf Scholz.
„W Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypominamy o naszej historycznej odpowiedzialności” – podkreślił kanclerz Niemiec.
Bundestag w piątek od rana także upamiętnia ofiary narodowego socjalizmu. Podczas nabożeństwa żałobnego ocalała z Holokaustu Rozette Kats mówiła o swoich doświadczeniach z tego czasu. W uroczystym upamiętnieniu w Bundestagu bierze udział m.in. prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier.
Holokaust spowodował „bezprecedensowy wyłom cywilizacyjny” – podkreśliła w czwartkowym oświadczeniu niemiecka minister kultury Claudia Roth (Zieloni). „Stał za tym systematyczny aparat zagłady, którego ofiarami padli zwłaszcza Żydzi, co uwidoczniło się dla świata wraz z Auschwitz” – dodała minister, informując, że w centrum tegorocznych obchodów znajdą się osoby prześladowane w czasach narodowego socjalizmu z powodu orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Jak wyjaśniła Roth, w ciągu 12 lat dyktatury narodowosocjalistycznej osoby te były dyskryminowane i odsuwane na margines, a przez długi czas po zakończeniu II wojny światowej – „wykluczone przez Niemcy z kultury upamiętniającej”.
W piątek przedstawiciele rządu wezmą udział w uroczystym upamiętnieniu ofiar Holokaustu w Berlinie – przy Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, pomniku osób homoseksualnych prześladowanych w czasach narodowego socjalizmu, pomniku „eutanazyjnych” ofiar narodowosocjalistycznych, a także pomniku pomordowanych Sinti i Romów.
Auschwitz i Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
.Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy obozu. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było w nim jeszcze ok. 7 tys. – w tym około 500 dzieci – witali ich jako wyzwolicieli.
W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
PAP/Maciej Replewicz/Wiktoria Nicałek/WszystkoCoNajważniejsze/PP