Polscy misjonarze-męczennicy Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek pośmiertnie odznaczeni
Pierwsi polscy błogosławieni misjonarze-męczennicy: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek zostaną pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbędzie się w czwartek w Bazylice Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie.
Polscy misjonarze-męczennicy
.Informację o odznaczeniu przez prezydenta Andrzeja Dudę misjonarzy zamordowanych w 1991 roku w Peru przez komunistycznych terrorystów przekazał w sobotę rzecznik polskich franciszkanów o. Jan Maria Szewek.
Według niego, odznaczenie zostało przyznane przez prezydenta na wniosek ministra spraw zagranicznych, „za wybitne zasługi w długoletniej działalności misyjnej i charytatywnej, za krzewienie oświaty wśród dzieci i młodzieży w Peru”.
Uroczystość przekazania odznaczenia odbędzie się w najbliższy czwartek w Bazylice Świętych Dwunastu Apostołów w Rzymie, przy której znajduje się Kuria Generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).
Na uroczystość do Rzymu – przekazał rzecznik franciszkanów – przybędą m.in.: rodzeństwo męczenników; przełożony krakowskiej prowincji, do której należeli misjonarze; siostra Berta Hernandez z Peru, która była świadkiem uprowadzenia i wywiezienia na miejsce egzekucji polskich franciszkanów przez terrorystów; chór z Pariacoto oraz promotor ich kultu.
Ceremonia zakończy się otwarciem wystawy poświęconej męczennikom z Pariacoto oraz mszą św. pod przewodnictwem ojca kard. Mauro Gambettiego OFMConv, archiprezbitera papieskiej bazyliki św. Piotra w Watykanie, wywodzącego się z zakonu franciszkanów.
Pośmiertne odznaczenie
.Ojciec Szewek przypomniał, że to nie pierwsze pośmiertne odznaczenie, jakie otrzymają polscy misjonarze-męczennicy. W sierpniu 1991 roku rząd Peru uhonorował ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka najwyższym odznaczeniem państwowym – Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).
Franciszkanie, ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek rozpoczęli pracę misyjną w peruwiańskim Pariacoto w 1989 roku. Zginęli 9 sierpnia 1991 r. zabici przez terrorystów z ugrupowania Sendero Luminoso strzałami w tył głowy. Ojciec Strzałkowski miał 33 lata, ojciec Tomaszek – 31. W 2015 r. zostali beatyfikowani w Chimbote w Peru.
Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie 3 lipca 1958 r. W 1973 r. rozpoczął naukę w Technikum Mechanicznym. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął pracę w Wojewódzkiej Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Tarnowie, a później – w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Tarnowcu. W roku 1979 wstąpił do zakonu franciszkanów. W podaniu o przyjęcie napisał: „pragnę służyć Panu Bogu w zakonie, jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego”.
Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. w Łękawicy k. Żywca. Po maturze, w roku 1980, wstąpił do zakonu. W podaniu o przyjęcie napisał m.in.: „Już od dawna jestem przekonany, że mam powołanie do kapłaństwa i zakonu, co miałem okazję gruntowniej przemyśleć w Niższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Pragnieniem moim jest praca na misjach, by w ten sposób służyć Bogu i Niepokalanej”.
Wiara chrześcijańska
.Lekarz, chirurg dziecięcy, profesor nauk medycznych, Piotr CZAUDERNAna łamach „Wszystko co Najważniejsze” zauważa, że: „Dzisiejsze czasy wyjątkowo potrzebują żywego i prawdziwego świadectwa wiary chrześcijańskiej. Warto w tym miejscu przypomnieć, iż łacińskie słowo martyr, oznaczające męczennika, a więc osobę, która oddała życie za wiarę, pochodzi od greckiego słowa martus, które określało pierwotnie „świadka”. Zresztą w pierwszym okresie chrześcijaństwa słowo to stosowano do osób, które były naocznymi świadkami życia Chrystusa. Jednak dziś słowo to kojarzy się większości z nas z jakąś zamierzchłą przeszłością, może z czasami imperium rzymskiego, w tym szczególnie cesarza Nerona, może także z powieścią Quo vadis Henryka Sienkiewicza”.
„Także i dziś bywają regiony, szczególnie w krajach, w których dominuje wojujący islam, gdzie wyznawanie wiary chrześcijańskiej wiąże się z autentycznym ryzykiem męczeństwa i śmierci. W XX wieku zginęło 45 mln chrześcijan, a w wieku XXI co roku na świecie ginie ich ponad 100 tys” – pisze prof. Piotr CZAUDERNA w tekście „Ojciech Dolindo Ruotolo. Potrzeba świadectwa„.
PAP/Rafał Grzyb/WszystkocoNajważniejsze/eg