Polska Armia wyposażona w 100 tys. karabinków GROT
Stutysięczny egzemplarz karabinka MSBS GROT zszedł z taśmy produkcyjnej Fabryki Broni „Łucznik” – Radom. Niebawem trafi on na wyposażenie polskich Sił Zbrojnych, którym dostarczono prawie 100 tysięcy sztuk tej broni.
Polski karabinek GROT
.Jak zaznacza Fabryka Broni, karabinki MSBS GROT od 2017 r. znajdują się na wyposażeniu polskiej armii. W ramach wsparcia udzielonego przez polski rząd, GROT-y trafiły także na wyposażenie Sił Zbrojnych Ukrainy, gdzie sprawdzają się w boju. W 2022 r. Fabryka Broni dostarczyła karabinki MSBS GROT również do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz do jednego z krajów Afryki Wschodniej.
„Od prawie 100 lat, jako czołowa polska firma branży zbrojeniowej, dostarczamy broń strzelecką do naszego wojska, z czego jesteśmy niezwykle dumni, ale czujemy też wagę odpowiedzialności” – mówi prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom dr Wojciech Arndt.
„Nieustannie prowadzimy dialog z naszym głównym odbiorcą, wsłuchując się w jego potrzeby i na nie odpowiadając, czego przykładem jest właśnie rodzina karabinków MSBS GROT. Obecnie przygotowujemy się do dostaw karabinu wyborowego 762N, pracujemy nad wersją A3 karabinka GROT, subkarabinkiem z lufą 10-calową oraz wersją bezkolbową” – dodaje.
Karabinek MSBS GROT powstał w ramach wojskowego projektu ZISW TYTAN. „Ta wyjątkowa konstrukcja pozwala na szybką wymianę kluczowych modułów, jak lufy ze zintegrowaną komorą gazową, komory spustowej z mechanizmem spustowym czy kolby. Dzięki temu można szybko dostosować broń do konkretnego odbiorcy i konkretnych potrzeb. Te wszystkie cechy można osiągnąć zarówno w układzie klasycznym i bezkolbowym dla użytkowników prawo i leworęcznych” – czytamy w komunikacie.
Fabryka Broni w pełni zrealizowała stawiany przez użytkownika wymóg modernizacji indywidualnego wyposażenia żołnierza, dostosowując do najnowszych standardów i wdrażając do produkcji seryjnej oferowane jednostki.
„Liczba 100 tysięcy wyprodukowanych dla Wojska Polskiego karabinków MSBS GROT robi wrażenie nie tylko w skali kraju, ale także zagranicy” – podkreśla członek zarządu Fabryki Broni „Łucznik” Seweryn Figurski. „Od kilu lat wystawiamy je na międzynarodowych targach zbrojeniowych, gdzie budzą duże zainteresowanie i stoją obok najlepszych światowych produktów” – wskazuje.
Pierwsze egzemplarze karabinków MSBS GROT weszły na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w listopadzie 2017 r. Nadal dysponują one także 96 tysiącami karabinków szturmowych BERYL, wyprodukowanymi w radomskim zakładzie.
Polska fabryka wiodącym producentem i dostawcą broni
.Fabryka Broni „Łucznik” – Radom jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów zbrojeniowych w Europie.
Polska odpowiedzialna za obronę i bezpieczeństwo Europy
.Wojna na Ukrainie zmienia układ sił, zwłaszcza w Europie Środkowej. „Szczególnie aktywna stała się Polska, która nigdy nie ukrywała swoich obaw związanych z Rosją. Czy będzie w stanie zająć miejsce Niemiec jako kontynentalnej potęgi europejskiej?” – pyta na łamach Wszystko co Najważniejsze Alexandre MASSAUX ekspert strategii ekonomicznych.
Jego zdaniem, Rzeczpospolita może stać się gwarantem bezpieczeństwa w Europie Środkowej, zwłaszcza z racji tego, że Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej. Może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki.
Autor zaznacza, że od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono również zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił też wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie.
Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją.
Jako członek NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami.
„W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny. Liczy ponad 38 mln mieszkańców” – dodaje Alexandre MASSAUX.
Rozwój potencjału militarnego Polski nie byłby możliwy bez rodzimego przemysłu zbrojeniowego, a fabryk broni „Łucznik” i jej wiodący projekt, karabinek GROT, jest dowodem na to, że nasza armia rozwija się jak nigdy dotąd.
DelfinaAlShehabi/PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB