„Tak, zdecydowanie Polska jest lepsza od Włoch” - jak wypowiedź gwiazdy YouTube podgrzała włoski internet

czy Polska jest lepsza od Włoch

Fragment wywiadu z serwisu Dla Polonii (w którym media polonijne mogą pobierać do swoich publikacji teksty z Polski) z gwiazdą włoskiego YouTube Francesco Morabito stał się viralem wśród włoskich internautów, wywołując dyskusję nad włoskim patriotyzmem i wyższością Polski nad tym krajem. Francesco Morabito postawił tam tezę, że do życia Polska jest lepsza od Włoch.

Polska lepsza od Włoch – dyskusja na Instagramie

.Włochy to piękny kraj, ale tylko na wakacje, do życia Polska jest sto razy lepsza – ta wygłoszona przez Francesco Morabito w rozmowie teza wywołała poruszenie wśród włoskich użytkowników Instagrama. Francesco, vloger prowadzący w mediach społecznościowych swoje kanały pod nazwą FraMora fragment wywiadu zamienił na rolkę, która po opublikowaniu na jego koncie w ledwie kilka dni zdobyła ponad 700 tys. wyświetleń, wzbudzając w komentarzach niemal narodową dyskusję. 

W wywiadzie Francesco tłumaczy się z postawionej w tekście dla „Wszystko co Najważniejsze” tezy. Wyjaśnia, że jest dumny z bycia Włochem, ale po odkryciu poziomu życia jakiego zaznał w Polsce woli mieszkać tutaj niż w ojczyźnie.

– Włochy to prawdopodobnie najpiękniejszy kraj świata, jednak mieszkanie tam jest problematyczne, bo jest tam trochę brudno, niebezpiecznie. Widać, że to kraj, który podupada, który się nie rozwija, który nie daje życiowych możliwości, gdzie nie widzisz przyszłości. Czasem tęskniąc za rodziną myślę o powrocie do Włoch, ale ilekroć wracam do Polski, do Warszawy czuję, że to tutaj mam możliwości rozwoju i lepszego życia a powrót do ojczyzny byłby dla mnie krokiem w tył – mówi Francesco Morabito.

Jego słowa wywołały poruszenie i dyskusję wśród włoskich użytkowników serwisu Instagram. Bardzo wiele osób potwierdziło doświadczenie Francesca, pisząc, że również było pod wrażeniem poziomu rozwoju, na którym dziś znajduje się Polska. 

„Wbrew uprzedzeniom, jakie do dziś ma wielu Włochów, Polacy są nam kulturowo znacznie bliżsi niż myślimy. Ja najbardziej kocham w Polakach to, że po wszystkim co wycierpieli nie poddali się, nie popadli w cierpiętnictwo i zaczęli z nową mocą odbudowywać swój kraj” – napisała w komentarzu Włoszka Laura.

Jednak bardzo wielu innych komentujących ujawniło drzemiące w nich stereotypy na temat Polski, dziwiąc się, że zamiast pięknych i rozwiniętych Szwajcarii, Danii czy Anglii Franscesco wybrał akurat ten kraj do życia. „Jeszcze wczoraj Polska była pod reżimem komunistycznym, już widzę jaki to piękny kraj” – ironizował inny widz. „Skoro jest tam tak pięknie, to jak wyjaśnisz, że tyle Polek pracuje we Włoszech?”. Na podobne treści Francesco lub inni widzowie odpowiadają, że są to zakorzenione w latach 80. stereotypy a dzisiejsza Polska nie przypomina tej sprzed 30 lat.; natomiast Polacy, którzy dziś tam pracują np. w sektorze opieki, w większości wyemigrowali do Włoch 20 lub 30 lat wcześniej. 

Polski patriotyzm inspiruje

.Wywiad przeprowadzony przez serwis „DlaPolonii” opublikował w całości m.in. portal polonijny „Polacy we Włoszech”.

.Pełna wersja rozmowy ujawnia głębsze spojrzenie Francesco Morabito na nasz kraj. Zapytany o to, co najchętniej przeniósłby z Polski do Włoch odpowiada, że polski patriotyzm.

We Włoszech często źle się rozumie miłość Polaków do swojego kraju, uważa się ją za zbyt skrajną. Tymczasem ja widzę to inaczej. Miłość do kraju żywiona przez Polaków jest prawdziwa i pomaga w ochronie tego kraju i jego rozwoju. Włosi są wspaniałymi ludźmi, ale są indywidualistami, każdy dba tylko o swój interes. Prawie nikogo nie obchodzi kraj poza sytuacją gdy reprezentacja Włoch gra w piłkę nożną. Natomiast w Polsce widać gorącą miłość Polaków do swojej ojczyzny, co szczególnie da się zauważyć podczas świąt narodowych. I według mnie to jest coś pięknego, co chciałbym przenieść do Włoch. 

Jego zdaniem ten patriotyzm robi większe wrażenie gdy zna się historię Polski, zwłaszcza jej dzieje nowożytne, kiedy najpierw była pod zaborami, potem została zniszczona i splądrowana przez Niemców w czasie II wojny światowej, by następnie wpaść pod but reżimu komunistycznego.

Pomimo wszystkich swoich cierpień Polska przez ostatnich 30 lat odrodziła się w niesamowity sposób, wciąż się rozwija i zaskakuje. Myślę, że bez silnej tożsamości narodowej, tej wielkiej dumy z bycia Polakami i miłości do swojej ojczyzny, nie odrodziłaby się tak szybko na nowo. Właśnie dlatego, choć ciągle niedoceniany, według mnie, jest to wielki kraj, wielki naród, który jest wart poznania – mówi Francesco podczas rozmowy.

Dlaczego Włoch kocha Polskę?

.Swoje refleksje oraz historię poznawania Polski Francesco Morabito opisał również w tekście zamieszczonym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”. Pisze, że w Warszawie zakochał się od pierwszego pobytu w tym mieście w 2014 r. „Chociaż miałem już okazję dużo podróżować i odwiedzać inne miasta, niektóre z nich być może bardziej znane i fascynujące, żadne z nich nie wzbudziło we mnie tak głębokich emocji jak Warszawa. To właśnie wtedy obiecałem sobie: Pewnego dnia tu zamieszkam” – pisze. Opisuje, że do dziś jest pod wrażeniem nie tylko piękna Warszawy i innych polskich miast, ale też ich czystości, sposobu w jaki działa komunikacja publiczna czy nowoczesności powstających tu ciągle budynków. Przyznaje, że także Polacy, których Włosi odbierają jako zimnych i niedostępnych z powodu zwyczaju nie zagadywania do obcych ludzi, w rzeczywistości są ciepli i niezwykle otwarci. „Kiedy uda ci się wejść do ich świata i nawiązać z nimi kontakt, odkryjesz dobrych i życzliwych ludzi. Trudna historia, z którą musieli się zmierzyć, stworzyła zjednoczoną, dumną i odporną na trudności społeczność. Ich pasja i miłość do kraju są zaraźliwe i inspirują mnie i wielu innych do pełnego wykorzystania tego, co Polska ma do zaoferowania” – pisze Francesco Morabito.

Dla Polonii/ad/WszystkocoNajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 września 2023