Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie, mówi Micheil Saakaszwili

Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie, mówi Micheil Saakaszwili

Jeśli przeżyję, to dzięki Polsce, misja polskich lekarzy to moja ostatnia szansa; Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie – podkreślił były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej.

.Korespondentka Polskiego Radia w pisemnych pytaniach przekazanych Saakaszwilemu zapytała go o stan zdrowia i przygotowywaną misję polskich lekarzy, którzy mieliby go zbadać.

Micheil Saakaszwili na temat Polski

.„To jest moja ostatnia nadzieja na pozostanie przy życiu. Polska to najbardziej szlachetny i wierny ideałom kraj na świecie. Jeśli uda mi się przeżyć, będę za to wdzięczny Polsce. Lech Kaczyński był politykiem, który miał największy wpływ na moje poglądy. Powtarzał mi: Różnica między nami, jako członkami Unii, a wami jest taka, że kiedy ja przestanę być prezydentem, będę mógł żyć, ty możesz zostać zabity. Niestety zabił go Putin, który teraz zabija mnie” – odpowiedział były prezydent Saakaszwili.

Potwierdził wcześniejsze doniesienia o złym stanie zdrowia i złym traktowaniu w szpitalu.

„W tym szpitalu główne decyzje o leczeniu podejmują służby bezpieczeństwa. Usuwają i mianują personel medyczny. Próbują ingerować w historię choroby. Jestem bardzo blisko niewydolności wielonarządowej. Jestem bardzo słaby i cierpię z powodu ogromnego bólu” – podkreślił.

Gruzja w NATO?

.„Każda nowa wizja bezpieczeństwa w regionie Morza Czarnego musi włączać do planowania strategicznego i operacyjnego Gruzję i Ukrainę” – pisze Eka TKESHELASHVILI, była wicepremier i minister spraw zagranicznych Gruzji.

Jak podkreśla, „starając się wykorzystać skalę i zakres swych narzędzi partnerstwa z Sojuszem, Gruzja jednocześnie musi naciskać na osiągnięcie zauważalnego postępu na drodze do członkostwa. Jej stanowisko określają względy polityczne i praktyczne. Pogarszające się środowisko bezpieczeństwa regionalnego wzmogło gruzińskie zainteresowanie narzędziami partnerstwa, podnoszącymi zdolności obronne. Jednakże zarówno wiarygodność NATO, jak i społeczne poparcie dla euroatlantyckiego wyboru Gruzji są narażone na ryzyko wskutek przedłużającej się niepewności, kiedy i jak Sojusz wywiąże się z obietnicy członkostwa”.

„Aneksja Krymu i wojna na Ukrainie ostatecznie skłoniły do przemyślenia postrzegania istniejącego zagrożenia i doktryny odstraszania Sojuszu. Ten proces wciąż się rozwija i kwestią zasadniczą dla NATO będzie osiągniecie porozumienia w sprawie wspólnych zagrożeń i związanych z nimi działań. Chodzi nie o zarządzanie kryzysem w formule modus operandi, lecz o strategiczną dalekowzroczność. NATO musi kształtować zmieniające się środowisko bezpieczeństwa, a nie tylko przystosowywać się do niego. Dla kraju aspirującego, jakim jest Gruzja, decydujące dla ostatecznej miary sukcesu przeglądu strategicznego Sojuszu będą dwa główne wskaźniki – członkostwo i odstraszanie” – pisze Eka TKESHELASHVILI.

Polska – awans do wyższej ligi

.„Świat się zmienia. Zwłaszcza od rosyjskiej agresji na Ukrainę następuje Wielkie Przetasowanie. Dzielnie broniąca się i kontratakująca Ukraina obala mit niezwyciężonej armii rosyjskiej. Polska jako nieodzowny i zdecydowany filar wsparcia dla Ukrainy oraz wiarygodny sojusznik bloku zachodniego opartego na USA rośnie na znaczeniu. Równocześnie Niemcy, dotychczasowy hegemon, wkraczają w zawiniony przez siebie kryzys gospodarczy i polityczny. Maleje też zaufanie do ich zdolności przywódczych oraz lojalności wobec współczłonków Unii Europejskiej. Daje to szanse na wzmocnienie międzynarodowego znaczenia Polski” – pisze Jan ŚLIWA, publicysta i informatyk.

Jak twierdzi, „pojawiło się okno możliwości. W roku 1918 też się otworzyło, trzeba było zagrać va banque. Znaleźli się ludzie, naród podołał. Teraz możemy awansować do wyższej ligi. Ale tam trafia się na silniejszych przeciwników i na nowe problemy. Trzeba grać śmielej, w szerszym zakresie. Ale wydaje się, że polska dyplomacja daje radę, armia się wzmacnia, Polacy są odporni na ekstremizmy, nie słuchają siewców niepokoju. Jak rozwinie się sytuacja, nie wiemy. Wachlarz możliwości rozpościera się od jednego ekstremum do drugiego. Ważne jednak, by wiedzieć, co robić, gdy pojawi się okazja do wskoczenia na wyższy poziom, by nie przysnąć, gdy zagra złoty róg. A okazja taka może nie trwać długo”.

PAP/WszytkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 marca 2023
Fot. Micheil Saakaszwili / European People's Party / Wikimedia Commons