„Polska przeformułowała swoją politykę obronną” - gen. John Gronski
Jedyną rzeczą, z którą liczą się nasi przeciwnicy, jest siła, determinacja i gotowość – podkreślał emerytowany amerykański generał John Gronski, który był zastępcą dowódcy generalnego Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych. „Polska wykonała bardzo dobrą robotę z modernizacją broni” mówił gen. John Gronski.
Modernizacja polskiej armii
.Amerykański generał pytany o ostanie wzmocnienia sił bojowych RP przez zakupy broni powiedział, „że postanowienie polskich władz (dotyczące zakupów broni) jest w pełni słuszne”. Bo jak dodał gen. John Gronski „jedyną rzeczą, z którą liczą się nasi przeciwnicy, jest siła, determinacja i gotowość”.
Oceniając zakupy i wybór sprzętu wojskowego amerykański dowódca nie ma najmniejszych wątpliwości, „że Polska wykonała bardzo dobrą robotę z modernizacją broni”.
„Sprzęt amerykański i sprzęt produkowany przez innych zachodnich sojuszników, jest najlepszy na świecie. Kluczem jest zapewnienie polskiej armii odpowiedniej konserwacji sprzętu oraz odpowiednie przeszkolenie żołnierzy, aby sprzęt ten mógł być maksymalnie wykorzystany” – uważa gen. John Gronski mający ponad 40-letnie doświadczenie w najlepszej armii świata.
Należy skupić się na własnej obronie
.Według gen. Gronskiego, jednego z najbardziej uznanych ekspertów w dziedzinie przywództwa wojskowego, „kluczowymi systemami uzbrojenia dla każdego wojska na współczesnym polu bitwy są ogień dalekiego zasięgu i obrona powietrzna”.
Zdaniem amerykańskiego dowódcy „podstawowym obowiązkiem każdego kraju NATO jest skupienie się na własnej obronie”.
Gen. John Gronski w latach 2016 – 2019 był zastępcą dowódcy generalnego żołnierzy Gwardii Narodowej Armii Stanów Zjednoczonych stacjonujących w Europie. Jego przodkowie pochodzą z Polski.
Współpraca Polski i USA
.Departament Stanu dodał, że rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co ma pomóc przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.
„Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa” – podsumowała strona amerykańska.
Pracownik naukowy The Heritage Foundation i kierownik ds. globalnego zaangażowania w Thatcher Center for Freedom, Anthony B. KIM w tekście „Wzmocnienie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki” zaznacza, że: „Polska jest zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z wielu zasadniczych powodów. Państwo to jest najważniejszym partnerem Ameryki na najistotniejszych frontach bezpieczeństwa w Europie, zarówno militarnych, jak i gospodarczych czy energetycznych”.
Silna Polska armia
.Polska wzięła na siebie główną odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo Europy. Wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Alexandre MASSAUX.
Konflikt ukraiński przetasowuje karty, zwłaszcza w Europie Środkowej. Szczególnie aktywna jest Polska, która nigdy nie ukrywała swoich obaw związanych z Rosją. Czy będzie w stanie zająć miejsce Niemiec jako kontynentalnej potęgi europejskiej?
Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc.
Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie.
Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją. Jako członek Unii Europejskiej i NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami.
W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny – liczy ponad 38 mln mieszkańców. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2010 r.
Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych.
PAP/ Andrzej Dobrowolski/ Wszystko co Najważniejsze/ LW