Polska przyszłości.
Prof. Marcin PIĄTKOWSKI w 43. nr. Wszystko co Najważniejsze

Polska przyszłości. Prof. Marcin PIĄTKOWSKI w 43. nr. Wszystko co Najważniejsze

Czy Polska przyszłości będzie krajem z energetyką jądrową i czterodniowym tygodniem pracy? To temat artykułu prof. Marcina PIĄTKOWSKIEGO w 43. numerze czasopisma “Wszystko co najważniejsze”.

.Polska jest europejskim liderem wzrostu, na co wskazuje choćby to, że polskie PKB na głowę jest o 10 proc. wyższe, niże przed pandemią. Na fakt ten wskazuje prof. Marcin PIĄTKOWSKI w tekście “Polska moich marzeń” opublikowanym w 43. nr. magazynu “Wszystko co Najważniejsze”, a który został omówiony dokładniej w materiale wideo [LINK].

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI

Tekst profesora jest o tyle ciekawy, że oprócz zestawienia ważnych danych gospodarczych i społecznych, świadczących o tym, że pod wieloma względami jesteśmy niekwestionowanym liderem regionu, tworzy on wizję, w której Polska przyszłości jest liderem w skali europejskiej, a nawet światowej. Jednym z punktów wyjścia do rozważań jest zaangażowanie Polaków w pomoc Ukrainie, co zdaniem profesora świadczy o ogromnym potencjale, którego nie możemy zmarnować.

Polski ekonomista, otwiera swój tekst opisem zagrożeń, stawiając jednocześnie pytanie, jak negatywny będzie ich wpływ na polską gospodarkę. To, na co zwraca uwagę, to błąd w podejściu analityków szukających analogii do obecnych problemów i konsekwencji, jakie świat ma do czynienia z latami 70.

Niektórzy ekonomiści widzą analogię między współczesnymi czasami a stagflacją, którą znamy z lat 70. Warto temu się przyjrzeć, ponieważ istnieją trzy kluczowe różnice w stosunku do lat 70. ubiegłego wieku, które oznaczają, że dzisiejsze otoczenie gospodarcze znacząco różni się od tamtych czasów.

Profesor szerzej opisuje każdą z trzech różnic, pokazując pozytywne zmiany, jakie zaszły zarówno w sferze banków centralnych, zależności energetycznej.

W dalszej, zasadniczej części tekstu, autor książki „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu” szczegółowo opisuje swoją wizję przyszłości Rzeczypospolitej Polskiej, do której wprowadza go opis wybitnych osiągnięć gospodarczych, jakich dokonaliśmy do tej pory.

Polska od ponad 30 lat jest Robertem Lewandowskim i Igą Świątek rozwoju gospodarczego. Nasz dochód narodowy na mieszkańca w tym czasie potroił się, co jest najlepszym rezultatem wśród wszystkich krajów w Europie. Coś podobnego nigdy wcześniej nie zdarzyło się w całej naszej historii. Co więcej, do tej pory wykazywaliśmy się wyjątkową odpornością w obliczu różnego rodzaju kryzysów. Tak było podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2007–2009, kiedy byliśmy europejską „zieloną wyspą”, oraz teraz, podczas pandemii wirusa COVID-19, bo gospodarczo poradziliśmy sobie z nią lepiej niż ktokolwiek inny w Europie (nie biorąc pod uwagę specyficznej sytuacji Irlandii): nasze PKB na głowę jest teraz o prawie 10 procent wyższe niż przed pandemią. Polska gospodarka po raz kolejny okazała się bardziej elastyczna, konkurencyjna i mniej podatna na różne wstrząsy ekonomiczne niż gospodarki naszych europejskich rówieśników.

W dalszej części artykułu znajdą Państwo szczegółowe uzasadnienie, w którym profesor odpowiada na pytania, czym Czechy i Słowacja różnią się od Polski i gdzie leży siła polskiego eksportu.

Tekst “Polska moich marzeń” to jednak przede wszystkim precyzyjnie uzasadniony ambitny plan, jaki Polska może i powinna, zdaniem profesora, przyjąć na najbliższą dekadę. Kluczową rolę w tej wizji powinno odegrać państwo.

Nie chodzi o wielkie hasła i abstrakcyjne slogany, ale o realne cele, z którymi będzie się identyfikować całe społeczeństwo i z których osiągnięcia będzie można rozliczyć rządzących.

Jednym z elementów planu jest optymalizacja pracy w Polsce, w kontekście której profesor proponuje innowacyjny pomysł. Najpierw jednak przytacza dane dotyczące nierówności, które obok wielu sukcesów Polski wymienionych w artykule, wciąż są powodem do wstydu.

Z najnowszych badań, wzbogacających bazę danych służącą do pomiaru nierówności o dane z PIT-ów, wynika, że wskaźnik nierówności w Polsce wynosi około 0,4 i jest jednym z najwyższych w krajach UE, które prowadziły takie badania.

To, co ma zmienić jakość pracy, to fakt, że Polska przyszłości może skorzystać ze zmiany struktury tygodniowej osób pracujących.

W tej chwili jesteśmy w czołówce krajów, w których – przeciwnie – pracuje się najwięcej. Według badań skrócenie czasu pracy może doprowadzić do wzrostu wydajności i poprawy jakości życia. Warto więc pilotażowo wprowadzić w Polsce inicjatywę efektywnego czterodniowego tydnia pracy, również z uwzględnieniem hybrydowego trybu pracy.

Prof. Marcin PIĄTKOWSKI pisze także o konieczności zmiany podejścia do inwestycji w kontekście procentu PKB przeznaczonego na ten cel, przygląda się, czy energia jądrowa rzeczywiście może być źródłem polskiej niezależności energetycznej, a także podaje przykład kraju, który w latach 60. był znacznie biedniejszy od Polski, a obecnie jest o jedną trzecią bogatszy.

Tekst “Polska moich marzeń” ukazał się w nr 43 miesięcznika opinii “Wszystko co Najważniejsze”

Najnowsze wydanie „Wszystko co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 sierpnia 2022