Polska transformacja energetyczna szansą dla inwestorów

To, że polska transformacja energetyczna wymaga dużych nakładów finansowych, jest szansą dla inwestorów prywatnych i do tego ich przekonujemy – twierdzi Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego (SRRK).
.O szansach inwestycyjnych związanych z koniecznością odejścia polskiej gospodarki od paliw kopalnych, Katarzyna Szwarc mówiła we wtorek w Londynie w siedzibie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju podczas dyskusji na temat finansowania zrównoważonego rozwoju, która odbyła się w ramach konferencji CEE Capital Markets.
Polska transformacja energetyczna
.„Skoro nasza gospodarka wciąż w prawie 80 proc. zależy od wysokoemisyjnych paliw kopalnych, nie tylko w energetyce, ale także w transporcie, budownictwie, rolnictwie, w przemyśle ciężkim, to oznacza, że wyzwanie, które przed nami stoi jest ogromne i będzie wymagało bardzo dużych nakładów finansowych. Część z nich pokryją inwestycje publiczne, ale tutaj jest też ogromne pole do popisu dla inwestorów prywatnych. Wiemy, że zielone, innowacyjne technologie, usługi w obszarze transformacji klimatycznej mogą przynosić naprawdę bardzo wysokie stopy zwrotu i rolą Ministerstwa Finansów jest stworzenie warunków do tego, żeby ten kapitał prywatny mógł płynąć w te projekty, usługi, nowe obszary biznesowe, gdzie może zostać wykorzystany najbardziej efektywnie” – powiedziała Katarzyna Szwarc.
Kwestia bezpieczeństwa państwa
.Podkreśliła, że od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę transformacja energetyczna stała się tematem nie tylko związanym z ryzykami zmian klimatu, ale stało się to też kwestią bezpieczeństwa państwa. „To też kwestia możliwości nakładania na Rosję kolejnych sankcji, bo im bardziej będziemy niezależni energetycznie, im bardziej będziemy samowystarczalni w tym obszarze, tym łatwiej będzie nam się poruszać w tym geopolitycznym obszarze na arenie międzynarodowej” – wyjaśniła Szwarc.
Organizowana przez bank PKO BP konferencja CEE Capital Markets jest największym poza Polską wydarzeniem promującym polski rynek kapitałowy wśród zagranicznych inwestorów. Konferencja jest organizowana od 2013 roku, ale wskutek obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa przez ostatnie lata miała formułę zdalną. Teraz, po raz pierwszy od 2019 roku, odbywa się ponownie w Londynie w wersji stacjonarnej.
Kwestia dekarbonizacji
.„Komisja Europejska ma ambicje, by stać się liderem dekarbonizacji. Jeśli misją UE jest doprowadzenie do ekologizacji planety, to wizja i plan działania powinny przekonać inne kraje, spoza UE, do przyłączenia się do tych wysiłków” – pisze ekonomista Adam CZYŻEWSKI.
„W projektowaniu polityk klimatycznych należy brać pod uwagę warunki początkowe na szczeblu krajowym i dopasować do nich tempo dostosowań. Dekarbonizacja tego samego biznesu, zlokalizowanego w różnych krajach UE, wymagałaby różnych nakładów finansowych. Skuteczność polityki klimatycznej zależy od mechanizmów kompensacyjnych w UE i poza nią. W planowaniu tych mechanizmów można by przyjąć zasadę równych wysiłków na rzecz dekarbonizacji w różnych krajach. Wiadomo, jak bardzo drażliwa jest ta kwestia polityczna. Jednak bez jej określenia i skierowania pod właściwy adres można mówić o dekarbonizacji najbogatszych krajów UE, ale trudno mówić o ochronie klimatu“.
Adam CZYŻEWSKI twierdzi, że „jeśli Nowy Zielony Ład ma stać się programem ochrony klimatu, powinien zostać zaprojektowany jak wielka przeprawa, którą będą mogli pokonać wszyscy, a nie jak wyścig, w którym odpadną najsłabsi”.
PAP/Bartłomiej Niedziński/WszystkoCoNajważniejsze/PP