Polska wspiera Namibię w staraniach o odszkodowania od Niemiec
W związku z wizytą w stolicy Namibii, wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odniósł się do kwestii starań Namibii o uzyskanie odszkodowań za niemieckie zbrodnie popełnione na ludności Herero i Nama w dawnej niemieckiej kolonii. Jak stwierdził, Polska wspiera starania afrykańskiego państwa.
.Jak napisał w sobotę na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: „W latach 1904-1908 Niemcy z premedytacją wymordowali dziesiątki tysięcy ludzi z plemion Herero i Nama, wielu z nich wypędzając na pustynię na śmierć z pragnienia. Dziś w Windhuk Polska oddaje hołd ofiarom tego ludobójstwa. Wspieramy Namibię w walce o zadośćuczynienie za zbrodnie”. Odszkodowania za niemieckie zbrodnie z początku XX wieku pozostają ważnym tematem w relacjach namibijsko-niemieckich.
Wcześniej odbyły się pierwsze od blisko 20 lat konsultacje pomiędzy Polską a Republiką Namibii. Jabłoński napisał, że omówił z wiceszefową MSZ Namibii Jennelly Matundu m.in. „relacje polityczne, gospodarcze, skutki agresji Rosji na Ukrainę”. „A także podobne doświadczenia historyczne naszych narodów, na których fundamencie budujemy współpracę na przyszłość” – dodał.
Do 1915 roku na terenie dzisiejszej Namibii istniała kolonia Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia. Rzesza Niemiecka brutalnie tłumiła powstania ludów Herero i Nama przeciw jej władzy. Podczas wojny powstańczej w latach 1904-1908 doszło do masowego mordu, który uważany jest za pierwsze ludobójstwo XX wieku. Odszkodowania za niemieckie zbrodnie Niemiec zajmują ważne miejsce w bilateralnych relacjach niemiecko-namibijski. Rząd federalny Niemiec i rząd Namibii od dłuższego czasu negocjują porozumienie w tej sprawie.
O niemieckich zbrodniach i ludobójstwach z XX wieku, a także o poczuciu odpowiedzialności za nie w niemieckim społeczeństwie pisał na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” prof. Stephan LEHNSTAEDT w tekście „Co Niemcy wiedzą o niemieckich zbrodniach w Polsce?” [LINK]. Zwraca on w nim uwagę na problem coraz większej depersonalizacji winy za zbrodnie z przeszłości wśród Niemców, a także na odszkodowania za niemieckie zbrodnie.
„Zbrodniczy charakter niemieckiej okupacji Polski jest jednak nadal tylko w niewielkim stopniu obecny w świadomości Niemców. Polska nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Niemieckie upamiętnienia dotyczą takich zbrodniczych działań, jak Holokaust, „eutanazja”, prześladowania Sinti i Romów, a także homoseksualistów”.
.”Wina za wojnę i Holokaust jest co prawda bezsporna, ale też zdepersonalizowana. W pamięci rodzinnej współsprawstwo z reguły się nie pojawia. Niemcy wobec II wojny światowej to także badania, wedle których jedna trzecia Niemców uważa, że ich przodkowie należeli do ofiar wojny” – pisze prof. Stephan LEHNSTAEDT.
PAP/Adrian Kowarzyk/Wszystko Co Najważniejsze/MJ