Jeśli Polska przyjmuje imigrantów, to tych najbardziej wykształconych

Polska

Na tle innych krajów Unii Europejskiej Polska wyróżnia się wysokim poziomem wykształcenia przybyłych cudzoziemców. Kraje Europy Zachodniej – najniższym.

Polska liderem Europy w przyciąganiu wykształconych imigrantów

.Dane (z 2020 roku) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przetworzone przez francuskie Obserwatorium Imigracji i Demografii pozwalają lepiej zrozumieć naturę i kształt imigracji wśród krajów wspólnoty europejskiej.

Międzynarodowa organizacja zbadała poziom wykształcenia imigrantów każdego kraju UE, a Obserwatorium opublikowało klasyfikacje na tej podstawie. W szczególności mowa o cudzoziemcach od 15. roku życia, którzy nie osiągnęli poziomu egzaminu ósmoklasisty.

.W Polsce ten odsetek wynosi tylko 3 proc. i to jest najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Na drugim miejscu znajdujemy Litwę (4 proc.) i na trzecim Estonię (5 proc.). Można zauważyć, że kraje Europy Środkowej przyjmują lepiej wykształconych cudzoziemców niż ich zachodni sąsiedzi.

Wśród tych ostatnich zdecydowanie przeważają z nisko wykształconymi imigrantami Włochy: aż 50 proc. cudzoziemców przebywających we Włoszech nie posiada poziomu egzaminu ósmoklasisty. Na podium znajdują się Hiszpania (37 proc.) i Niemcy (35 proc.). Francja i Belgia zajmują ex aequo czwarte miejsce (33 proc.).

Polityka imigracyjna i rozwój gospodarczy

.Jak wytłumaczyć te różnice między Europą Zachodnią i Środkową? To jest efekt głębokich rozbieżności w polityce imigracyjnej, ale także w intensywnym rozwoju gospodarczym Europy Środkowej.

Przez ponad 40 lat ta część Europy była zamrożona przez okupację radziecką, co drastycznie spowolniło gospodarkę, ale także nie pozwoliło na masową imigrację ludzi słabo wykwalifikowanych z krajów afrykańskich i bliskowschodnich. Po upadku bloku wschodniego jego kraje rozpoczęły intensywne doganianie Zachodu, co zaowocowało dynamicznym rozwojem sektorów nowych technologii, finansów i usług.

Te sektory potrzebują wykształconych pracowników, specjalistów i ekspertów. Z drugiej strony kraje zachodnie nie prowadzą przemyślanej polityki imigracyjnej. Od 50 lat Francja nie jest w stanie ograniczyć efektów łączenia rodzin oraz nielegalnej imigracji. Hiszpania i Włochy z kolei sięgają masowo po imigrantów z Afryki, aby łatać luki w sektorze rolnym.

Nathaniel Garstecka

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 sierpnia 2024