Polska zacieśnia współpracę z Koreą Południową

Szefowie MSZ Polski i Korei Płd., Radosław Sikorski i Czo Te Jeol, podpisali 5 marca w Warszawie plan działań do 2028 roku w ramach łączącego oba kraje partnerstwa strategicznego. Plan dotyczy współpracy m.in. obronnej, gospodarczej i politycznej.
Polska zacieśnia współpracę z Koreą Południową
.Radosław Sikorski podkreślił na konferencji prasowej, że Polska i Korea Płd. połączone są strategicznym partnerstwem od 2013 roku, i wiąże się ono z wieloletnimi planami działań. „Podpisaliśmy z panem ministrem najnowszy plan działań na (rzecz) implementacji naszego partnerstwa na lata sięgające do 2028 roku” – poinformował szef polskiego MSZ. Dodał, że plan określa współpracę w sektorach: politycznym, gospodarczym, obronnym, naukowym i współpracy kulturalnej.
Radosław Sikorski zaznaczył, że znacząca część rozmów polsko-południowokoreańskich z 5 marca poświęcona była „naturalnie kwestiom rozwoju sytuacji międzynarodowej, w szczególności bezpieczeństwu”. Dodał, że dyskusja była wysoce efektywna i podkreślił znaczenie współpracy w sferze obronności, gdzie „w szczególności podstawową rolę odgrywają zakupy wojskowe, takie jak na przykład czołgi K2, haubice K9 Thunder, artyleria rakietowa K239 czy samoloty FA-50”.
Szef polskiego MSZ zaznaczył, że Polska jest największym odbiorcą sprzętu wojskowego z Korei na całym świecie. Jak zaznaczył, oba kraje chciałyby dalej rozwijać współpracę z perspektywą „przenoszenia produkcji i transfery technologii do Polski”. Radosław Sikorski dodał, że Polska może posłużyć jako hub dla dalszego rozprzestrzenienia sprzętu wojskowego w Europie, a także dla odbudowy Ukrainy.
Rozmawiano także o m.in. rozszerzeniu dostępu do rynku koreańskiego dla „polskich produktów rolniczych i żywnościowych, jak również produktów i projektów strategicznych i energetycznych”. Radosław Sikorski zaznaczył, że Korea Płd. jest drugim największym inwestorem spoza Unii Europejskiej w Polsce i największym z Azji.
Fenom południowokoreańskich czeboli
.Na temat południowokoreańskich megakoncernów, określanych mianem czeboli, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Eleanor ALBERT w tekście “Czebole. Fenomen wielkich przedsiębiorstw na styku prywatnego i państwowego“.
“Samsung. Założona w 1938 r. grupa Samsung jest najbardziej dochodowym czebolem w Korei Południowej. Zaczynała jako niewielka firma eksportująca takie dobra, jak owoce, suszone ryby czy makaron, głównie do Chin. Dziś koncernem kierują członkowie drugiego oraz trzeciego pokolenia rodziny Lee – drugiego najbogatszego klanu azjatyckiego według magazynu „Forbes”. Przez osiemdziesiąt lat firma rozszerzyła swoją działalność na elektronikę, ubezpieczenia, statki, luksusowe hotele, szpitale, park rozrywki oraz uniwersytet partnerski. Jej największą i najpopularniejszą spółką jest Samsung Electronics, która w ostatniej dekadzie odpowiadała za ponad 14 procent produktu krajowego brutto (PKB) Korei Południowej”.
“Hyundai. Grupa Hyundai powstała w 1947 r. jako mała firma budowlana. Obecnie posiada dziesiątki spółek w przemyśle motoryzacyjnym, stoczniowym, finansowym oraz elektronicznym. W 2003 roku w wyniku azjatyckiego kryzysu finansowego oraz śmierci założyciela Chunga Ju-yunga czebol podzielił się na pięć różnych firm. Do odnóg tych należą m.in. koncerny Hyundai Motor Group – trzeci największy producent samochodów na świecie – oraz Hyundai Heavy Industries – największa firma przemysłu stoczniowego”.
.”SK Group. Początki konglomeratu znanego również jako SK Holdings sięgają lat 50. ubiegłego wieku, kiedy to rodzina Chey przejęła fabrykę Sunkyong Textiles. Obecnie czebol nadzoruje ponad osiemdziesiąt spółek zależnych, skupionych głównie wokół sektorów energetycznego, chemicznego, finansowego, spedycyjnego, ubezpieczeniowego oraz budowlanego. Najbardziej znane z nich to SK Telecom, największy operator bezprzewodowy w Korei Południowej, oraz SK hynix, drugi największy producent układów pamięci”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/eleanor-albert-czebole-na-czym-polega-fenomen-wielkich-przedsiebiorstw-z-korei-poludniowej/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ