Polska zakupi brytyjski system obrony powietrznej CAMM

CAMM

Wielka Brytania i Polska podpisały w piątek umowę o wartości 1,9 mld funtów, na mocy której do Polski dostarczony zostanie nowoczesny brytyjski system obrony powietrznej – ogłosił rząd w Londynie.

.Zgodnie z nią, 22 polskie baterie obrony powietrznej, będące elementem programu Pilica, zostaną wyposażone w produkowane przez brytyjską firmę MBDA modułowe pociski przeciwlotnicze (CAMM) i wyrzutnie.

Brytyjski system obrony powietrznej CAMM

.Jak wyjaśniono w opublikowanym komunikacie, CAMM to najnowszej generacji system obrony powietrznej, będący w służbie zarówno brytyjskich sił lądowych, jak marynarki wojennej. Pociski mogą być użyte do ochrony rozmieszczonych wojsk czy krytycznej infrastruktury. Mogą one z odległości 25 km trafić w poruszający się z prędkością dźwięku obiekt wielkości piłki tenisowej. CAMM są już w Polsce – na wyposażeniu brytyjskiej armii, która pomaga w ochronie jej przestrzeni powietrznej po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jedna z największych umów w dziedzinie obrony powietrznej

.Podkreślono, że umowa jest jednym z największych dwustronnych porozumień w dziedzinie obrony powietrznej pomiędzy europejskimi członkami NATO i jest zwieńczeniem miesięcy bliskiej współpracy między Wielką Brytanią a Polską. Jest ona też najnowszą z szeregu umów obronnych z Polską, po umowie o współpracy w zakresie zamówienia i eksploatacji trzech fregat Arrowhead-140, będących wariantem brytyjskiego okrętu wojennego, a także zeszłorocznej umowie o ścisłej współpracy w zakresie kompleksowej obrony powietrznej, która obejmowała pilną dostawę wstępnego zestawu systemów CAMM.

„Odegraliśmy kluczową rolę w zwiększeniu obrony euroatlantyckiej od czasu barbarzyńskiej inwazji Putina na Ukrainę, a to przełomowe porozumienie między Wielką Brytanią a Polską jest kolejnym przykładem tego, jak wraz z naszymi sojusznikami jesteśmy zaangażowani w ochronę naszego bezpieczeństwa dla przyszłych pokoleń” – oświadczył brytyjski premier Rishi Sunak.

Polska i Wielka Brytania pogłębiają współpracę wojskową

.”Jestem zachwycony, że głębokie i historyczne więzi obronne Wielkiej Brytanii i Polski robią kolejny krok naprzód dzięki podpisaniu największej w historii Wielkiej Brytanii umowy eksportowej w dziedzinie obronności z Polską. Jesteśmy zaangażowani we wspieranie planów modernizacji obronnej Polski, a ten program modernizacji obrony powietrznej zapewni Polsce i Wielkiej Brytanii zdolność do kontynuowania ochrony naszych obywateli i wzmacniania bezpieczeństwa NATO” – podkreślił z kolei minister obrony Ben Wallace. Jak zaznaczył brytyjski rząd, umowa pozwoli na stworzenie 500 nowych miejsc pracy w zakładach MBDA w Wielkiej Brytanii.

Polska z największą armią UE

.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej UE, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE. „Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która jest dzisiaj – siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą na tyle silne, by do tego ataku nie doszło. By ich siła odstraszająca wystarczyła, aby do takiego ataku zniechęcić” – podkreśla Jarosław Kaczyński, lider rządzącego PiS”.

.”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej. Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.

PAP/Bartłomiej Niedziński/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 kwietnia 2023
Fot. Flickr/Thomas Quine