
Ambasada RP wspiera szkolenie kenijskich strażaków i pomaga w budowie oraz remontach lokalnych remiz strażackich. Dzięki wsparciu finansowemu, które zorganizowało Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), przeszkolono już większość strażaków w Kenii.
Polacy wspierają strażaków w Kenii
.Ostatnio w dniach 23 i 24 stycznia ambasador Jacek Bazański zainaugurował projekt renowacji dwóch remiz strażackich w hrabstwach Meru i Muranga z udziałem gubernatora hrabstwa Muranga, Irungu Kang’aty, oraz gubernator hrabstwa Meru – Kawiry Mwangazy.
Polska pomoc strażakom w Kenii rozpoczęła się w 2014 roku – przypomina Joanna Szymańska, druga sekretarz ambasady.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
.Dzięki wsparciu finansowemu i aktywności Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) powstał ogólnokenijski ośrodek w Kiambu, w całości przeznaczony do szkolenia strażaków. „Obecnie 60 proc. strażaków w Kenii zostało przeszkolonych w naszym polskim centrum” – powiedział ambasador Jacek Bazański. Oprócz szkolenia zawodowego polskie centrum zajmuje się również szkoleniem strażaków w zakresie ratownictwa medycznego. Poza tym pomaga kenijskim strażakom w pozyskiwaniu używanego wyposażenia strażackiego i używanych strażackich samochodów, co koordynuje prezes PCPM Wojciech Wilk.
Trzecim obszarem pomocy jest inwestycja w remizy. W ramach małych grantów polska ambasada pomaga w ich odnowie, podnoszeniu standardu, a także w budowie nowych. Przed rozpoczęciem działalności PCPM – mówi nam sekretarz Szymańska – w Kenii było tylko około 23 remiz. Teraz jest ich około 70. Remonty i budowa remiz prowadzone są z wykorzystaniem grantów ambasady RP w Nairobi ze środków PCPM.
Kenia w ciągu dwóch ostatnich dekad odnotowała znaczący wzrost gospodarczy. W tym samym czasie gwałtownie wzrosła liczba ludności, co stawia przed szybko modernizującym się społeczeństwem zupełnie nowe wyzwania.
Kontynent szybkiego rozwoju
.”Uprzemysłowienie powróciło na agendę polityczną Afryki w związku z zapotrzebowaniem na wysokiej jakości miejsca pracy. Wizja rozwoju kontynentu – wyłożona w Agendzie Unii Afrykańskiej 2063 – zakłada transformację strukturalną gospodarek państw afrykańskich w kierunku zapewnienia silnego, solidnego i sprzyjającego inkluzji społecznej wzrostu, który będzie kreował miejsca pracy i możliwości dla wszystkich” – pisze Mario PEZZINI, dyrektor Centrum Rozwoju OECD w Paryżu.
Jak podkreśla, “Afryka szybko się zmienia, a jej ścieżka rozwoju będzie prawdopodobnie bardzo odmienna od doświadczeń innych krajów. Połączenie rewolucji demograficznej, przekształceń dokonujących się w miastach, w tym transformacji przestrzennej, zmian klimatycznych i integracji regionalnej niesie ze sobą wyjątkowe wyzwania i możliwości”.
Mario PEZZINI twierdzi, że “pogłębienie industrializacji Afryki będzie wymagało innowacyjnych rozwiązań. Strategie industrializacji powinny uwzględniać obecną strukturę społeczno-gospodarczą Afryki, istniejące możliwości instytucjonalne i postępujący proces integracji regionalnej”.
PAP/Mateusz Wichary/WszystkoCoNajważniejsze/PP