Polskie serce pękło. Katyń 1940. Konkurs historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów

Polskie serce pękło. Katyń 1940. Konkurs historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów

Ruszył konkurs historyczny dla młodzieży “Polskie serce pękło. Katyń 1940”. Celem konkursu jest upamiętnienie zbrodni katyńskiej i rozbudzenie ciekawości młodych ludzi nt. naszej najnowszej historii, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

.To, co dzieje się za wschodnią granicą – okrutna wojna, napad na Ukrainę – pokazuje, że metody Rosjan nie zmieniają się. Warto pamiętać o tym, co działo się w latach 1939-1940 – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek inaugurując konkurs historyczny dla młodzieży. – W trzech edycjach, które mamy już za sobą, udział wzięło ponad pięć tysięcy uczestników. Przeszło 2 tys. szkół było zaangażowanych i myślę, że ten konkurs odegrał swoją rolę – powiedziała marszałek Sejmu.. – Chodziło o to, by wśród młodych ludzi rozbudzić ciekawość nt. naszej historii, historii najnowszej, a Katyń przez wiele lat było jedną z kart historii zamkniętą dla nas Polaków – podkreśliła.

Prace konkursowe można przesyłać do 24 marca 2023 roku

.Marszałek Sejmy Elżbieta Witek przekonuje młodych ludzi, żeby zechcieli się pochylić nad tą niezmiernie ważną dla Polaków tematyką. Przekonywała, że okrutna wojna za naszą wschodnią granicą, agresja na Ukrainę – niezależne, wolne państwo, wskazuje na niezmieniające się postępowanie Rosjan, dlatego warto mieć w pamięci metody ich działania z okresu od 1939 do 1940 r.

Dla zwycięzców, którzy zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce czekają bardzo atrakcyjne nagrody, ale nagrodzeni będą także uczestnicy zajmujący lokaty od czwartej do dziesiątej.

Konkurs historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych

.Młodzież w wieku od 15 do 21 lat, ucząca się w szkołach ponadpodstawowych Polski, może próbować swoich sił w kategoriach:

* plastycznej – zadanie polega na stworzeniu ilustracji do publikacji nt. zbrodni katyńskiej, w formacie A4, techniką dowolną (nie może to być praca przestrzenna);

* literackiej – należy przygotować pracę pisemną w formie eseju, rozprawki, opowiadania, wywiadu lub sztuki teatralnej na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940” (objętość nie może przekroczyć 6 stron treści merytorycznej formatu A4, czcionka Times New Roman o rozmiarze 12, interlinia – 1,5, marginesy znormalizowane – 2,50 cm);

* tekst piosenki – uczestnik ma zadanie opracować tekst piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej (czcionka Times New Roman o rozmiarze 12, interlinia – 1,5, marginesy znormalizowane – 2,50 cm).

Konkurs historyczny dla studentów

.Dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia uczelni wyższych położonych na terenie Polski, którzy nie ukończyli 26 roku życia, przeznaczona jest kategoria scenariusz lekcji. Zadaniem uczestnika jest opracowanie 45-minutowego konspektu zajęć lekcyjnych na temat: „To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w: Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940”. Scenariusz lekcji musi m.in. być zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej i wzbogacony o środki dydaktyczne, materiały źródłowe oraz ikonografię. Należy zastosować czcionkę Times New Roman o rozmiarze 12, interlinię – 1,5, marginesy znormalizowane – 2,50 cm.

Jak uczyć historii?

.O tym pisze prof. Wojciech Roszkowski, jeden z najwybitniejszych polskich historyków, Kawaler Orderu Orła Białego, na łamach miesięcznika “Wszystko co Najważniejsze”: “Doświadczony nauczyciel historii wie, że młodzież można zainteresować historią, przedstawiając tajemnice lub wydarzenia niejednoznaczne. Ważne, by tych tajemnic nie „wyjaśniać” do końca. Warto, by uczeń sam dręczył się brakiem ostatecznej odpowiedzi, a nawet w tym drążeniu prawdy trzeba go umacniać.

Bez historycznie ukształtowanej świadomości obywatelskiej nie będziemy naprawdę wiedzieć, po co i dla kogo mamy rozwijać swój potencjał technologiczny i ekonomiczny. W dzisiejszych czasach, gdy przytłacza nas teraźniejszość, zmienność i przypadkowość, a w tak osłabioną świadomość wtłacza się niemal siłą idiotyczne „prawdy” antropologii nieograniczonej, dobre rozumienie historii jest niezwykle ważne. Tym „dobrym” rozumieniem historii jest umocnienie kryteriów oceny, co było ważne, a co nie, oraz co było wartościowe, a co nie, a nawet, choć o tym wręcz wstyd wspominać, odróżnianie tego, co było, od tego, czego nie było” – pisze prof. Wojciech Roszkowski.

Konkurs historyczny dla młodzieży pod patronatem Prezydenta RP

.W komitecie honorowym konkursu zasiadają: prezydent Andrzej Duda – przewodniczący tego gremium, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki, zaś w skład komitetu organizacyjnego konkursu weszły: Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki.

Finał konkursu jest planowany na 15 kwietnia 2023 roku

.Prace konkursowe muszą zostać przygotowane w języku polskim. Mogą być realizowane oraz zgłaszane wyłącznie przez autorów indywidualnych. Nie będą rozpatrywane prace zespołowe. Uczestnik będący uczniem szkoły ponadpodstawowej może złożyć jedną pracę wyłącznie w jednej z trzech dedykowanych kategorii: plastyczna, literacka albo tekst piosenki. Natomiast uczestnik, który jest studentem studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, może złożyć tylko jedną pracę w kategorii scenariusz lekcji.

Autorzy zwycięskich prac w każdej kategorii otrzymają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca – laptop, drugiego – tablet, a trzeciego – czytnik e-booków. Przewidziano też wyróżnienia dla osób, które uplasują się na lokatach od czwartej do dziesiątej w każdej kategorii.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 marca 2023 r. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 15 kwietnia 2023 r. Szczegółowe informacje nt. konkursu, wraz z regulaminem, są dostępne na stronie internetowej www.konkurskatynski.pl. Wszelkie pytania związane z organizacją przedsięwzięcia kierować na adres mailowy konkurs@sejm.gov.pl albo od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu 22 694 16 13.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 stycznia 2023