Polskie Starlinki wspierają Ukrainę

.Prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla magazynu Wired stwierdził, jak ważne jest połączenie internetowe w czasie działań wojennych. Szczególną uwagę zwrócił na system Starlink, który uznał za bardzo skuteczny i efektywny. Pomógł on bowiem w wielu momentach związanych z blokadą miast i miasteczek na terenie Ukrainy. Zwłaszcza, gdy łączność z tymi miejscami była całkowicie zerwana. Ludzie, którzy wydostawali się z okupowanych miast, gdzie nie było dostępu do sieci twierdzili, że Rosjanie przekonywali ich o zniszczeniu Ukrainy.

Stracić kontakt z tymi ludźmi to stracić całkowicie kontrolę, stracić rzeczywistość. Proszę mi wierzyć: Ludzie, którzy wydostali się z okupowanych miast, gdzie nie było takiej pomocy jak Starlink, mówili, że Rosjanie powiedzieli im, że Ukraina już nie istnieje, a niektórzy nawet zaczęli w to wierzyć. Jestem naprawdę wdzięczny za wsparcie Starlink.

Polskie Starlinki dla Kijowa

Ukraina od początku wojny otrzymała ponad 20 tysięcy zestawów anten, umożliwiających łączność z Internetem, za pomocą sieci satelitów Starlink. 11,7 tysiąca z nich zostało sfinansowanych przez Polskę, w tym 5 tysięcy przez polski rząd a 6,7 tys. przez PKN Orlen. Pełnomocnik Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, Janusz Cieszyński, w wypowiedzi dla Wszystko co Najważniejsze podkreśla, jak istotne są „polskie Starlinki” w kontekście prawidłowego działania podstawowych usług społecznych.

Łączność dzięki Starlinkom jest ważna, ponieważ wspiera ludność cywilną, szpitale, szkoły i wszystko to, co do funkcjonowania wymaga Internetu. Potrzebny był środek zaradczy do funkcjonowania jakichkolwiek usług publicznych wymagających połączenia z siecią, w momencie, gdy umożliwiająca to infrastruktura została zniszczona. Polski rząd wykorzystując możliwości jakie ma, chce wspierać Ukrainę. Jako Ministerstwo Cyfryzacji wiemy, że bez połączenia z Internetem nie da się realizować usług on-line .

Czym jest Starlink?

.Starlink to system konstelacji satelitów, którego celem jest zapewnienie globalnego zasięgu Internetu. System ten idealnie nadaje się do obszarów wiejskich i geograficznie odizolowanych, gdzie łączność internetowa jest zawodna lub nie istnieje. Inicjatywa SpaceX mająca na celu stworzenie globalnej sieci szerokopasmowej. Starlink wykorzystuje konstelację satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) w celu zapewnienia szybkich usług internetowych. SpaceX, bardziej formalnie znany jako Space Exploration Technologies Corp. jest prywatną firmą zajmującą się rakietami i statkami kosmicznymi, którą Elon Musk założył w 2002 roku.

Starlink działa w oparciu o technologię satelitarnych usług internetowych, która istnieje od dziesięcioleci. Zamiast używać technologii kablowej, takiej jak światłowody, do przesyłania danych internetowych, system satelitarny wykorzystuje sygnały radiowe w próżni kosmicznej. Stacje naziemne nadają sygnały do satelitów na orbitach, które z kolei przekazują dane z powrotem do użytkowników na Ziemi. Celem Starlink jest stworzenie w przestrzeni kosmicznej sieci o małych opóźnieniach. Wyzwanie stworzenia globalnej sieci w przestrzeni kosmicznej jest dość duże. Firma SpaceX zaproponowała konstelację prawie 42 000 satelitów wielkości tabletu krążących wokół globu na niskiej orbicie, aby zaspokoić to zapotrzebowanie.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 października 2022