Polsko-litewskie połączenie energetyczne Harmony Link powstanie do 2030 r. – Gitanas Nauseda

Polsko-litewskie połączenie Harmony Link powstanie do 2030 r. i „przyczyni się do stabilnych operacji synchronizacji oraz handlu energią elektryczną, zapewniając konkurencyjne ceny dla obywateli i przemysłu” – powiedział w niedzielę prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Polsko-litewskie połączenie Harmony Link powstanie do 2030 r. i „przyczyni się do stabilnych operacji synchronizacji oraz handlu energią elektryczną, zapewniając konkurencyjne ceny dla obywateli i przemysłu” – powiedział w niedzielę prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Kraje bałtyckie uniezależniają się od rosyjskiego gazu

.Litwa, Łotwa i Estonia w niedzielę o godz. 13.05 czasu polskiego pomyślnie zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z kontynentalną europejską strefą synchroniczną. Z tej okazji w Wilnie spotkali się prezydenci krajów bałtyckich, Prezydent RP Andrzej Duda oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej: szefowa KE Ursula von der Leyen oraz komisarze ds. obronności Andrius Kubilius i ds. energii Dan Joergensen.

Prezydent Litwy Nauseda ocenił, że to „historyczna chwila, która oznacza koniec długiej drogi, jaką przebyły Litwa, Łotwa i Estonia”. „Od teraz osiągnęliśmy pełną niezależność energetyczną. Wizja presji politycznej i szantażu wreszcie jest za nami. Litwa wraz z Łotwą i Estonią podejmuje część wspólnej odpowiedzialności za kontrolę częstotliwości” – powiedział.

Polsko-litewskie połączenie Harmony Link powstanie do 2030 r.

.Gitanas Nauseda przekazał, że kolejnym celem jest budowa ważnych strategicznie połączeń elektrycznych, między innymi do 2030 roku ukończenie budowy polsko-litewskiego połączenia Harmony Link, co – jak zaznaczył Gitanas Nauseda – „przyczyni się do stabilnych operacji synchronizacji i handlu energią elektryczną, zapewniając konkurencyjne ceny dla obywateli i przemysłu”.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Wilnie głos zabrał również prezydent Andrzej Duda. Jak stwierdził, synchronizacja elektroenergetyczna państw bałtyckich z obszarem kontynentalnej Europy wzmacnia bezpieczeństwo i suwerenność Polski. Zaznaczył ponadto, że konieczne jest wzmocnienie ochrony m.in. infrastruktury energetycznej, połączeń podwodnych, obiektów na morzu i elektrowni.

„Połączenia pomiędzy systemami energetycznymi krajów sąsiednich są niezbędne w zakresie solidarności i wsparcia awaryjnego, jak również dobrze funkcjonującego rynku wewnętrznego” – powiedział Andrzej Duda. Zastrzegł jednak, że same w sobie nie są one „wystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, czego dowodem są częste uszkodzenia infrastruktury cyfrowej i elektroenergetycznej na Morzu Bałtyckim”.

Przecięte sieci

.„Infrastruktura transportowa i transmisyjna na celowniku. Rosja sabotuje podmorską infrastrukturę państw NATO. Jak odpowiemy?” – pyta Edward LUCAS, brytyjski dziennikarz, korespondent tygodnika „The Economist”.

Jak podkreśla, „Sabotaż to tylko powierzchowna strona wrogich działań, których istotą jest wojna psychologiczna. Ingerencja w lotnictwo może na przykład sprawić, że zachodni samolot (być może nawet przewożący pasażerów znajdujących się w kręgu zainteresowania Kremla) będzie zmuszony do lądowania w Rosji lub na Białorusi. Obok ataków na infrastrukturę fizyczną takie działania – rzeczywiste lub domniemane – osłabiają wiarę obywateli w zdolność władz do zapewnienia bezpieczeństwa w codziennym życiu. Nawet jeśli ataki nie skutkują faktycznymi zakłóceniami, skłaniają do podjęcia środków zaradczych, które powodują napięcie oraz pochłaniają czas i pieniądze. Odwrócenie uwagi decydentów strony przeciwnej jest zwycięstwem samym w sobie”.

„Manewry te uwidaczniają również brak jedności na Zachodzie, niezdecydowanie i nierówny stosunek do podejmowania ryzyka. Niektóre kraje słusznie postrzegają te działania jako egzystencjalne zagrożenie dla ich suwerenności i wolności. Chcą reagować szybko i zdecydowanie. Inne wzdragają się przed podjęciem trudnych decyzji. Ociągają się, naciskają na dalsze dochodzenia, konsultacje i analizy możliwych opcji – innymi słowy, przekonują siebie i sojuszników do bezczynności. Jeśli usuniemy wszystkie te sztuczne ograniczenia mentalne, praktyczne aspekty koniecznej reakcji – wojskowe, prawne, ekonomiczne i polityczne – znajdą się na swoim miejscu” – pisze Edward LUCAS.

.Artykuł Edwarda LUCASA pt. „Przecięte sieci” dostępny jest na łamach „Wszystko co Najważniejsze”: [CZYTAJ]

PAP/Norbert Nowotnik, Aleksandra Akińczo/WszystkoCoNajważniejsze/sn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2025