Pomijanie śniadania zwiększa ryzyko zespołu metabolicznego

Poranek bez śniadania może wydawać się drobiazgiem, ale najnowsza metaanaliza opublikowana na łamach czasopisma „Nutrients” pokazuje zupełnie coś innego. Osoby, które regularnie rezygnują z pierwszego posiłku dnia, mają wyraźnie wyższe ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego i jego powikłań.

Jak funkcjonujemy bez śniadania?

.Zespół metaboliczny to połączenie kilku zaburzeń: otyłości brzusznej, nadciśnienia, problemów z gospodarką glukozową i nieprawidłowego profilu lipidowego. Prowadzi do rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. W wielu przypadkach rozwija się po cichu i przez lata nie daje objawów, ale skutki są poważne i trudne do odwrócenia. Na rozwój choroby wpływają codzienne nawyki, w tym sposób odżywiania.

Analiza obejmująca dziewięć badań potwierdziła, że osoby pomijające śniadanie mają około dziesięć procent wyższe ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego niż te, które jedzą rano regularnie. Różnice widać również w poszczególnych elementach choroby.

Osoby, które nie jadły śniadania, były:
•⁠ ⁠o 17 procent bardziej narażone m. in. na otyłość brzuszną,
•⁠ ⁠o 21 procent częściej miały nadciśnienie,
•⁠ ⁠o 13 procent częściej miały zaburzenia lipidowe,
•⁠ ⁠o 26 procent częściej doświadczały podwyższonego poziomu cukru we krwi.

To dane, które pokazują, że poranny posiłek nie jest tylko kwestią wygody czy stylu życia, ale może realnie wpływać na zdrowie metaboliczne.

Śniadanie pomaga utrzymać stabilny poziom glukozy i synchronizuje rytm dobowy organizmu. Brak porannego posiłku zaburza ten mechanizm. Często prowadzi do jedzenia zbyt dużych porcji wieczorem i pogłębia zaburzenia hormonalne. Z czasem może to zwiększać ryzyko rozwoju insulinooporności, nadciśnienia i otyłości brzusznej.

Pomijanie śniadania nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na zdrowie metaboliczne, ale badania pokazują, że ma znaczenie. Regularny poranny posiłek to proste działanie profilaktyczne, które może obniżyć ryzyko poważnych chorób w przyszłości. Nawyk śniadania może stać się jednym z najłatwiejszych sposobów wspierania zdrowia metabolicznego i sercowo-naczyniowego. Dodatkowo, jeśli będzie to naprawdę pełnowartościowy posiłek, nasz organizm nam za niego podziękuje.

Dieta i zdrowie

.Dyplomowany coach zdrowia, Agnieszka MIELCZAREK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Naukowcy z całego świata analizują dietę najdłużej żyjących społeczności na świecie. Francuzi, kiedyś Kreteńczycy czy Japończycy zamieszkujący wyspę Okinawa żyli i żyją w dobrej formie ponad 100 lat. Gdyby poszukać wspólnego mianownika ich diety, to na pewno znajdą się w niej świeże warzywa, niewielkie ilości mięsa, tłuszcze roślinne (oliwa z oliwek), resweratrol pochodzący głównie z czerwonego wina (z białego również, tylko w mniejszej ilości), kiszonki (u mieszkańców Okinawy), jedzenie małych porcji, wstawanie od posiłku z lekkim niedosytem.

O tym, jak ekonomia wpływa na nasze zdrowie, przekonali się Kreteńczycy. Kiedy wyspa była odcięta od częstych dostaw mięsa z kontynentu – jej mieszańcy bili rekordy długowieczności. Niestety wraz z otwarciem wyspy na świat i rosnącą zamożnością Kreteńczyków na talerze trafiło tanie i powszechnie dostępne mięso, zdecydowanie pogarszając fantastyczne statystyki długowieczności”.

„Walka ze starzeniem organizmu za pomocą diety jest nie tylko możliwa, ale skuteczna i tak naprawdę jedyna, co postaram się udowodnić w kolejnych rozdziałach mojej książki. Często w tym kontekście używamy określenia „walka z czasem”. Nic dziwnego, że przywołuje ono militarne skojarzenia. Organizm jest polem bitewnym, na którym co dzień walczą ze sobą armie wolnych rodników tlenowych (zwanych utleniaczami lub oksydantami) i antyoksydantów (przeciwutleniaczy). Aby nie dopuścić do tego, by rodniki dokonały w nim spustoszenia, musimy wzmocnić naszą naturalną, wewnętrzną broń, którą jest system odpornościowy. Pomaga on powstrzymać działanie szkodliwych czynników i zmobilizować organizm do szybkiej regeneracji komórek” – pisze Agnieszka MIELCZAREK w tekście „W poszukiwaniu energii życia„.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/agnieszka-mielczarek-w-poszukiwaniu-energii-zycia/

oprac. Laura Wieczorek

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 października 2025