Wczesne lato w Japonii. Rozpoczyna się pora deszczowa

Pora deszczowa w Japonii

Japońskie ulice zapełniły się ludźmi trzymającymi charakterystyczne, przezroczyste parasolki. Zmagają się z nagłym pogorszeniem pogody. Strony dla obcokrajowców przebywających w Japonii zaczęły publikować porady, jak przetrwać kolejny miesiąc. Właśnie rozpoczyna się tsuyu – pora deszczowa. Oznacza początek lata, który w Japonii przychodzi pod znakiem wysokiej wilgotności i temperatury powietrza oraz wielu deszczowych dni.

.29 maja 2023 roku Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła początek pory deszczowejtsuyu, (梅雨). Jej nazwa oznacza dosłownie „śliwkowy deszcz”, bo zjawisko przypada na okres zbiorów japońskich śliw. Zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec maja, rozciąga na czerwiec i lipiec. Jedyny region Japonii, w którym nie ma pory deszczowej, to Hokkaido.  

Jak tłumaczy meteorolog Kawamura Takahashi, „Pora deszczowa [w Japonii] jest spowodowana frontem wciśniętym między wyż pacyficzny i wyż Ochocki, który nasila się i przesuwa na północ od południa. To także front, który generuje dużą ilość chmur deszczowych z powodu wznoszących się prądów powietrza. Dlatego nazywamy go sezonowym frontem deszczowym”.

Znaczenie pory deszczowej dla życia codziennego Japończyków jest ogromne. To właśnie dzięki stałym, regularnym opadom deszczu rolnicy są w stanie uprawiać ryż. Co roku zdarzają się także przypadki katastrof naturalnych spowodowanych przez silne opady, zalania i lawiny błotne.

Jeszcze kilkaset lat temu japońską porę deszczową opisywano znakami 黴雨 (baiu), – dosł. „okres pleśni”. Wtedy Japończycy walczyli z wilgocią przynosząc do swoich domów węgiel i śpiąc na ryżowych matach tatami. Współczesne japońskie sklepy wypełniają się w czerwcu specjalnymi osuszaczami, detergentami walczącymi z pleśnią oraz higroskopijnym wkładkami do butów, szaf i szuflad.

.Tsuyu jest uważana za bardzo przygnębiający czas w roku. Japońska poezja okresu Heian (794-1185) wspomina o towarzyszącym jej tsurezure, „nudzie i apatii”. Kojarzy się też z kwiatami hortensji, jednymi z symboli wczesnego japońskiego lata. Podobnie jak w przypadku kwiatów wiśni, w czerwcu w każdym sklepie „wszystko po sto jenów” można kupić sztuczne hortensje. Przetrwał także zwyczaj przygotowywania Teru Teru Bozu, czyli laleczek z kawałków materiału w kształcie „duszków” do powieszenia w oknie z prośbą o lepszą pogodę.

Oprac. Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 czerwca 2023