
Francja dla Ukrainy robi coraz więcej. Francuski minister obrony narodowej, Sébastien Lecornu, ogłosił, że Francja i Australia osiągnęły porozumienie ws.nawiązania współpracy, mającej na celu produkcję broni dla Ukrainy. Oba państwa mają wspólnie wyprodukować „wiele tysięcy” pocisków artyleryjskich 155 mm, przeznaczając je na wysłanie do armii ukraińskiej.
Francja dla Ukrainy: Nexter i australijski dostarczyciel prochu
.Pociski mają zostać wyprodukowane przez francuskie przedsiębiorstwo Nexter, Australia natomiast zobowiązała się do dostarczenia prochu do amunicji. Pierwsza seria produkcji ma być gotowa do końca pierwszego kwartału 2023 roku.
Jak mówi minister Sébastien Lecornu, współpraca Francji z Australią ws. produkcji broni dla Ukrainy ma pozwolić na „zwiększenie pomocy, jednocześnie dzieląc koszty i nie odbierając broni francuskiej armii”.
„Jest to częścią wsparcia, którego Francja i Australia udzielają Ukrainie, aby zapewnić jej możliwość przetrwania tego konfliktu i zakończenia go według jej zasad” – dodał australijski minister obrony narodowej, Richard Marles.
Francuska pomoc wojskowa dla Ukrainy
.Pod koniec 2022 roku pomoc militarna, udzielana Ukrainie przez Francję, wynosiła 2% pomocy, jaką Ukraina otrzymuje z zagranicy. Francja przekazała Ukrainie m.in.sprzęt dla żołnierzy, jak hełmy, kamizelki kuloodporne, czy środki medyczne, ale także amunicję różnego kalibru, broń przeciwlotniczą i przeciwczołgową (zwłaszcza pociski Crotale), pojazdy pancerne i działa (zwłaszcza 18 samobieżnych haubicoarmat CAESAR). Jak oceniają eksperci, w stosunku do możliwości finansowych Francji, jest to jednak o wiele mniejsza pomoc niż ta, udzielana m.in.przez Stany Zjednoczone i Polskę.
Deklaracja o współpracy australijsko-francuskiej przy produkcji broni dla Ukrainy nastąpiła po spotkaniu w Paryżu Sébastiena Lecornu z australijskim ministrem obrony narodowej Richardem Marlesem. W spotkaniu uczestniczyli również ministrowie Spraw Zagranicznych obu państw, Catherine Colonna i Penny Wong. Wcześniejsze relacje były relacjami trudnymi z uwagi na anulowane przez Australię zamówienia francuskiego sprzętu wojskowego.
Australia i Francja dla Ukrainy, a przy okazji powrót dobrych relacji między Francją a Australią
Jak podkreślił australijski minister obrony narodowej, spotkanie jest znakiem „powrotu do dobrych relacji bilateralnych” między Paryżem a Canberrą, które oziębły po utworzeniu porozumienia AUKUS między Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, bez udziału Francji. Współpraca dotyczy zakresu technologii obronnych, obejmując m.in.współpracę przy tworzeniu australijskiej floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym.
Podczas poniedziałkowego spotkania Richard Marles powtórzył stanowisko Australii o tym, że AUKUS tworzone jest bez udziału Francji, podkreślając jednocześnie, że porozumienie „nie jest sojuszem, lecz współpracą z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi przy konstrukcji okrętów podwodnych z napędem jądrowym”. Jednocześnie australijski minister wyraził chęć dążenia do bliższych relacji w dziedzinie obronności między Francją a Australią, więcej wspólnych ćwiczeń militarnych i więcej form współpracy.
oprac.JM