Porozumienie gospodarcze Węgier z USA powinno być wzorem dla UE - Viktor Orban

Porozumienie gospodarcze Węgier z USA

Porozumienie gospodarcze Węgier z USA pomoże nam w przypadku ewentualnej wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską – powiedział premier Węgier Viktor Orban podczas dorocznej konferencji gospodarczej Węgierskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Porozumienie gospodarcze Węgier z USA będzie wzorem dla UE?

.Jak poinformował, Budapeszt i Waszyngton uzgodnią pakiet współpracy gospodarczej, który ma pomóc Węgrom w ograniczeniu skutków ewentualnych amerykańskich ceł na UE oraz w przypadku wojny handlowej między USA a Wspólnotą. Polityk powiedział, że obecnie trwają negocjacje nad powrotem do umowy podatkowej z USA, która została wypowiedziana przez poprzednią administrację Joe Bidena w związku z oporem Budapesztu przed wprowadzeniem globalnego podatku minimalnego.

Pod koniec lutego prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego administracja ogłosi wkrótce 25-procentowe cła na produkty z UE. Według Republikanina, Wspólnota ma „wykorzystywać” Stany Zjednoczone. „Węgry poniosą straty (w ewentualnej wojnie handlowej – przyp. red.) podobnie jak wszystkie państwa członkowskie UE. Nie znamy jeszcze ich zakresu, ale możemy być pewni, że tak się stanie” – przestrzegł Orban, który jest jednym z najbliższych sojuszników Trumpa w Europie.

Premier podkreślił również, że Węgry powinny zachować „neutralność gospodarczą”, co oznacza dobre stosunki ze wszystkimi, w tym z Chinami i Rosją. „Nie możemy skończyć w sytuacji, w jakiej znalazła się UE, czyli odizolowanego gracza w gospodarce” – ocenił polityk. W połowie lutego główny ekonomista banku ING Hungary Peter Virovacz ocenił w rozmowie, że dobre relacje między Orbanem a Trumpem nie pomogą Węgrom uniknąć skutków możliwej wojny handlowej między USA a UE.

Rozłam w Grupie Wyszehradzkiej

.Na temat podziałów i tarć w Grupie Wyszehradzkiej, które pojawiły się po wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Dalibor ROHAC w tekście “Nieunikniony podział Grupy Wyszehradzkiej stał się faktem”.

“Napięcie w związku z Rosją i Ukrainą od zawsze było obecne w Grupie Wyszehradzkiej, lecz wojna jeszcze je uwidoczniła. Zwłaszcza dla Polski Rosja stanowi zagrożenie bytowe, które należy zneutralizować. Węgierska polityka ustępstw i dopasowania oraz długotrwałe podkopywanie pozycji Ukrainy, napędzane głęboko zakorzenionymi motywami rewizjonistycznymi i rewanżystowskimi, całkowicie różnią się od stanowiska Warszawy, Pragi i Bratysławy”.

“Strona węgierska nie wykazała żadnej chęci zmian, trzymając się zasadniczo proputinowskiej interpretacji zdarzeń oraz sabotując wspólne wysiłki Unii Europejskiej na rzecz pomocy Ukrainie. Powrót do relacji w ich dotychczasowej formie wydaje się mało prawdopodobny, wziąwszy pod uwagę na przykład początkowy stosunek Węgier do embarga nałożonego przez UE na rosyjski eksport ropy czy też spór węgierskiego parlamentarzysty László Kövéra z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim”.

.”Nie ma wielkiej nadziei na zmianę polityki Węgier także od wewnątrz. Mandat wyborczy Fideszu jest wciąż bardzo silny – częściowo ze względu na rzeczywiste powszechne poparcie dla Orbána. Ponadto w swojej kampanii z 2022 r. Orbán wyraźnie zaznaczył zamiar odsunięcia Węgier od konfliktu i ochrony ludności węgierskiej przed kosztownymi działaniami, które inne kraje europejskie mogą wdrożyć, aby pomóc Ukrainie. Te propozycje w dalszym ciągu korespondują z postawą węgierskiego społeczeństwa, wyrażającego mniejszą sympatię dla sprawy ukraińskiej niż mieszkańcy pozostałych krajów regionu i odczuwającego od nich znacznie mniejszy strach przed rosyjską agresją” – pisze Dalibor ROHAC.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/dalibor-rohac-nieunikniony-podzial-grupy-wyszehradzkiej/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 marca 2025