Jedyny portret Joanny d’Arc, wykonany za jej życia, na wystawie w Paryżu

portret Joanny d'Arc

W zabytkowym budynku Archives nationales w dzielnicy Le Marais w Paryżu do 19 maja prezentowany jest portret Joanny d’Arc, będący unikatowym przykładem wizerunku francuskiej świętej, wykonanym za jej życia.

.Rysunek, wielkości 6 centymetrów, został wykonany w 1429 r. – dwa lata przed śmiercią Joanny d’Arc na stosie – na marginesie urzędowego protokołu z tego samego roku. 

Autorem portretu, przedstawiającego Joannę d’Arc, trzymającą miecz, jest Clément de Fauquembergue, urzędnik, odpowiedzialny za pisanie protokołów, w których zapisywane były decyzje parlamentu, a także za redagowanie raportów o sytuacji politycznej. 10 maja 1429 r., podczas wojny stuletniej, zapisał on informację o wyzwoleniu Orleanu z panowania Anglików przez wojska, dowodzone przez młodą kobietę. Narysował on wówczas portret, przedstawiający francuską bohaterkę, tak jak ją sobie wyobrażał. Joanna d’Arc przedstawiona została w sukni, z długimi rozpuszczonymi włosami, trzymając miecz i sztandar. “Widzę w tym odniesienie do postaci Amazonki, jedynego modelu oferowanego przez kulturę naukową tamtych czasów, która miała symbolizować to, co niewyobrażalne, a co budziło zarówno podziw, jak i odrazę” – tłumaczy konserwator, odpowiedzialny za departament średniowiecza w Archives nationales, cytowany przez “Le Figaro”.

Rysunek autorstwa Clémenta de Fauquembergue jest jedynym portretem św. Joanny d’Arc, wykonanym za jej życia. Rysunek od wieków fascynuje historyków.

Prezentacja portretu Joanny d’Arc na wystawie w Archives nationales wpisuje się w cykl wystaw, opierających się na zbiorach francuskich archiwów państwowych, do których należą dokumenty, będące świadkami historii Francji, w tym traktaty i uchwały, które kształtowały historię. Regularnie publikowana jest lista dokumentów z Archives nationales, na które szeroka publiczność może głosować, wybierając te, które chciałaby zobaczyć w ramach wystaw. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Deklaracja Praw Człowieka, akta procesowe Templariuszy z XIV wieku, kontrakt na budowę wieży Eiffla z 1887 r., czy testament Victora Hugo. Dokumenty prezentowane są publicznie przez trzy miesiące, ze względu na ograniczenia, związane z ich konserwacją. 

.Portret Joanny d’Arc z 1429 r. można oglądać do 19 maja w Archives nationales w Paryżu w ramach darmowej wystawy “1429. Jeanne d’Arc. Le premier portrait”. Oprócz rysunku, odwiedzający mogą zobaczyć nagrania wywiadów z historykami i konserwatorami, przedstawiającymi szczegóły i kontekst eksponatu.

oprac. Julia Delanne

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2025