Potrzebujemy ambitnej i odważnej strategii rozwoju - Mateusz Morawiecki

były premier Mateusz Morawiecki

Państwo polskie musi dokonać mentalnej transformacji. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy ambitnej i odważnej strategii rozwoju – przekonuje w swoim felietonie na łamach „Business Insider Polska” były premier Mateusz Morawiecki.

Były premier Mateusz Morawiecki o wyzwaniach 2025 r.

.Swój felieton dla polskiego portalu ekonomicznego były premier Mateusz Morawiecki rozpoczął od krótkiego nakreślenia świata, w który wchodzimy na początku roku 2025. Jego zdaniem „wszystkie systemy – od globalnego układu sił, przez struktury handlu międzynarodowego, model kapitalizmu, aż po architekturę bezpieczeństwa – przeobrażają się na naszych oczach”. Znika również zogniskowany wokół USA układ unipolarny, zaś w jego miejsce pojawia się układ z wieloma biegunami, w których kierunkach ciąży lokalna i światowa polityka. W rozwoju gospodarczym ponadto nadchodzi era selektywnej deglobalizacji, w której wielkie imperia takie jak Chiny czy USA będą coraz bardziej zwracać się ku sobie niż ku światu.

Właśnie dlatego Mateusz Morawiecki przekonuje, że w interesie polskiego bezpieczeństwa będzie rozwijanie idei Międzymorza czyli układu regionalnego między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym. „Idea ta może przekształcić się w rzeczywistość w oparciu o strategiczne partnerstwo z USA oraz o determinację w realizacji przełomowych projektów na osi Północ-Południe, od Skandynawii po Grecję i Włochy. Międzymorze powinno stawać się płaszczyzną nowej współpracy międzynarodowej, nowego formatu bezpieczeństwa oraz nowego impulsu gospodarczego, m.in. poprzez nearshoring i friendshoring” – pisze były premier.

Sporo miejsca Morawiecki poświęca w swoim felietonie również wyzwaniom związanym z rozwojem nowych technologii. rok 2025 będzie rokiem nowych technologii. Dlatego tak istotne powinno być umieszczenie nauki i R&D w sercu strategii rozwoju państwa polskiego – przekonuje.

Zauważając, że na naszych oczach trwa drapieżna walka o „ropę XXI wieku” czyli informację i dane, przekonuje, że „kluczowe będzie nie tylko znaczne rozwinięcie własnego potencjału w tym zakresie, ale też zbudowanie nowego rodzaju suwerenności: suwerenności cyfrowej”.

„Z perspektywy Polski w tym niespokojnym czasie, priorytetowe będzie utrzymanie suwerenności (w kontekście zmian traktatowych UE), rozwijanie przewag konkurencyjnych oraz budowanie potencjału przemysłowego i obronnego. Aby to wszystko było możliwe, konieczne jest jeszcze jedno: państwo polskie musi dokonać mentalnej transformacji.Bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy ambitnej i odważnej strategii rozwoju” – konkluduje były premier Mateusz Morawiecki.

Nowa strategia na trudne czasy

.Podobnie sytuację były premier określał w swoim felietonie dla „Wszystko co Najważniejsze” we wrześniu 2023 r. Poświęcił go polityce gospodarczej Unii Europejskiej. „Dzisiejsza Europa wpadła w pułapkę, którą określam mianem „niemożliwej trójcy” (impossible trinity), sięgając w ten sposób do znanej w świecie ekonomii koncepcji, według której nie można jednocześnie osiągnąć stabilnego kursu walutowego, niezależnej polityki monetarnej i swobodnego przepływu kapitału” – przekonywał Mateusz Morawiecki. W obliczu tych wyzwań kluczowe jest skoncentrowanie się na silnej, konkurencyjnej gospodarce, która zapewni bezpieczeństwo Europy i fundamenty obronności. Polska i Europa potrzebują nowej strategii, aby chronić nasze największe osiągnięcia cywilizacyjne – wolność i dobrobyt.

Pięć strategii, które zaproponował Mateusz Morawiecki, można zgłębić w artykule „Nowa strategia na trudne czasy” [LINK].

ad/Wszystkoconajważniejsze

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 stycznia 2025