Powierzchnia Marsa przypomina Ziemię 

Powierzchnia Marsa przypomina Ziemię 

Skorupa Czerwonej Planety może być bardziej złożona niż sądzili naukowcy. Najnowsze badania pokazują, że powierzchnia Marsa przypomina Ziemię. 

.Naukowcy sądzili, że Czerwona planeta jest jednolicie bazaltowa i jest produktem miliardów lat wulkanizmu i płynącej po powierzchni lawy, która w końcu ostygła. Powierzchnia Marsa przypomina Ziemię, choć nie przeszła zmian, jak np. przesunięcie kontynentów. Jak podaje czasopismo Geophysical Research Letters, do tej pory badacze sądzili, że historia geologiczna te planety jest znacznie prostsza. 

Nowe badanie ukazało, że na południowej półkuli Marsa istnieją miejsca z większymi stężeniami krzemu, niż można by się spodziewać w czysto bazaltowym otoczeniu. Koncentracja krzemu została odsłonięta przez skały kosmiczne, które uderzyły w Marsa, wydobywając materiał, który był osadzony mile pod powierzchnią i ujawniając ukrytą przeszłość.  

W składzie jest więcej krzemionki, co sprawia, że skały nie są w pełni zbudowane z bazaltu. To mówi nam, że to jak skorupa uformowała się na Marsie jest zdecydowanie bardziej złożone niż to, co wiedzieliśmy. Chodzi więc bardziej o zrozumienie tego procesu, a zwłaszcza o to, co to oznacza dla tego, jak pierwotnie rormowała się skorupa ziemska – mówi Valerie Payré, adiunkt w Departamencie Nauk o Ziemi i Środowisku na Uniwersytecie Iowa i autorka badania. 

Jak powstał Mars

.Naukowcy uważają, że Mars uformował się około 4,5 miliarda lat temu. To jak powstała Czerwona Planeta jest tajemnicą, ale naukowcy wysnuli pewne teorie. Jedną z nich jest to, że Mars uformował się poprzez kolizję skał w przestrzeni, która spowodowała wytworzenie się wysokiej temperatury i oceanu magmy. Morze stopionych skał stopniowo się ochładzało tworząc górną skorupę Czerwonej Planety, zbudowaną z bazaltu.  

Inna teoria mówi, że ocena magmy nie obejmował całego Marsa i że części pierwotnej skorupy miała inne pochodzenie, takie, które wykazuje stężenie krzemionki inne niż bazaltowe.  

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące południowej półkuli planety zebrane przez Mars Reconnaissance Orbiter. Według wcześniejszych badań była najstarszym regionem. Badacze znaleźli dziewięć miejsc takich jak kratery i pęknięcia w terenie, które były bogate w skaleń, minerał związany z przepływami lawy, które są bardziej krzemowe niż bazaltowe. 

Skalenie znaleziono wcześniej w innych regionach Marsa, ale dalsza analiza wykazała, że skład chemiczny w tych obszarach był bardziej bazaltowy. To nie zniechęciło badaczy, którzy zwrócili się do innego instrumentu, zwanego THEMIS, który może wykryć koncentracje krzemionki poprzez odbicia fal podczerwonych od powierzchni Czerwonej Planety. Dzięki danym z THEMIS zespół ustalił, że teren w wybranych przez nich miejscach był bardziej krzemowy niż bazaltowy.  

Skorupa Ziemi 

.Podczas gdy pochodzenie skorupy Marsa pozostaje owiane tajemnicą, historia skorupy Ziemi jest jeszcze mniej jasna, ponieważ wszelkie ślady oryginalnej skorupy naszej planety zostały dawno zatarte z powodu przesuwania się płyt kontynentalnych przez miliardy lat. Mimo to, odkrycie może zaoferować wgląd w początki Ziemi. 

Nie znamy początkowego wyglądu skorupy naszej planety. Nie wiemy nawet, kiedy po raz pierwszy pojawiło się życie.  Wielu uważa, że te dwa zjawiska mogą być powiązane. Tak więc zrozumienie, jak wyglądała skorupa dawno temu, może pomóc nam zrozumieć całą ewolucję naszej planety – mówi Valerie Payré. 

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 listopada 2022