Powstała interaktywna mapa Wszechświata 

interaktywna mapa Wszechświata

Dzięki pracy naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa każdy człowiek może na własne oczy zobaczyć ogrom i piękno kosmosu. W oparciu o dane zbierane przez lata powstała pierwsza interaktywna mapa Wszechświata. 

.Stworzona przez amerykańskich astronomów, na podstawie danych wydobywanych przez ponad dwie dekady w ramach projektu Sloan Digital Sky Survey, mapa pozwala każdemu zapoznać się z danymi, które wcześniej były dostępne tylko dla naukowców. Jak podaje Uniwersytet Johna Hopkinsa, interaktywna mapa Wszechświata, która przedstawia rzeczywiste położenie i prawdziwe kolory 200 000 galaktyk, jest dostępna online. 

Dorastając byłem bardzo zainspirowany obrazami astronomicznymi, gwiazdami, mgławicami i galaktykami, a teraz nadszedł nasz czas, aby stworzyć nowy rodzaj obrazu, który zainspiruje innych ludzi – mówi twórca mapy Brice Ménard, profesor z Johns Hopkins.  

Astrofizycy na całym świecie analizują pozyskane dane od lat, co prowadziło powstania tysięcy prac naukowych i odkryć. Ale nikt dotychczas nie poświęcił czasu, aby stworzyć atrakcyjną wizualnie mapę, która byłaby dokładna naukowo i dostępna dla ludzi, nie będących naukowcami. Celem twórców tego projektu jest tutaj pokazanie możliwie największej grupie odbiorców, jak naprawdę wygląda Wszechświat. 

Mapa nocnego nieba

.Sloan Digital Sky Survey jest pionierskim projektem mającym na celu uchwycenie i zmapowanie nocnego nieba przez teleskop znajdujący się w Nowym Meksyku. Przez lata obserwował on Wszechświat, dzięki czemu udało się uchwycić niezwykle szeroką perspektywę.

Mapa, którą udało się stworzyć naukowcom, przedstawia kawałek wszechświata, na który składa się 200 tysięcy galaktyk. Każda kropka na mapie symbolizuje jedną z nich. Każda galaktyka z kolei zawiera miliardy gwiazd i planet. Do jednej z setek tysięcy kropek należy Droga Mleczna.  

To, że mapa jest kolorowa wynika z ekspansji Wszechświata. Im dalej znajduje się dany obiekt, tym bardziej jest on czerwony. Dzieje się tak ze względu na obserwacyjne przesunięcie ku czerwieni. W górnej części mapy można również zaobserwować pierwszy błysk promieniowania wyemitowany wkrótce po Wielkim Wybuchu. Miał on miejsce 13,7 miliarda lat temu. 

Prof. Brice Ménard dodaje, że na tej mapie jesteśmy tylko plamką. Jedna kropka symbolizuje naszą galaktykę Drogi Mlecznej, która zawiera w sobie miliardy gwiazd i planet. Jego zdaniem jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania zdjęć astronomicznych przedstawiających różne galaktyki oddalone od siebie i jako oddzielne byty. Zaznacza jednak, że to skala tej mapy jest ważna, ponieważ można zaobserwować na niej ogromną liczbę galaktyk jednocześnie, a do tego jedna z nich jest naszym domem.

.Twórcy mają nadzieję, że ludzie doświadczą zarówno piękna mapy, jak i poruszy ich budząca podziw skala. Dodają, że mapa świadczy także o potędze nauki. Będąc jedną z tych kropek na mapie, byliśmy w stanie odwzorować tysiące innych galaktyk w całym wszechświecie.

Interaktywna mapa Wszechświata [LINK]

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 listopada 2022
Fot. Johns Hopkins University