Pożar w największym obozie dla uchodźców na świecie. 12 tys. osób bez dachu nad głową

https://instytutnowychmediow.pl/

Około 12 tys. osób straciło dach nad głową z powodu pożaru w obozie dla zbiegłych z Birmy przedstawicieli grupy etnicznej Rohingja w Bangladeszu, uznawanym za największy obóz dla uchodźców na świecie – podały w poniedziałek media, cytując miejscową policję.

.Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych ani rannych. Policja prowadzi dochodzenie, by ustalić, czy przyczyną pożaru był sabotaż. Zatrzymano jedną osobę – podała stacja BBC, powołując się na media w Bangladeszu.

Największy obóz dla uchodźców na świecie

.Obóz w pobliżu miasta Koks Badźar uznawany jest za największy na świecie. Większość z ponad miliona zamieszkujących go Rohingjów zbiegła z Birmy, uciekając przed prześladowaniami ze strony tamtejszych władz – podała BBC.

Pożar wybuchł w niedzielę i za sprawą butli gazowych używanych w kuchniach szybko rozprzestrzenił się wśród chat zbudowanych z bambusa i brezentu. Ogień opanowano w ciągu trzech godzin, ale uszkodzone lub całkowicie zniszczone zostały dwa tysiące chat mieszkalnych i 90 miejsc, takich jak kliniki i szkoły.

Ogromne straty

.Przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca Hrusikesh Harichandan powiedział brytyjskiej stacji, że pożar wyrządził „olbrzymie szkody” w obozie. Prócz chat mieszkalnych spłonęły meczety i miejsca nauki, ucierpiały rozdzielnie wody i punkty badań.

„Moje schronienie zostało zrujnowane. Mój sklep spłonął. Ogień zabrał mi wszystko, wszystko” – powiedział 30-letni Rohingja Mamun Johar, cytowany przez AFP.

Hardin Lang z organizacji Refugees International ocenił, że trudno będzie znaleźć nowe miejsce dla około 12 tys. osób, które straciły dach nad głową, biorąc pod uwagę, że obóz już jest przeludniony. Ciężko będzie zapewnić im również podstawową opiekę, gdyż pożar zniszczył ośrodki zdrowia i szkoły.

„W gruncie rzeczy to jest ostry incydent w grupie, która była już chronicznie narażona i niepewna jutra” – powiedział BBC Lang.

Według danych ministerstwa obrony Bangladeszu od stycznia 2021 roku do grudnia 2022 roku doszło do 222 incydentów związanych z ogniem w obozach Rohingjów na terenie kraju, w tym 60 przypadków podpaleń. W marcu 2021 roku co najmniej 15 osób zginęło, a około 50 tys. musiało się przenieść po pożarze w jednym z obozów.

Prześladowania Rohingów i kryzys ekologiczny w Birmie

.Rohingowie są współcześnie uznawani za najbardziej prześladowaną mniejszość etniczną na świecie. Jak pisze Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”, „zamieszkują zachodnią część jednego z birmańskich stanów, stanowiąc prawie milionową społeczność. W buddyjskiej Birmie (Mjanmie), gdzie buddyzm ma skrajnie nacjonalistyczne oblicze, Rohingowie są prześladowani za wyznawanie islamu. Od 1982 roku władze Birmy (Mjanmy) nie uznają ich za odrębną społeczność, ale za nielegalnych imigrantów, którzy przedostali się przez granicę ze 163-milionowego Bangladeszu, w którym wyznawcy islamu stanowią 90% społeczeństwa. Według raportu ONZ z 22 października 2017 roku 603 tysiące Rohingów z powodu czystek etnicznych uciekło do sąsiadującego z Birmą (Mjanmą) Bangladeszu. Bangladesz jest jednym z najgęściej zaludnionych państw świata i mierzy się z problemem przeludnienia. Rohingowie nie są tam mile widziani”.

„Na kryzys uchodźczy w regionie nakłada się kryzys ekologiczny. W 2013 roku eksperci Azjatyckiego Banku Rozwoju przewidywali, że region wschodniego wybrzeża Zatoki Bengalskiej (a więc zarówno Bangladesz, jak i Birma) w najbliższej przyszłości może borykać się z większą liczbą wyzwań środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, nadmierna emisja dwutlenku węgla, brak wody i podstawowych urządzeń sanitarnych, a także podatność na klęski żywiołowe. Dziś przewidywania te stały się faktem. Wschodnie wybrzeże Zatoki Bengalskiej jest miejscem, gdzie wiele problemów ekologicznych, z którymi boryka się współczesny świat, przyjmuje najbardziej jaskrawe formy” – podkreśla Michał KŁOSOWSKI.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 marca 2023