Poznaliśmy szczegóły koronacji Karola III

Poznaliśmy szczegóły koronacji Karola III

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Korona, którą brytyjski król Karol III będzie nosił podczas koronacji, została już zabrana z twierdzy Tower of London.

.Operacja przewiezienia korony św. Edwarda została przeprowadzona w piątek wieczorem, ale poinformowano o niej dopiero po fakcie, a tego, gdzie obecnie się ona znajduje, nie ujawniono. W krótkim oświadczeniu Pałacu Buckingham wspomniano jedynie o “pracach modyfikacyjnych”, ale – jak wyjaśniają media – chodzi o jej lekkie powiększenie, by pasowała na głowę Karola III. Dziennik “Daily Maily” podał, że Mark Appleby, który od 2017 r. jest jubilerem królewskim, będzie się tym zajmował przez najbliższe kilka miesięcy.

Koronacja Karola III zaczęła się od przygotowań korony

.Ważąca 2,23 kg korona św. Edwarda, która jest używana tylko podczas koronacji, została wykonana w 1661 r. dla króla Karola II. Jak się uważa, jest repliką XI-wiecznej korony św. Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii, która została przetopiona w 1649 r. w czasie angielskiej wojny domowej. To właśnie korona św. Edwarda znajduje się w herbie Wielkiej Brytanii, logo Royal Mail czy na odznakach brytyjskich sił zbrojnych.

Nasze wartości pozostały niezmienne

.Deklaracja Karola III obejmującego rządy pozostaje nienaruszona: “Jak królowa przyjęła to zobowiązanie z niezachwianym oddaniem, tak i ja teraz uroczyście przysięgam, tak długo jak Bóg mi jeszcze pozwoli, stać na straży konstytucyjnych wartości, które stanowią o tożsamości naszego narodu.

Gdziekolwiek mieszkacie – czy w Wielkiej Brytanii, czy na terytoriach Wspólnoty rozsianych po całym globie – i jakie by nie były wasze korzenie i przekonania, dołożę starań, by dalej służyć wam z lojalnością, szacunkiem i ofiarnością, którymi kierowałem się całe życie.

Moje życie naturalnie ulegnie zmianom, gdy podejmę się nowych obowiązków. Nie będę już mógł poświęcać tyle czasu i energii działalności dobroczynnej i innym sprawom tak bliskim mojemu sercu. Wiem jednak, że pracę tę będą kontynuować właściwe osoby.

Jest to też czas zmian w mojej rodzinie. Bardzo liczę na wsparcie mojej ukochanej żony Kamili. W uznaniu jej niestrudzonej działalności publicznej, którą prowadziła, odkąd pobraliśmy się 17 lat temu, nadaję jej tytuł królowej małżonki. Mam pewność, że tę nową funkcję będzie pełnić z tym samym poświęceniem i niewzruszonym poczuciem obowiązku, którym wspierała mnie do tej pory” – deklarował Karol III.

PAP/WszystkoCoNajwazniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 grudnia 2022