Pozostaniemy w NATO, jeśli Europa będzie płacić – Donald Trump

Trump

Stany Zjednoczone pozostaną w NATO, jeśli kraje europejskie „będą traktować Amerykę uczciwie” – zapewnił ubiegający się o powrót do Białego Domu były prezydent USA Donald Trump w wywiadzie udzielonym w brytyjskiej stacji GB News.

Donald Trump – wywiad

.W rozmowie z Nigelem Farage’em, czołowym orędownikiem brexitu, a obecnie prezenterem GB News, Trump potępił jednak kraje Unii Europejskiej za „czerpanie korzyści” i wezwał je do płacenia uczciwej części wydatków na obronność, jeśli chcą zapewnić sobie wsparcie USA.

Zapytany o jego słowa, że Rosjanie mogą robić co chcą, jeśli te kraje nie będą płacić i o to, że to teraz wykorzystywane, Trump odparł: „Mogą to wykorzystać, nie obchodzi mnie, czy to wykorzystają. Ponieważ to, co mówię, jest formą negocjacji. Dlaczego mielibyśmy strzec tych krajów, które mają dużo pieniędzy, a Stany Zjednoczone płaciły za większość NATO? (…) Potem znowu przestali płacić. Ale teraz płacą z powodu tych komentarzy, które widzieliście dwa, trzy tygodnie temu. Nie wiem, czy wiesz, ale od czasu tych komentarzy wpłynęło dużo pieniędzy”.

USA w NATO

.Trump przypomniał, jak na początku prezydentury powiedział przywódcom pozostałych krajów NATO, że będą musieli płacić więcej na obronność, a gdy został zapytany przez jednego z nich, czy jeśli tego nie zrobią, USA będą ich chronić w razie ataku Rosji. „Odpowiedziałem: To znaczy, że zalegacie z płatnościami? Nie płacicie rachunków? Więc nie, nie zapłacę za was, nie zrobimy tego. Nie będziemy was bronić, jeśli nie płacicie rachunków. To bardzo proste. I napłynęły setki miliardów dolarów” – opowiadał w wywiadzie.

„NATO stało się silne dzięki mnie. Teraz NATO musi traktować USA uczciwie, ponieważ gdyby nie Stany Zjednoczone, NATO nawet by nie istniało. Wykorzystali nas jak większość krajów” – przekonywał były prezydent.

Zapytany, czy jeśli kraje europejskie zaczną prawidłowo płacić rachunki, „czy miejsca takie jak Polska będą bronione? Czy Ameryka będzie tam?”, Trump odpowiedział: „Tak. Ale Stany Zjednoczone powinny płacić swoją sprawiedliwą część, a nie sprawiedliwą część wszystkich innych. Uważam, że Stany Zjednoczone płaciły 90 procent (wydatków) NATO, a mogło to być 100 procent. To było najbardziej niesprawiedliwe i nie zapominajmy, że jest to ważniejsze dla nich niż dla nas. (…) Oni to wykorzystają. Wykorzystali nas w kwestii handlu, wykorzystali nas w kwestii wojska”.

Naciskany dalej przez Farage’a, czy „jeśli zaczną grać fair, Ameryka tam będzie?”, Trump odpowiedział: „Tak, w 100 procentach”.

Donald Trump we „Wszystko co Najważniejsze”

.Były Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald TRUMP, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Obecnie Zachód również staje w obliczu sił, których celem jest wystawienie na próbę naszej woli, zachwianie naszej determinacji i zagrożenie naszym interesom. By przeciwstawić się nowym formom agresji, w tym propagandzie, przestępczości finansowej oraz atakom cybernetycznym, musimy tak przystosować nasz sojusz, by skutecznie konkurował w nowych obszarach i na nowych polach bitewnych”.

„Wzywamy Rosję, by zaprzestała swoich destabilizujących działań na Ukrainie i wszędzie indziej, i przestała udzielać wsparcia wrogim reżimom – w tym Syrii i Iranowi – a zamiast tego przyłączyła się do wspólnoty odpowiedzialnych narodów w naszej walce przeciwko wspólnym wrogom i w obronie cywilizacji”.

„I w końcu, po obu stronach Atlantyku, nasi obywatele mierzę się z jeszcze jednym niebezpieczeństwem – z którym możemy sobie w pełni poradzić. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale dla Polaków – znajome. Stały rozrost rządowej biurokracji, która pozbawia ludzi woli działania i bogactwa. Zachód osiągnął wielki sukces nie dzięki biurokracji i regulacjom, ale dlatego, że ludzie mieli możliwość podążania za swoimi marzeniami i realizowania swoich dążeń”.

„Amerykanie, Polacy i narody Europy cenią indywidualną wolność i suwerenność. Musimy pracować razem, by przeciwstawić się siłom, niezależnie od tego czy pochodzą z wewnątrz czy z zewnątrz, z Południa czy ze Wschodu, które z czasem grożą podważeniem tych wartości i zerwaniem więzów kultury, wiary i tradycji, które stanowią o naszej tożsamości. Jeśli się im nie przeciwstawimy – siły te pozbawią nas odwagi, nadwątlą naszego ducha i osłabią naszą wolę niezbędną do obrony siebie i naszych społeczeństw” – zaznacza Donald TRUMP w tekście „Jesteście silni wspaniałym duchem„.

PAP/Bartłomiej Niedziński/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 marca 2024
Fot: Donald Trump | Gage Skidmore | Flickr CC