Pradawna nekropolia i najstarszy nóż z brązu. Zaskakujące znaleziska w Sinciangu

Na terenie stanowiska Hutsa w prowincji Sinciang w zachodnich Chinach archeolodzy odkryli wykonany z brązu cynowy nóż, który jest jednym z najstarszych artefaktów z brązu, jaki kiedykolwiek znaleziono w Chinach, a także wielka nekropolię, które powstało 4800-4600 lat temu.
Najstarszy nóż z brązu w Chinach
.W ciągu ostatniego roku Instytut Zabytków Kultury i Archeologii Regionu Sinciang zrealizował 135 projektów archeologicznych, na które składały się badania terenowe i wykopaliska ratunkowe, które poprzedzały realizację dużych inwestycji budowlanych. Jak poinformował dyrektor instytutu, Li Wenying, archeolodzy we współpracy z organizacjami takimi jak Instytut Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych zrealizowali 15 proaktywnych projektów wykopaliskowych.
Te proaktywne wykopaliska obejmowały różne miejsca położone w regionie Sinciangu, które pochodziły z okresu od epoki brązu po czasy panowania dynastii Yuan, jakie przypadały na lata od 1271 do 1368 r. Głównym celem tych prac archeologicznych było lepsze poznanie wczesnych cywilizacji regionu Sinciangu, a także dokładne zbadanie historycznej roli tej prowincji jaką odegrała ona w procesie jednoczenia państwa oraz poznanie różnorodnych religii, jakie niegdyś kwitły na tych ziemiach.
Najnowsze badania archeologiczne prowadzone w Autonomicznym Regionie Sinciang-Ujgur znacząco poszerzyły naszą wiedzę na temat historycznego kontekstu tego obszaru oraz jego powiązań ze starożytnym Jedwabnym Szlakiem – wynika z raportu chińskich archeologów Fang Aiqing i Mao Weihua z Urumczi.
Jedno z najbardziej znaczących odkryć dokonanych w trakcie tej serii prac archeologicznych w regionie Sinciangu przypadło na znajdujące się w powiecie Wenquan stanowisko Husta. Badacze odkopali w tym miejscu wykonany z brązu cynowego nóż, który został sklasyfikowany jako jeden z najstarszych artefaktów z brązu, jaki kiedykolwiek znaleziono w Chinach, oraz jako jeden z najwcześniejszych przedmiotów z brązu cynowego, jaki do tej pory odkryto na eurazjatyckich stepach.
Pradawna nekropolia
.Na położone u południowych podnóży gór Ałtaj stanowisko Hutsa składają się pozostałości rozległej osady z epoki brązu. Całe stanowisko, wykraczające poza właściwy teren osady, obejmuje obszar liczący kilkadziesiąt km2. Na właściwą część ruiny dawnej osady składają się liczne budynki, cmentarze i wojskowe wieże strażnicze sprzed około 3600 lat.
W trakcie najnowszych wykopalisk prowadzonych na terenie tego stanowiska odkryto dużą nekropolię, która znajdowała się około 2 kilometry na południowy wschód od centralnej części osady. Sporych rozmiarów cmentarzysko zostało datowane na okres od 4800 do 4600 lat, co sprawia, że jest ono starsze od głównej osady.
.Jedną ze struktur wyróżniających ten prastary cmentarz jest prostokątny kurhan otoczony kamiennym murem, o wymiarach 23 na 25 metrów i wysokości około 1,2 metra, skierowany nieco na południowy zachód. Nekropolia ta jest jednym z najwcześniejszych stanowisk pochodzących z epoki brązu, jakie zostały zidentyfikowane w Sinciangu.
Marcin Jarzębski