Praludzie i małpy wymieniali się narzędziami kamiennymi – odkrycie antropologów

praludzie ewolucja

Badacze natrafili na tworzone przez małpy żyjące w Tajlandii narzędzia kamienne, bardzo podobne do tych, jakie wytwarzali praludzie. To może sugerować, że mały i prehistoryczni ludzie mogli wymieniać się narzędziami.

.Dotychczas narzędzia kamienne o ostrych krawędziach identyfikowano wyłącznie z celową działalnością, jaką odznaczali się praludzie, która miała wynikać z wyjątkowych cech, wykształconych w toku ewolucji homininów. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy pod tym względem wyjątkowi. O swoich odkryciach donoszą naukowcy z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku na łamach pisma naukowego Science Advances.

Badacze natrafili na narzędzia kamienne tworzone przez małpy żyjące w Tajlandii. Artefakty przypominają kamienne narzędzia, które dotąd uważano za wyłączne dzieło wczesnych ludzi.

Badania nad makakami prowadzono w Parku Narodowym Phang Nga w Tajlandii. Makaki używają narzędzi kamiennych o ostrych krawędziach do rozłupywania orzechów. Małpy posługują się kamieniami w funkcji młotków i kowadeł. Można natknąć się na ich liczne przykłady w obrębie zamieszkiwanego przez makaki terytorium.

„Nasze badania dowodzą, że wytwarzanie narzędzi kamiennych nie jest czymś, co przynależy wyłącznie do człowieka” – opisuje główny autor, Tomos Proffitt.

Jak dodaje, używając narzędzi, makaki zarazem tworzą własny zapis archeologiczny, który jest niekiedy nie do odróżnienia od niektórych artefaktów, będących wytworem praludzi.

Praludzie, czyli jak zaczął się człowiek?

.Kwestią, która fascynuje wielu naukowców od lat jest ustalenie, w którym momencie ewolucji człowiek zaczął znacząco odróżniać się od innych człowiekowatych. Odkrycie naukowców z Lipska może przyczynić się do rozwoju dalszych badań. Pierwsze małpy naczelne pojawiły się 65–55 milionów lat temu. Szacuje się, że ostatni wspólny przodek małp Starego Świata i małp człekokształtnych żył około 25 milionów lat temu, a wspólny przodek ludzi i szympansów – około 6 milionów lat temu. Rodzaj Homo wyewoluował około 3 milionów lat temu, a Homo erectus pojawił się 1,8 miliona lat temu i to on właśnie jako pierwszy wyemigrował z Afryki. Jeszcze późniejsze procesy doprowadziły do powstania neandertalczyków, a więc naszych archaicznych krewnych. Anatomicznie współcześni ludzie, czyli gatunek Homo sapiens, ze szkieletami podobnymi do szkieletów współczesnych ludzi, po raz pierwszy pojawili się w Afryce około 300 000 lat temu. 

Badaniem krzyżowania się czy współistnienia Homo sapiens z innymi człowiekowatymi zajmują się nie tylko antropolodzy, ale coraz częściej genetycy czy paleogenetycy – jak nagrodzony w 2022 nagrodą Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny prof. Svante Pääbo. O znaczeniu jego odkryć pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr Czauderna.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2023