Premier Estonii o roli Polski w NATO

Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, druga na przestrzeni niespełna roku, dowodzi, że Polska jest liderem wschodniej flanki NATO - napisał w poniedziałek francuski dziennik „La Croix”.

Rola Polski w zbiorowej obronie NATO jest kluczowa – wskazała premier Estonii Kaja Kallas po spotkaniu z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Premier Estonii o roli Polski w NATO

.„Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy w jej walce o wolność” – napisała na Twitterze Kallas. „Do jej zakończenia pozostaje jednak długa droga, rosyjska agresja nie jest jedynie sprawą europejską lub „konfliktem regionalnym”; na szali znajduje się prawo państwa do istnienia” – zaznaczyła estońska premier.

W poniedziałek Kallas złożyła wizytę na Ukrainie; była to jej pierwsza zagraniczna podróż po zaprzysiężeniu w ubiegłym tygodniu nowego rządu Estonii. Z drugą wizytą zagraniczną udała się do Warszawy, gdzie we wtorek spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Estońska premier weźmie też udział w dyskusji zorganizowanej w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Spotkanie premierów Polski i Estonii

.Podczas spotkania premierów Polski i Estonii omówione zostały m.in. kwestie bezpieczeństwa regionalnego, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie oraz współpraca dwustronna, w tym w sektorze obronności.

„Nie możemy pozwolić Rosji przywrócić strefy wpływów, w których decyzje podejmują najsilniejsi. Życie obok międzynarodowego pariasa wymaga, by wojska NATO były kompetentne i silne” – wezwała Kallas.

„Polskie samoloty pomagają bronić naszego nieba, polscy żołnierze biorą udział w naszych ćwiczeniach wojskowych. Stawiając przełomowy krok zarówno dla współpracy dwustronnej, jak i bezpieczeństwa w regionie, zakupiliśmy wspólnie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe” – napisała premier Estonii.

Polska armia

.Ekspert strategii ekonomicznych, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Konflikt ukraiński przetasowuje karty, zwłaszcza w Europie Środkowej. Szczególnie aktywna jest Polska, która nigdy nie ukrywała swoich obaw związanych z Rosją. Czy będzie w stanie zająć miejsce Niemiec jako kontynentalnej potęgi europejskiej?

„Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście „Największa siła militarna Unii Europejskiej„.

Polska w NATO

.Premier Rzeczpospolitej, Mateusz MORAWIECKI, zaznacza w tekście „Koniec epoki geopolitycznej naiwności„, że: „W tym roku mijają 24 lata, od kiedy Polska wstąpiła do NATO. 24 lata temu marzyliśmy, żeby raz na zawsze wyrwać się z zależności Układu Warszawskiego. 24 lata temu potrzebowaliśmy gwarancji bezpieczeństwa ze strony silnych sojuszników. Dziś Polska znajduje się w zupełnie nowej roli. Jesteśmy liderem wschodniej flanki NATO. Jako największy kraj w regionie stanowimy kluczowy element nowej architektury bezpieczeństwa. Polska potrzebuje silnego NATO tak jak kiedyś, ale NATO jak nigdy wcześniej – potrzebuje silnej Polski. Dlatego polskie wydatki na obronność wyniosą aż 4 proc. PKB. Nie czekamy biernie na rozwój wypadków, ale aktywnie zabiegamy o bezpieczeństwo w regionie, inspirując też inne państwa NATO”.

PAP/Jakub Bawołek/WszytskocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 kwietnia 2023