Premier Mateusz Morawiecki o fenomenie Armii Krajowej

Premier Mateusz Morawiecki o fenomenie Armii Krajowej

Bohaterstwo żołnierzy AK jest legendarne i na zawsze pozostanie jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski. Powinniśmy z dumą mówić o fenomenie na skalę światową, jakim była Armia Krajowa – stwierdził premier Mateusz Morawiecki z okazji 81. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK.

Premier Mateusz Morawiecki o Armii Krajowej

.Jak przypomniał premier Mateusz Morawiecki, „14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Było to największe w Europie podziemne wojsko, zorganizowane do walki z okupantem niemieckim i sowieckim, liczące w szczytowym momencie 1944 roku 400 000 żołnierzy”. „Po 81 latach od tego wydarzenia powinniśmy głośno i z dumą mówić o fenomenie na skalę światową, jakim była Armia Krajowa – najlepiej zorganizowany ruch oporu podczas II wojny światowej” – podkreślił.

Polacy potrafią się zjednoczyć i zmieniać bieg historii

.„Historia naszych ostatnich stu lat, oraz wydarzenia ostatniego roku na Ukrainie, dobitnie pokazują, że posiadamy szczególne zdolności do samo organizacji, których nie zatraciliśmy z biegiem czasu” – ocenił premier Mateusz Morawiecki. „W skrajnie trudnych warunkach politycznych, wojennych i gospodarczych, Polacy potrafią nie tylko się zjednoczyć, ale stworzyć skutecznie działającą machinę ludzkiej solidarności i odwagi, która zmienia bieg historii i budzi podziw innych narodów” – podsumował. Dodał, że „bohaterstwo żołnierzy AK jest legendarne i na zawsze pozostanie jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski”.

„Dziś, patrząc z podziwem na bohaterów z przeszłości, budujemy na tym fundamencie kolejny rozdział dziejów Europy i świata” – napisał premier Morawiecki.

Starcie cywilizacji

.„Wojna polsko-bolszewicka to moment założycielski współczesnej Polski i punkt węzłowy całej Europy, choć może nieuświadomiony. Rzeczywisty punkt starcia dwóch odmiennych cywilizacji” – pisze Mateusz MORAWIECKI we „Wszystko Co Najważniejsze”.

Jak twierdzi, „istnieją w historii punkty węzłowe, które definiują dalszy bieg dziejów. Dla Polski i Europy jednym z takich momentów w XX wieku jest 15 sierpnia 1920 r. Odrodzona w 1918 roku Polska stoczyła wtedy decydującą, zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, które miały przenieść ogień rewolucji komunistycznej na całą Europę Zachodnią, wycieńczoną stratami ludzkimi i materialnymi Wielkiej Wojny. Według brytyjskiego dyplomaty Edgara D’Abernona była to osiemnasta najważniejsza bitwa w historii świata”.

„Polskie doświadczenie komunizmu z jego tragicznymi i długotrwałymi konsekwencjami dla naszego kraju i polskiego społeczeństwa jest często niezrozumiane. Dziedzictwo postkomunizmu jest realnym problemem, deformującym rzeczywistość społeczną i instytucjonalną krajów, które przeszły transformację demokratyczną“.

„Świętowanie rocznicy bitwy warszawskiej powinno mieć miejsce nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Nad Wisłą wygrała bowiem Polska, ale tamto zwycięstwo w ogromnej mierze dotyczyło wolności narodów Europy – wolności od totalitarnego mroku komunizmu” – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Teksty o Armii Krajowej w cyklu „Opowiadamy Polskę Światu”

.Opowiadamy Polskę światu to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promocji Polskę w mediach zagranicznych. Poszczególne edycje projektu związane były m.in. z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie „Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej (2022 r.) w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” ukazały się teksty m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa IPN Karola Nawrockiego, historyków: prof. Wojciecha Roszkowskiego, Davida Williamsona, Kennetha Koskodana, czy biografa Jana Karskiego Clarka Younga.

„Połączyliśmy zainteresowanie świata naszym regionem z tym, o czym chcielibyśmy światu powiedzieć. O stałych wartościach ważnych dla Polaków: braterstwie i solidarności z innymi, przywiązania do wolności, za którą tak wiele pokoleń oddawało życie. Dla świata to jest ciekawe, teksty są­ zrozumiałe dla innych narodów. Ukażą się we Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Rosji, w krajach naszego regionu, ale też w Singapurze, Iraku, Wenezueli, Katarze, Algierii, Maroko czy Senegalu oraz w mediach polonijnych – mówi Michał Kłosowski, szef działu projektów zagranicznych INM, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”.

.Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Związana jest ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego, która stała się punktem wyjścia do opowiedzenia światu wspólnej historii krajów Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi, które od stuleci zmagają się z rosyjskim imperializmem.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

PAP/Maciej Replewicz/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 lutego 2023