Premier Rishi Sunak z wizytą w Izraelu

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozpoczął w czwartek 19 października 2023 roku wizytę w Izraelu, której celem jest okazanie solidarności Izraelczykom po ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas z 7 października.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak rozpoczął w czwartek 19 października 2023 roku wizytę w Izraelu, której celem jest okazanie solidarności Izraelczykom po ataku palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas z 7 października.

Premier Rishi Sunak z wizytą w Izraelu

.Przede wszystkim jestem tutaj, aby wyrazić solidarność z narodem Izraela. Przeżyliście straszny akt terrorystyczny i chcę, abyście wiedzieli, że Wielka Brytania i ja stoimy po waszej stronie – powiedział Sunak po wylądowaniu w Tel Awiwie.

Sunak spotka się z premierem Netanjahu i prezydentem Icchakiem Herzogiem, a następnie uda się z Izraela do innych państw Bliskiego Wschodu – podała agencja Reutera. Jest to część międzynarodowych wysiłków dyplomatycznych zmierzających do uniemożliwienia rozlania się wojny na cały region.

„Każda śmierć cywila jest tragedią. Zbyt wiele osób straciło życie w wyniku przerażającego terrorystycznego ataku Hamasu” – powiedział Sunak przed rozpoczęciem podróży. Stwierdził też, że wtorkowa eksplozja w szpitalu w Strefie Gazy, w wyniku której zginęło kilkaset osób, powinna stać się „przełomowym momentem dla przywódców w regionie i na całym świecie”, służącym im do zjednoczenia się, by zapobiec dalszej niebezpiecznej eskalacji konfliktu”.

Londyn wspiera prawo Izraela do obrony

.Podczas spotkania z prezydentem Icchakiem Herzogiem, Sunak podkreślił, że Londyn wspiera prawo Izraela do obrony i do zapewnienia bezpiecznego powrotu zakładników, jednak konieczne jest dalsze zapewnienie pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

„Doświadczyliście niewypowiedzianego, przerażającego aktu terroryzmu i chcę, abyście wiedzieli, że Wielka Brytania i ja jesteśmy z wami”- powtarzał po wylądowaniu brytyjski premier. Jednocześnie Sunak dodając, że „Palestyńczycy są ofiarami tego, co zrobił Hamas”.

Obaj politycy podkreślili konieczność unikania dalszej eskalacji w regionie – przekazało w oświadczeniu biuro brytyjskiego premiera. Sunak zapewnił również, że będą wspólnie dążyć do uwolnienia obywateli brytyjskich uprowadzonych przez terrorystów z Hamasu do Gazy.

Dodajmy, że wizyta premiera Sunaka rozpoczęła się kilka godzin po odlocie z Izraela prezydenta USA

7 października w godzinach porannych Izrael został z zaskoczenia zaatakowany ze Strefy Gazy przez palestyński Hamas. Uderzenie skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od 12 dni konfliktu zginęło już prawdopodobnie około 1,4 tys. mieszkańców Izraela i około 3,5 tys. Palestyńczyków ze Strefy Gazy. 

Nowy rozdział w konflikcie żydowsko-arabskim

.Prof. Jacek HOŁÓWKA, filozof i etyk, profesor nauk humanistycznych związany z Uniwersytetem Warszawskim, opisuje utajoną wojnę, którą rozgrywa się w Strefie Gazy od momentu utworzenie państwa Izrael w 1948 roku:

„Cicha wojna bywa bardziej niebezpieczna niż otwarty spór. Konflikt polityczny łatwo się zamienia wtedy w uporczywe drobne utarczki między rozmaitymi grupami ludności, coraz silniej skłóconymi.” — stwierdza profesor HOŁÓWKA, w próbie zdefiniowania konfliktu Izrealsko-Palestyńskiego.

„Tak się stało w Izraelu. Arabskie samobójczynie wysadzały w powietrze siebie i żydowskich klientów w supermarketach, izraelscy żołnierze wykręcali ręce palestyńskim wyrostkom noszącym butelki z podejrzanym płynem. Na zachód od rzeki Jordan, na terenie, który oficjalnie nie podlegał izraelskiej administracji, powstawały izraelskie osiedla chronione i patrolowane przez wojsko. Jednocześnie w Strefie Gazy budowano podziemne tunele mające wyjścia po stronie Izraela, które z czasem złożyły się na podziemny labirynt zakamarków wykorzystywanych przez Hamas na skład broni i rakiet.” —  piszę prof. HOŁÓWKA na łamach miesięcznika Wszystko Co Najważniejsze.

Teraz, po ataku przeprowadzonym przez Hamas na początku października 2023 r., sytuacja jest zupełnie inna. Trzeba się liczyć z rozmaitymi groźnymi konsekwencjami. Izrael może zlikwidować z trudem wypracowany status autonomicznej Strefy Gazy – dodaje profesor, opisując to, w jaki sposób państwo izraelskie może zareagować na agresję. 

.Profesor przewiduje scenariusz, w którym konieczne będzie zaangażowanie zewnętrznych sił porządkowych. „Wtedy zapewne w sferze publicznych i akademickich dyskusji powróci sytuacja z późnego okresu wojny w Wietnamie. Rozwinie się dyskusja na temat tego, czy istnieją wojny sprawiedliwe” — dodaje profesor HOŁÓWKA.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 października 2023