Prezydent Andrzej DUDA i Wołodymyr ZEŁENSKI o bezpieczeństwie Europy

Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę wieczorem, że rozmawiał tego dnia z prezydentem Andrzejem Dudą. Ich rozmowa trwała godzinę, a głównym tematem były przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa związane z trwającą na Ukrainie agresją ze strony Rosji.

Rozmowy o bezpieczeństwie

.O rozmowie prezydentów Polski i Ukrainy Kancelaria poinformowała w środę wieczorem we wpisie na Twitterze.

„Zakończyła się rozmowa telefoniczna Prezydentów Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego. Prezydenci przeprowadzili konsultacje w zakresie sytuacji bezpieczeństwa w związku z trwającą agresją Rosji na Ukrainie” – czytamy.

Poprzednią rozmowę prezydenci odbyli w niedzielę wieczorem. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował później, że rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na froncie, a także sytuacji związanej z wysadzeniem tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, co doprowadziło do zalanie wielu terenów na południu Ukrainy. Rozmowa dotyczyła także przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

W poniedziałek natomiast prezydent Duda wziął udział w szczycie Trójkąta Weimarskiego w Paryżu wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Marconem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Podczas konferencji prasowej w Pałacu Elizejskim prezydent podkreślał, że obecnie oczekiwaniem ukraińskich władz i ukraińskiego społeczeństwa jest przedstawienie przez kraje zachodnie realnej perspektywy członkostwa Ukrainy w NATO.

Szczegóły rozmowy Duda – Zełenski

.Zełenski przekazał, że rozmowa poświęcona była obecnej sytuacji na polu walki, a także broni i amunicji dla ukraińskich wojskowych. „Podziękowałem za wykonanie poprzednich obronnych uzgodnień” – dodał.

„Oczywiście podczas każdej rozmowy poświęcamy znaczną uwagę długoterminowemu bezpieczeństwu i gwarancjom pokoju – i nie tylko dla nas. I zawsze efektywnie” – podkreślił Zełenski.

Jak wskazał, Polska „realistycznie odbiera potrzebę członkostwa Ukrainy w NATO i jest to obiektywna potrzeba”. 

„Razem opracowujemy konkretną treść na szczyt Sojuszu w Wilnie. To właśnie ten moment, kiedy mają zostać całkowicie zniszczone rosyjskie przypuszczenia na temat tego, że rzekomo ktoś w NATO do tej pory boi się Rosji” – powiedział prezydent. Ocenił, że „takie przypuszczenia wzmacniają rosyjskie agresywne ambicje”.

Zełenski podziękował Polsce „za wsparcie Ukrainy i (dla) prawdziwego wzmocnienia NATO”.

Solidarność i przyjaźń

.Polska przyjęła największą falę uchodźców i rozmieściła na swoim terytorium potężne siły wojskowe NATO nie tylko z powodu geograficznej bliskości i solidarności, ale także dlatego, że rozumie sowiecką istotę obecnej rosyjskiej nomenklatury, a tym samym zagrożenie płynące dziś z Moskwy – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Renato CRISTIN.

W tekście pod tytułem „Zachód, patriotyzm ukraiński i idea narodowości” podkreśla, że „Polska wyłoniła się jako strategiczny lider Unii Europejskiej. Dzięki jasnej wizji militarnej i doskonałemu politycznemu zrozumieniu intencji stojących za tą niedopuszczalną agresją polski rząd (w tym przypadku również przy poparciu niemal wszystkich partii opozycyjnych) wykazał się niezwykłą umiejętnością interpretacji aktualnej sytuacji geopolitycznej”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 czerwca 2023