Prezydent Andrzej Duda spotka się z Keithem Kelloggiem. „Rosja nie może wygrać tej wojny”

gen. Keith Kellogg

Dnia 18 lutego gen. Keith Kellogg, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji, spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Minister Wojciech Kolarski powiedział, że prezydent przedstawi stanowisko Polski: Rosja nie może wygrać tej wojny, a bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty.

Gen. Keith Kellogg w Polsce

.Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, która zakończyła się 16 lutego, specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji powiedział, że Europy nie będzie bezpośrednio przy stole negocjacyjnym w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. W związku z tym – jak mówił – jego rolą jest zebranie oraz uwzględnienie opinii państw europejskich w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.

O zaplanowanej wizycie gen. Keitha Kellogga w Polsce informowali w ostatnich dniach przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, w tym szefowa KPRP Małgorzata Paprocka oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski. Wcześniej w Monachium gen. Keith Kellog spotkał się też z szefem polskiego MSZ Radosławem Sikorskim.

Wojciech Kolarski powiedział w rozmowie 17 lutego, że spotkanie będzie okazją dla prezydenta Andrzeja Dudy dla jasnego przedstawienia stanowiska Polski ws. rozstrzygnięcia wojny na Ukrainie. „Prezydent przedstawia konsekwentnie polskie stanowisko od pierwszego dnia pełnoskalowej inwazji: Rosja nie może wygrać tej wojny. I to stanowisko będzie prezentowane zawsze przez prezydenta, również w czasie jutrzejszego spotkania” – podkreślił.

Szef BPM zwrócił też uwagę, że będzie to jedyne spotkanie, jakie generał Keith Kellog odbędzie w Europie z przywódcą państwa; przypomniał też niedawną wizytę sekretarza obrony USA Pete’a Hegsetha w Polsce, który również spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. „Ta wizyta jest efektem wielu lat prowadzenia przez prezydenta Andrzeja Dudę konsekwentnej polityki budowania bliskich więzi ze Stanami Zjednoczonymi, a także dowód na szacunek, jakim się cieszy wśród współpracowników prezydenta Donalda Trumpa i też samego prezydenta. To jest też znak bliskich relacji prezydenta Andrzeja Dudy i jego otoczenia z nową administracją amerykańską” – powiedział Wojciech Kolarski.

Rozmowy pokojowe w Arabii Saudyjskiej

.Po wizycie w Polsce gen. Keith Kellogg uda się na Ukrainę; prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział 17 lutego, że spodziewa się wizyty przedstawiciela USA w Kijowie 20 lutego. „Czekamy na Kellogga. Mamy ustalenie, że przyjedzie do nas 20 (lutego) i będzie tutaj dwie doby, a może i dłużej; chcę pojechać z nim na front, (…) sądzę, że nie odmówi” – powiedział Zełenski w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

18 lutego sekretarz stanu USA Marco Rubio oraz wysłannik USA na Bliski Wschód Steve Witkoff mają przybyć do Arabii Saudyjskiej, aby prowadzić rozmowy z przedstawicielami Rosji na temat zakończenia wojny na Ukrainie. Rosję reprezentować ma minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz doradca prezydenta Jurij Uszakow. W spotkaniu najprawdopodobniej nie weźmie udziału gen. Keith Kellogg. Spotkanie na linii USA-Rosja zostało skrytykowane przez Ukraińców; Ukraina nie wiedziała o rozmowach USA-Rosja w Arabii Saudyjskiej. „Nie zostaliśmy tam zaproszeni i nie uznamy ich wyników – oświadczył 17 lutego Wołodymyr Zełenski.

Pytany o tę kwestię Wojciech Kolarski zaznaczył, że nie wiadomo, jaki będzie efekt negocjacji pokojowych. „To, na co mamy wpływ, to to, żeby przedstawiać polskie stanowisko; dzięki pozycji prezydenta Andrzeja Dudy jest to możliwe. (…) Ukraina, żeby osiągnąć trwały pokój, trwały i sprawiedliwy pokój, musi być partnerem. Bez rozmów z udziałem Ukraińców żaden trwały pokój nie może być osiągnięty” – podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak rozumieć strategię Donalda Trumpa wobec Ukrainy?

.”Przedstawiona przez Trumpa strategia wobec Ukrainy ma swoje wady, ale nie jest tak zła, jak niektórzy się obawiają. Przynajmniej na razie” – pisze Daniel FRIED w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Jak rozumieć strategię Donalda Trumpa wobec Ukrainy?„.

„Po miesiącach sugestii i spekulacji 12 lutego 2025 r. rząd Trumpa rozpoczął wdrażanie strategii mającej na celu zakończenie wojny w Ukrainie. Na razie doszło już do rozmowy między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Rosji Władimirem Putinem, rozmowy Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz do wygłoszenia ważnego oświadczenia przez sekretarza obrony USA Pete’a Hegsetha na spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w kwaterze głównej NATO w Brukseli”.

„Komentatorzy skrytykowali rozmowę Trumpa z Putinem, która – jak wynika z wpisu amerykańskiego prezydenta w mediach społecznościowych – miała entuzjastyczny ton, nieadekwatny wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i działań sabotażowych Moskwy przeciwko Stanom Zjednoczonym oraz ich sojusznikom. Fakt, że rozmowa z Putinem miała miejsce przed rozmową z Zełenskim, sugeruje też pewną przychylność amerykańskiego rządu wobec Rosji. Trump zwykle przyjmuje przyjazny ton względem autorytarnych przywódców. Może się to jednak szybko zmienić. Rozmowa z Zełenskim, przynajmniej według ukraińskiego komunikatu, również była serdeczna. Obie rozmowy sygnalizowały początek negocjacji, ale w żaden sposób nie wskazywały na ich treść. Miejmy nadzieję, że jeśli dojdzie do spotkania Trumpa z Putinem – przeciwnikiem – odbędzie się ono równolegle ze spotkaniem z Zełenskim – sojusznikiem”.

„Więcej dowiemy się w nadchodzących dniach, gdy czołowi urzędnicy nowej administracji, w tym wiceprezydent J.D. Vance i sekretarz stanu Marco Rubio, pojawią się na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Ze szczególną uwagą będziemy przyglądać się spotkaniu Vance’a z Zełenskim. Jednak już wystąpienie Hegsetha na spotkaniu ministrów obrony NATO w Brukseli dostarcza istotnych informacji”.

.”Pete Hegseth przedstawił trzy zasadnicze stwierdzenia, które spotkały się z natychmiastową krytyką ze strony Ukraińców oraz wielu ich sojuszników. Powiedział, że przywrócenie międzynarodowo uznanych granic Ukrainy z 1991 roku jest „nierealistyczne”, a wynegocjowane porozumienie zapewne nie obejmie zgody na przystąpienie Ukrainy do NATO. Stwierdził również, że choć Ukraina potrzebuje solidnych powojennych gwarancji bezpieczeństwa, to mają je zapewnić oddziały europejskie i (niesprecyzowane) pozaeuropejskie, nie zaś wojska USA rozmieszczone na terytorium Ukrainy czy działania w ramach misji NATO”.

LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/daniel-fried-strategia-wobec-ukrainy/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2025