Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Litwie

Prezydent RP Andrzej Duda udał się na Litwę, gdzie weźmie w piątek udział w ceremonii przekazania aktu własności pływającej instalacji do magazynowania i regazyfikacji  „Independence” Republice Litewskiej - poinformowała kancelaria prezydenta.

Prezydent RP Andrzej Duda udał się na Litwę, gdzie weźmie w piątek udział w ceremonii przekazania aktu własności pływającej instalacji do magazynowania i regazyfikacji  „Independence” Republice Litewskiej – poinformowała kancelaria prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda z oficjalną wizytą na Litwie – cel podróży

.Podczas spotkania z mediami przed wylotem do Kłajpedy Andrzej Duda przypomniał, że gazoport jest na Litwie od dziesięciu lat, ale do tej pory był dzierżawiony. Od dzisiaj stanie się częścią litewskiej infrastruktury. – To ma duże znaczenie dla naszej suwerenności energetycznej. Jesteśmy z Litwą i innymi państwami bałtyckimi połączeni interkonektorem, który w 2022 roku otwarliśmy między Polską a Litwą. Jest niezwykle ważny, zapewnia nam bezpieczeństwo gazowe – powiedział Prezydent.

Między innymi dzięki dostawom z gazoportu w Kłajpedzie przetrwaliśmy kryzys, który wybuchł w momencie, kiedy Rosja odcięła dostawy do Polski gazu gazociągiem jamalskim, łamiąc umowę, która była zawarta między Gazpromem a naszym operatorem – dodał.

Andrzej Duda podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie to symbol współpracy w ramach Trójmorza. Oprócz połączeń energetycznych między Polską a Litwą i krajami bałtyckimi, realizowane są połączenia kolejowe i drogowe. – Po naszej stronie, jeśli chodzi o Rail Balticę i Via Balticę działania są prawie zakończone. Via Baltica jest w całości w Polsce przejezdna, trwają jeszcze prace na fragmencie koło Łomży. One mają się zakończyć wiosną 2025 roku, ale przejezdność jest zapewniona i wszyscy, którzy z tego korzystają mówią, że jest to epokowa zmiana, jeśli chodzi o przemieszczanie się między Warszawą a granicą polsko–litewską – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podczas dzisiejszego spotkania przywódców państw bałtyckich i Polski rozmowy będą dotyczyły „współpracy w ramach Trójmorza, współpracy energetycznej, inwestycji, które między naszymi krajami są realizowane, a więc aspektów bezpieczeństwa”.

Kiedy toczy się wojna w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę, kiedy mamy niepokoje na granicach z Białorusią, nie tylko polsko–białoruskiej granicy, kiedy mamy ataki hybrydowe na tych granicach, to kwestia bezpieczeństwa jest bardzo istotna– zaznaczył Andrzej Duda.

Jak informuje kancelaria, prezydenci będą rozmawiali w Kłajpedzie także o sytuacji w Gruzji oraz zmieniającej się globalnej sytuacji politycznej w związku z zaprzysiężeniem w styczniu Donalda Trumpa na urząd Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Moskwa permanentnie definiuje Zachód jako rywala i potencjalne zagrożenie militarne

.„Po pierwsze,niezależnie od tego, jak solenne są zapewnienia Rosji o pokojowych intencjach czy braku zdolności do agresji oraz pomimo wielokroć wyrażanej woli współpracy ze strony Sojuszu Północnoatlantyckiego, rosyjska polityka zagraniczna i bezpieczeństwa bazują niezmiennie na braku zaufania do Zachodu” – pisze w swoim artykule Lech KOŚCIUK, członek Zespołu Analiz i Ekspertyz ‪Wojskowej Akademii Technicznej.

Po drugie, jeśli zagrożenie ze strony Zachodu miałoby się zrealizować, to w optyce rosyjskich planistów wojskowych państwa bałtyckie są traktowane jako pierwszoplanowy przyczółek, z którego może być wyprowadzone uderzenie w głąb Rosji – na Moskwę i w stronę Petersburga.

Po trzecie, w państwach bałtyckich żyje wcale nie mała mniejszość rosyjska, której prawa (w dość powszechnym odczuciu w Rosji) nie są szanowane, a co więcej – jest ona zagrożona przymusową asymilacją.

Po czwarte, jeśli upadek ZSRR jest traktowany jako największa geopolityczna strategiczna katastrofa XX wieku, to w rosyjskiej polityce musi być obecne dążenie odtworzenia utraconych pozycji, w tym w odniesieniu do bałtyckiego wybrzeża.

„Już przed laty w rosyjskiej doktrynie wojskowej zadeklarowano gotowość do użycia siły w obronie praw i interesów Rosjan żyjących poza granicami Rosji.Z myślą o utrzymaniu strefy rosyjskich wpływów powołano do życia Wspólnotę Niepodległych Państw, utworzono Państwo Związkowe Rosji i Białorusi oraz zawiązano Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Zaczęto również intensywnie ćwiczyć wojska na zachodnim kierunku strategicznym. Z czasem staliśmy się również świadkami faktów dokonanych w postaci wsparcia secesji Osetii Południowej i Abchazji oraz działań o najpoważniejszym ciężarze gatunkowym – zajęcia Krymu i wywołania rebelii (a właściwie wojny) na wschodzie Ukrainy” – dodaje autor.

Prezydent.pl/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 grudnia 2024