Prezydent Czech Petr Pavel z oficjalną wizytą w Polsce w czwartek

Petr Pavel prezydent elekt

Rosyjska agresja na Ukrainę, polsko-czeskie stosunki dwustronne i przyszłość relacji w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Czech Petrem Pavlem, który w czwartek rozpocznie wizytę w Polsce – powiedział szef BPM Marcin Przydacz. Przydacz przekazał ponadto, że podczas wizyty w Polsce prezydent Czech spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

.W czwartek i piątek oficjalną wizytę w Polsce złoży czeska para prezydencka Petr Pavel wraz z małżonką Evą Pavlovą. Petr Pavel został zaprzysiężony na prezydenta Czech 9 marca tego roku. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz podkreślił w środę, że wśród tematów rozmów prezydentów: Polski i Czech znajdzie się m.in. kwestia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zapowiedział, że przywódcy będą rozmawiali także o przyszłości relacji w ramach struktur europejskich i euroatlantyckich. Przypomniał w tym kontekście, że w lipcu tego roku odbędzie się szczyt NATO w Wilnie. Jeszcze w czasie kampanii wyborczej obecny prezydent Czech zapowiedział, iż drugą stolicą obcego państwa jaką odwiedzi po swoim zaprzysiężeniu będzie Warszawa.

Kontynuacja polityki odstraszania Rosji

.”Zarówno Polska, jak i Czechy mają tu swoje plany działań dotyczące tego szczytu. Zarówno Polska, jak i Czechy chciałyby dalszej adaptacji Sojuszu do aktualnych wyzwań bezpieczeństwa, do wzmacniania obecności na wschodniej flance NATO, ale także i do intensyfikacji wsparcia dla tychże państw tu, na wschodniej flance NATO” – wskazywał Przydacz.

Dodał, że obaj prezydenci rozumieją, iż kontynuacja polityki odstraszania Rosji jest gwarancją bezpieczeństwa nas wszystkich. „Jeżeli chcemy wysłać odpowiedni sygnał na wschód, aby nawet nie myślano o tym, aby destabilizować naszą część Europy, to sprzęt NATO powinien się tu znajdować. Z całą pewnością to także będzie przedmiotem jutrzejszej dyskusji” – mówił.

Polsko-czeska współpraca gospodarcza

.Trzecim ważnym wątkiem rozmów prezydentów – jak podkreślił – będą relacje dwustronne polsko-czeskie, relacje gospodarcze. „Polska i Czechy mają (…) bardzo rozbudowane relacje gospodarcze. Czechy dla Polski są drugim partnerem gospodarczym, Polska dla Republiki Czeskiej trzecim partnerem, więc panowie prezydenci będą rozmawiali także o tym, jak rozbudowywać tę współpracę gospodarczą” – powiedział szef BPM.

Grupa Wyszehradzka

.Prezydencki minister został zapytany o przyszłość Grupy Wyszehradzkiej w kontekście sceptycyzmu nowego czeskiego prezydenta, co do skuteczności działania tego formatu. Przydacz zwrócił uwagę, że na przestrzeni ponad 30 lat swojego trwania Grupa przeżywała wzloty i upadki, jednak zawsze w jej ramach szukano tego, co łączy, a nie dzieli.

Wskazywał, że V4 jest sprawdzonym formatem. „Grupa Wyszehradzka w sensie prawno-formalnym nie jest odrębną organizacją, jest platformą dyskusji i taką pozostanie” – dodał. Przydacz przekazał ponadto, że podczas wizyty w Polsce prezydent Czech spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałek Sejmu Elżbietą Witek oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Warszawa to druga stolica, którą odwiedzi nowy czeski prezydent. Wcześniej Petr Pavel złożył wizytę w Bratysławie.

Najnowsza historia stosunków polsko-czeskich

.Na temat tego jak wyglądały polsko-czeskie relacje w przeciągu ostatnich kilku dekadach, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Petr FIALA w tekście „Mój związek z Polską jest głęboki i rozwijał się przez długi czas„.

„Polska oczywiście różni się od Czech – ale tym bardziej powinniśmy wsłuchiwać się w płynące stamtąd głosy. Dlatego nie podobają mi się stereotypy i ogólne słowa potępienia, jakie są adresowane do Polski z tak wielu stron. Wierzę, że powinniśmy raczej starać się zrozumieć Polskę i zastanowić się nad tym, w czym jej doświadczenia i zasady mogą nas zainspirować”.

„Jesteśmy sąsiadami, ale nie jesteśmy tacy sami. Nowoczesne społeczeństwo polskie kształtowały również inne źródła niż te, które kształtowały społeczeństwo czeskie. W Polsce obecność żywej religii jest czymś o wiele bardziej oczywistym. Naznaczyła ją również zmienność i nieoczywistość jednostek państwowych na jej terytorium. To wszystko wpływa na tożsamość polskiego społeczeństwa, które kładzie szczególny nacisk na pielęgnowanie wartości kulturowych, ma silniejsze poczucie narodowej tradycji i narodowego ładu. Dlatego w porównaniu z Czechami Polska jest w bardziej naturalny sposób predysponowana do postrzegania siebie jako projektu duchowego i do rozwijania specyficznych form myślenia konserwatywnego, co oczywiście znajduje też odzwierciedlenie w jej polityce. Innym ważnym kluczem do zrozumienia polskiego sposobu myślenia jest wschodni wymiar polskiej historii, zakotwiczony między innymi w wydarzeniach w Katyniu – zarówno w 1940 roku, jak i na swój sposób także w roku 2010. Czasami trudno jest nam to zrozumieć; wprawdzie na przestrzeni dziejów ziemie czeskie również znosiły swoją „środkowoeuropejską dolę”, stając się często raczej przedmiotem niż podmiotem, aktywnym twórcą historii, ale nie da się tego w pełni porównać”.

.”Dlatego nie warto ukrywać, że stosunki czesko-polskie bywały w przeszłości bardzo skomplikowane, co jednak jest na naszym kontynencie normą, ale także że nawet w bardziej szczęśliwych i spokojniejszych czasach nasze stosunki sąsiedzkie polegały raczej na wzajemnej obserwacji, czasem nacechowanej nieco podejrzliwym zainteresowaniem czy może intelektualną fascynacją tą drugą stroną. Przez długi czas żyliśmy w ten sposób, bardziej obok siebie niż razem. Wierzę, że w naszym interesie jest, abyśmy to zmienili” – pisze Petr FIALA.

PAP/Aleksandra Rebelińska/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2023