Prezydent Francji jest przeciwny polityce izolacji wobec Putina

Prezydent Francji, Emmanuel MACRON, w niedzielnym wywiadzie dla CBS News stwierdził, że stara się utrzymywać regularny kontakt z prezydentem Rosji. Według niego, stosowanie polityki izolacji wobec Władimira Putina to najgorsze z możliwych rozwiązań, w kontekście zakończenia wojny na Ukrainie.

.Francuski przywódca, w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBS News, odniósł się do swojej wizyty w Moskwie z początku lutego bieżącego roku. „Tak, to prawda; na tym etapie sądziłem, że uniknięcie wojny jest możliwe”. „Rosja zdecydowała się na rozpoczęcie wojny i uważam, że popełniła ogromny błąd. Po pierwsze, łamiąc prawo międzynarodowe i wszystkie podpisane przez siebie zasady. To też zabicie ich wiarygodności. Po drugie, prawdopodobnie popełnili mnóstwo błędów w ocenie zdolności własnych i zdolności Ukraińców”.

Prezydent Francji wyjaśnił również, dlaczego utrzymuje kontakt z Władimirem Putinem.

„Utrzymuję regularny kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, ponieważ wierzę, że najlepszym sposobem na powrót do rozmów jest posiadanie takiego bezpośredniego kanału komunikacji. Polityka izolacji jest najgorsza, szczególnie wobec takiego lidera jakim jest Putin” – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Na pytanie dziennikarza amerykańskiej stacji, czy atakowanie infrastruktury cywilnej jest zbrodnią wojenną, francuski prezydent odpowiedział zdecydowanie: „Tak, to jest zbrodnia wojenna”.

„To niesamowicie ważne, żebyśmy wszyscy – Europejczycy, Amerykanie, maksymalna liczba innych państw – wspierali Ukrainę. To jasne, że Rosja, a szczególnie prezydent Putin, zdecydowali się na wykorzystanie energii i żywności jako broni, doprowadzając do ich braku, a także do inflacji. Jego celem jest – myślę – poczekanie do zmęczenia wojną i zmęczenia sankcjami” – zauważył Macron.

Mówiąc o oczekiwanym końcu wojny, francuski lider podkreślił, że „to Ukraińcy muszą o tym zdecydować”. „Jedyną drogą są negocjacje, nie widzę w tym przypadku opcji wojskowej” – wskazał Macron.

Z punktu widzenia prof. Andrzeja NOWAKA postawa przywódców państw Zachodu wobec Władimira Putina jest kluczowa. Historyk i sowietolog zwraca na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” uwagę, że „to od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście – bo przecież do tej pory była! I to dzięki Zachodowi, który nie czynił żadnych przeszkód, kiedy w roku 2014 Rosja wchodziła do Donbasu i na Krym. Nie było „żadnego problemu”, choćby ze strony Niemiec czy Francji.”

„Sam Władimir Putin wojnę z Zachodem ogłosił w lutym 2007 roku na konferencji w Monachium, stwierdzając to otwarcie. W następnym roku posłał czołgi na stolicę suwerennego kraju, czyli Gruzji, i oderwał od niego spory kawał terytorium. Wtedy nie było żadnych reperkusji. Jedynie Lech Kaczyński wołał, że należy coś z tym zrobić, wraz z kilkoma prezydentami naszej części Europy. Zachód Europy nie był zainteresowany żadnymi sankcjami, które wtedy mogły już zatrzymać Rosję i pokazać Rosjanom, że ich „wódz” nie jest tak skuteczny. Ale do 2022 roku był: dzięki Zachodowi.”

Rosję zatrzyma się w tym neoimperialnym projekcie, kiedy zrealizuje się najważniejszy punkt tzw. doktryny Giedroycia. Sprowadza się ją zazwyczaj tylko do sojuszu Polski z Ukrainą, Litwą i Białorusią. Istotą tej myśli jest jednak utrwalenie osi geopolitycznej Warszawa-Kijów i suwerenności Ukrainy tak mocnej, by Ukraina nie musiała już nigdy kapitulować przed Rosją, a w rezultacie – i to jest najważniejsze – by Rosja, ostatecznie zablokowana w związku z tym w swych możliwościach reimperializacji, pogodziła się, że nie jest już imperium i nigdy już nie będzie. O takiej Rosji marzą wspomniany Chodorkowski, Sokurow, Lebiediew czy Kasparow, stanowiący potencjalną elitę innej Rosji. Jednak by ta Rosja mogła zyskać szansę wygranej w swoim kraju, potrzebne jest konsekwentne stanowisko Zachodu, który nie porozumiałby się z żadną imperialną Rosją.” – mówi prof. Andrzej NOWAK w wywiadzie dla „Wszystko Co Najważniejsze” [LINK]

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 grudnia 2022