Prezydent Francji z pierwszą wizytą państwową w Niemczech od 24 lat

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczął 26 maja trzydniową wizytę w Niemczech. Jest to pierwsza oficjalna wizyta państwowa francuskiego przywódcy w RFN od 24 lat.
Prezydent Francji w Niemczech z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji
.Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczynając swoją wizytę w Berlinie wraz z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem wziął udział w obchodach 75. rocznicy uchwalenia niemieckiej Ustawy Zasadniczej.
„Stosunki francusko-niemieckie są niezbędne i ważne dla Europy” – powiedział Macron podczas pojedynku w piłkarzyki ze Steinmeierem. Podkreślił, że „francusko-niemiecki silnik pracuje bez zacinania się”. Prezydent RFN zaznaczył, że świętowanie rocznicy uchwalenia Ustawy Zasadniczej z francuskim szefem państwa jest „dowodem na głębię przyjaźni francusko-niemieckiej”.
Prezydent Francji ostrzegł przed rosnącym nacjonalizmem w Europie oraz przed wyborem nacjonalistów na stanowiska rządowe. „Gdyby (nacjonaliści) byli u władzy, nie mielibyśmy szczepionek (…) i porzucilibyśmy Ukrainę, aby wesprzeć Rosję” – powiedział, odnosząc się do pandemii Covid-19 i trwającej inwazji Rosji na Ukrainę.
Emmanuel Macron ostrzegł przed „fascynacją autorytaryzmem”. „Naprawdę myślę, że Europa może umrzeć” – dodał.
Prezydenci Niemiec i Francji wezwali też do udziału w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Choć francuscy prezydenci dość często przyjeżdżają do Berlina na rozmowy polityczne, to ostatnia oficjalna wizyta państwowa została złożona przez prezydenta Jacques’a Chiraca w 2000 r. W przeciwieństwie do wizyty roboczej, wizyta państwowa zawsze trwa kilka dni i odbywa się zgodnie z ustalonym protokołem, który obejmuje np. bankiet państwowy i wizytę w co najmniej jednym miejscu poza stolicą.
Prezydent Macron weźmie udział w niedzielę wieczorem w bankiecie państwowym w Pałacu Bellevue, na którym będzie też obecny niemiecki kanclerz Olaf Scholz.
W poniedziałek Macron wraz z żoną Brigitte udadzą się do Drezna. Tam głowa państwa francuskiego wygłosi przemówienie na temat polityki europejskiej przed luterańskim Kościołem Marii Panny. We wtorek prezydent Francji uda się do Muenster, gdzie otrzyma Międzynarodową Nagrodę Pokoju Westfalskiego. Steinmeier wygłosi wtedy laudację. Z kolei po zakończeniu wizyty państwowej francusko-niemiecka Rada Ministrów spotka się wieczorem w zamku Meseberg na północ od Berlina.
Emmanuel Macron o naiwności wobec Rosji
.Nie możemy być naiwni wobec Rosji – mówił prezydent Francji w swoim przemówieniu na konferencji GLOBSEC w Bratysławie w 2023 r. W tekście wystąpienia, które na łamach „Wszystko co Najważniejsze” ukazało się w całości, można przeczytać o jego wizji stosunków Europy i Francji. „Niezbędna jest w Europie wspólna polityka obronna, europejski filar w NATO. To jedyny sposób, aby pokazać naszą wiarygodność, aby zredukować nasze uzależnienie i przyjąć na siebie tę przypadającą na nas część ciężaru. Bo czy tego chcemy, czy nie, nasza geografia się nie zmieni. Dalej będziemy mieszkać w tym samym miejscu, Rosja pozostanie Rosją, z tymi samymi granicami i tą samą geografią. Musimy zbudować przestrzeń, która powinna być przestrzenią trwałego pokoju, z poszanowaniem praw narodu ukraińskiego i prawa międzynarodowego, ale która pozwoli nam współistnieć w sposób jak najbardziej pokojowy, bez jakiejkolwiek naiwności, z Rosją jutra” – czytamy w tekście Emmanuela Macrona. Dodał również, że uważa, że „rozległa, silna Europa, z krajami takimi jak Słowacja, jak Polska i wiele innych, które muszą wziąć udział w obronie Europy, powinna działać tak, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w kontekście swojego sąsiedztwa. Aby tego dokonać, musimy przyspieszyć nasze strategiczne decyzje i wdrożenie tego, o czym już zdecydowaliśmy” – mówi Emmanuel Macron.
PAP/Iwona Pałczyńska/WszystkocoNajważniejsze/ad