Prezydent Litwy z wizytą w Polsce
Od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie rozpoczęło się spotkanie prezydentów: Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy. Prezydent Litwy omówi w Warszawie kwestie bilateralne, gospodarcze oraz bezpieczeństwa.
30. jubileusz podpisania przez Polskę i Litwę Traktatu o przyjaznych stosunkach
.Litewski prezydent składa dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Z prezydentem Andrzejem Dudą omówi m.in. kwestie bilateralne, gospodarcze oraz bezpieczeństwa – ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na granicy z Białorusią oraz wojny na Ukrainie.
Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak zwrócił uwagę, że wizyta wiąże się z ważnymi dla naszych narodów rocznicami, które obchodzimy w tym roku. Przypomniał, że 1 lipca obchodziliśmy jubileusz – 455. rocznicę zawarcia Unii Lubelskiej. „W wyniku jej zawarcia powstała Rzeczypospolita Obojga Narodów – wielokulturowa, wielowyznaniowa i wieloetniczna wspólnota, która przez stulecia była ojczyzną naszych przodków, tworząc fundamenty dla powstania i rozwoju współczesnej Polski i Litwy” – podkreślił Pawlak.
Dodał, że w tym roku obchodzimy również 30. jubileusz podpisania przez Polskę i Litwę Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy. „30 lat temu rozpoczęliśmy nową erę polsko-litewskiego współpracy. Dzisiaj pozostajemy bliskimi sojusznikami i partnerami. Prowadzona przez nasze kraje intensywna współpraca w dziedzinach bezpieczeństwa, polityki regionalnej, a także wspólnych projektów energetycznych i infrastrukturalnych to wymowne świadectwa partnerskiej relacji, opartej na zbieżnych wartościach i interesach” – powiedział.
Pawlak wskazywał, że Litwa jest bardzo bliskim sojusznikiem Polski w wielu formatach międzynarodowych – m.in. NATO, UE, Inicjatywie Trójmorza, Bukaresztańskiej Dziewiątce i wspólnie realizujemy takie projekty infrastrukturalne, jak Via Baltica i Rail Baltica.
„Polska i Litwa, jak również pozostałe państwa bałtyckie, znajdują się w obszarze wzmożonego zainteresowania oraz działań Rosji, Białorusi, a także podmiotów im sprzyjających. Dlatego też musimy utrzymać wysoki poziom współpracy naszych państw. Liczymy na kontynuację oraz wzmocnienie naszej współpracy, zarówno w formule bilateralnej, jak i w ramach NATO, UE i innych formatów wielostronnych” – dodał prezydencki minister.
Co oznacza wizyta, którą odbywa prezydent Litwy
.Po spotkaniu z Andrzejem Dudą Gitanas Nauseda złoży wieńce na Placu Piłsudskiego: przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
O godz. 16 prezydent Litwy spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią, zaś wieczorem weźmie udział w obiedzie oficjalnym wydawanym przez polską parę prezydencką.
O godz. 10 prezydenci Duda i Nauseda wezmą udział w Polsko–Litewskim Forum Biznesowym Sektora Obronnego.
Następnie przywódcy udadzą się do Lublina, gdzie o godz. 13.35 złożą wizytę w siedzibie Litewsko–Polsko–Ukraińskiej Brygady im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego.
Na 14.55 w Muzeum Narodowym w Lublinie zaplanowano ceremonię podpisania przez prezydentów Deklaracji o stosunkach dwustronnych; chwilę później odbędzie się konferencja prasowa Dudy i Nausedy.
Jak budować relacje litewsko-polskie
.Historia zajmuje w życiu Polaków i Litwinów, dwóch narodów etnocentrycznych, bardzo ważne miejsce, wpływa na postrzeganie innych narodów, jest istotna w kształtowaniu relacji politycznych, gospodarczych czy kulturalnych. Oba nasze kraje łączy kilkaset lat wspólnej historii, pełnej sukcesów, zwycięstw, powodów do dumy, ale także porażek, waśni, konfliktów. Łączy nas także wspólnota tragicznych wydarzeń, jak rozbiory, krwawe wojny, długi okres zniewolenia. Nasza wspólna historia obrosła jednak negatywnymi emocjami i stereotypami. Także z tego powodu, że nie potrafiliśmy o niej przez wiele lat rozmawiać rzeczowo, spokojnie, próbując zrozumieć racje drugiej strony.
„Przez cztery lata, czyli dosyć krótki okres, mojej pracy w Wilnie miałem unikalną szansę obserwować, jak te wszystkie okoliczności i narracja powoli się zmieniają. Jak stopniowo zaczęliśmy coraz lepiej poznawać siebie nawzajem. Oczywiście dialog prowadzony był wcześniej, organizowane były konferencje naukowe, wydawane były publikacje. Nowością jest to, że polska placówka dyplomatyczna w Wilnie aktywnie inspirowała, stymulowała i organizowała przestrzeń dla dialogu wspólnie z polskimi i litewskimi partnerami. Dzięki temu Polacy i Litwini zaczęli prowadzić otwarty, publiczny dialog na temat naszej wspólnej, trudnej historii, obejmujący nie tylko zamknięte gabinety czy niewielkie sale wykładowe uczelni, ale wychodzący do szerokiej publiczności, wykorzystujący nowe atrakcyjne formy komunikacji. Dialog przystępny i ciekawy nawet dla tych, którzy historią się nie interesują, dla młodzieży” – Marcin ŁAPCZYŃSKI, urzędnik, dyplomata, specjalista z zakresu stosunków międzynarodowych oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej.
To, co my, Polacy, odbieramy jako sukces i powód do dumy – weźmy przykładowo Konstytucję 3 maja czy unię lubelską – Litwini do niedawna postrzegali wręcz negatywnie. Oba ważne wydarzenia w historii Litwy i Polski odbierane były w litewskim społeczeństwie niejednoznacznie. Jedni widzieli w nich przejaw potęgi Wielkiego Księstwa Litewskiego, inni jako jego upadek i przejaw dominacji tzw. Korony nad ziemiami litewskimi. Sytuacja powoli się jednak zmienia. W 2018 roku, po raz pierwszy tak uroczyście, w wileńskim Muzeum Narodowym – Pałacu Wielkich Książąt Litewskich odbyły się obchody Święta Konstytucji 3 Maja w obecności najwyższych władz Polski, Litwy oraz Ukrainy. W tym dniu odbyło się też specjalne posiedzenie litewskiego Sejmu. Warto podkreślić, że Litwa ustanowiła dzień 3 maja świętem, nie ma ono jednak charakteru państwowego i nie jest dniem wolnym od pracy.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB